• $16,8853
  • €17,8334
  • 992.103
  • 2554.08
21 Mayıs 2011 Cumartesi

Aşk mevsimi geldi, yaşasın...

Neden baharda aşık olunur; neden yaz aylarında daha çok evlenir insanlar; neden havanın ısınması dellendirir adamı?

İlginçtir, ne kadar kız arkadaşım varsa, bu hafta hepsi de saçlarını boyattı ve/veya kestirdi ve diyete başladı! Erkekler ne alemde bir fikrim yok, bahar kızları delirtmeye başladı bildiğim budur. Bilimsel açıklaması var elbette; güneş ışınları bir yandan, çiçeklerin tomurcuklanması öte yandan, doğanın kendini baştan yaratması, insanoğlunu baştan çıkartıyor. Doğanın bir parçasıyız neticede, hatta 'her nefesle ölür ve yeniden doğarız'a kadar ilerletebilirim bu konuyu. Dolunay ve med-cezir bende daha fazla etki yapar, o yüzden kendimden hareketle bir yere varamayacağım. Bahar benim için sadece açık ayakkabılara kavuşmayı temsil ediyor; belki de bir kış kızı- Akrep olduğumdandır. Bütün kışı ağlayarak ve eve kapanarak geçiren bir kız arkadaşım var benim; durmadan yer, kilo alır, bu durumuna ağlar ve umutla baharı bekler. Onun kafayı hafiften sıyırmaya başladığını ve bahar gelse de durumunun düzelmeyeceğini düşünürüm. Fena halde yanılırım. Güneşin açılarının değişmesi ve yerkürenin bizim memlekete denk gelen kısmını ısıtmasıyla, kız arkadaşım yeniden doğar. Bir haftada kilo verir, o ağlak yüzü neşe dolar, o evden çıkmayan kız her günü dışarıda geçirmeye başlar, hemen her gün bir başka plan yapar ve hemen her gün beni arayarak ne kadar mutlu olduğunu anlatır. Kendisine 'Kardeşim, sen daha geçen kasımda, ne olacak bizim sonumuz, ben en iyisi intihar edeyim' demedin mi; diyemem! İzlerim onu uzaktan, yakından tahammül edilmez bir hal almıştır çünkü ve başlar 'Ben sanırım bu bahar aşık olacağım, içimde evleneceğime dair çok kuvvetli bir his var' demeye. Bu cümleleri kurmayan bütün kız arkadaşlarımız evlendi bu arada, içlerine falan da doğmamıştı evlenecekleri! Benimki çok emin, her gün tekrar eder, 'Elif, biriyle tanıştım, benden çok etkilendi, sanırım bu iş bu baharda tamam.'

BÜTÜN KADINLAR ASLINDA ÇİÇEKTİR
Havalar ısındı ya bizim döngü başlar yakında ama biliyorum ki, yaz bitecek ve arkadaşım eve kapanacak. Hatta yaz bitmeden 'Eyvah yaz bitti bile, hatta kış geldi bile' demeye başlar.
Bu kadar vahim olmasa da saçlarının rengiyle oynamaya, etrafa kahkahalar saçmaya başlayan kadınların hepsi de acaba bir aşk veya evlilik umuduyla mı yanıp tutuşmakta?
Bilinçaltı da güneş sayesinde ısınıyor alttan alta ve bu tarz mesajlar mı veriyor bilinç üstüne; çözemedim ama kadınların çiçek olduğunu kanıtladım sanırım bu yazıyla... Bilime bir katkım oldu farkındaysanız yaz üstü, erkeklerle daha sonra uğraşacağım...

