• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
5 Mayıs 2012 Cumartesi

Aşk hangi yakada?

Yunan kadını, Türk erkeklerine cazibeli gelmiştir her zaman. 'İki Yaka Bir İsmail' adlı dizide Yunan ve Türk eşleri arasında mekik dokuyan balıkçının maceralarını izleyeceğiz. Gülecek miyiz, ağlayacak mıyız zaman gösterecek ama acaba bir kadın ve iki erkeğin aşkına da aynı sevecenlikle bakar mıydık? Hiç sanmıyorum!

"elif.20120505005407.jpg"

İlk aşkın, ilk kadının coğrafyası Yunanistan... Nedim Gürsel'in bu hafta çıkan; kapağında mavi panjur ve mavi kapı bulunan tipik bir Ege evi tasviri yer alan 'Yine Bana Döneceksin' adlı kitabının tanıtım cümlesi bu. Kitapta yer alan ilk hikayede Yunan kadınların bir dönem erkeklere cinselliği çağrıştırdığından bahsediliyor. Haklı Gürsel, Yunanistan'ın, daha doğrusu Ege coğrafyasının bereketi, cinselliği, hatta doğurganlığı temsil ettiği doğru.
Sanırım işte tam da bu yüzden, bir kanalda başlamak üzere olan 'İki Yaka Bir İsmail' adlı dizide, bir o yakaya bir bu yakaya gidip gelecek, Türk ve Yunan iki kadının aşkı arasında bocalayan bir adamın öyküsüyle tanışacağız.
Ayvalık ve Cunda aşk kokar, sokakları, insanları aşktır, aşıktır. II. Dünya Savaşı sonrası Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan mübadeleyle evlerini kaybeden ve sonradan yeni hayatlar kuran iki yakanın insanlarının aşkları hep yarım kalmıştır. Aşka doyamamaları bu yüzdendir, Ayvalık'ın aşk kokmasını hep buna bağlarım. Her neyse 1920'lerde yaşanan, hepsi yarım kalmıştır. Yarım kalan insanların torunları aşklarını tamamlamak isterler, aşk atalarının ait olduğu karşı yakada mıdır, yoksa burada mı?
YETER Kİ MUTLU OLSUNLAR! 
Erdal Özyağcılar gibi büyük bir oyuncunun üstesinden başarıyla geleceğine inandığım rol, uzaktan pek sevimli görünse de acaba kadınlar bu konuda ne düşünecek? Belki konuşmak veya yazmak için erken ama iki kadının aşkı arasında kalan adamın öyküsü bana pek tatlı gelmiyor.
Mutlaka öykücüler insan” donelerle döşeyecek ve kadınları incitmeyecek şekilde kuracaklar senaryolarını. Peki, biz hangi yakadaki hangi kadının tarafını tutacak, bu aşkı kim kazansın isteyeceğiz? Yoksa her şey yolunda gittiği sürece, 'Aman ne güzel herkes mutlu' mu diyeceğiz? Hikayede hafızasını kaybettiği için Yunan kadınla evlenen Türk erkeğinin kendi memleketinde de aşık olduğu kadına sahip çıkması ve akabinde gelişen olaylar anlatılacak. Korkum, 'iki kadınlı' hayatların böyle 'şık' bir şekilde anlatılması, 'Poligamiye sempatik bakılmasına sebep olur mu?'dan ibaret...
İKİ KADIN, ÜÇ KİŞİLİK ÜZÜNTÜ
Zaten kavrama aşina bir toplumuz, zaten kumalık müessesesiyle hala baş edemedik. 70'lerde bir aile büyüğümüzün başından benzer bir olay geçmişti