Bu yaz benimle evlenir misin?
Her gün yaklaşık 4 bin kişinin üye olduğu, ilişki ve evlilik sitesi eCift.com bahar mevsiminin flört, aşk ve evlilik üzerindeki etkilerini gösteren bir araştırma gerçekleştirmiş. 29-65 yaş arasındaki 10 bin bekarın katıldığı araştırmaya göre, bahar aylarında herkes aşk için daha umutlu imiş! Araştırma sonuçları şöyle;
- Kadınların yüzde 85'i bahar mevsiminde diğer mevsimlere kıyasla aşk için daha çok umutları olduğunu belirtmiş.
- Erkeklerin yüzde 62'si yeni aşklara bahar mevsiminde başladıklarını söylemiş.
- Kadınların yüzde 73'ü ise yeni bir ilişki için kendilerini bahar mevsiminde daha hazır hissediyormuş.
- Erkeklerin yüzde 76'sı bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte aşkı bulmak için daha çok dışarı çıktıklarını ve daha çok sosyal aktiviteye katıldıklarını belirtmiş.
- Ankete katılan kadınların yüzde 83'ü baharda daha çok sosyalleştiklerini ve aşkı bulma umuduyla daha çok dışarı çıktılarını söylemiş.
- Erkeklerin yüzde 91'i baharda yalnız olmak istemediklerini söylemiş.
- Araştırmaya katılan kadınların sadece yüzde 23'ü genelde baharı yalnız geçirdiğini söylemiş. Yine kadınların yüzde 85'i baharda yalnız kalmaktan korkuyormuş.
- Bahar ve yaz mevsimlerinde nikah dairelerinde gün bulmanın oldukça zor, hatta çoğu kez imkansız olmasına şaşırmamak gerekiyormuş. Çünkü erkeklerin yüzde 73'ü evlilik teklifini baharda ediyormuş.
- Kadınların yüzde 72'si bahar ya da yaz mevsiminde evlenmeyi hayal ediyormuş.

HAFTALIK
- Başbakan fotoşop yaptırınca sesiniz çıkmıyor değil mi? Seçim afişleri için çektirilen fotoğraflarda şiddetli bir değişime tabi tutulmuş Başbakan; fazlasıyla beyazlatılmış, ziyadesiyle gençleştirilmiş ve sanki ruhani bir imaj yaratılmış. Yok, ben beğenmedim hatta korktum. Ötelerden sesleniyor gibi!
- Malumunuz Angelina Jolie ve Brad Pitt, Cannes'da, festivaldeler. Muhabirlere dakikalarca poz vermişler, bir tanesine bayıldım. Birbirlerine nasıl aşkla sarılmışlar, nasıl mutlu görünüyorlar. Magazincilerden biri 'İlişkiniz nasıl gidiyor' diye sormadığı için de hiç sinirlenmeden soruları yanıtlamışlar. Nasıl gittiğini, bu bakış yeterince anlatıyor zaten.
- Bir süre gazetelerde görmek istemediğim başlıklar; Ece Sükan ve iyi giyinme tüyoları, Gülben Ergen ve medeni durumu, Hülya Avşar ve yakışmayan kıyafetleri, Sezen Aksu ve kedi sevgisi, Sezen Aksu ve eski ekibi, Sezen Aksu ve Mithatcan.
- Her yerim doğal asla estetik yaptırmadım diyenlerin yüzlerine bir bakın dikkatlice. Jodie Foster'ın alnı gibi karışıyor mu alınları ve yanaklarında çizgiler var mı? Botokssuz yüz böyle bir şey, hatırlatmak istedim!
- Korsan kadın Penelope Cruz'u Yıldız Tilbe'ye benzetti bir kız arkadaşım. Benziyor mu bilemedim hatta güzel mi, çirkin mi karar da veremedim. Yaşına göre boynu fazla kırışık onu biliyorum ama.

<p>Odaknoktasında; kaliteli ve sağlıklı hayat tarzını, aile yaşamını ve insanıönceleyentv4 bunu yapa

tv4 Ekranlarında Bizleri Neler Bekliyor? Filiz Zengin Akşam tv'ye anlattı.

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (24 Haziran 2021)

Togg'un 4. yılında seri üretim için geri sayım! Temmuz ayı sonunda başlayacak

Marmaris'te yanan alanlar havadan görüntülendi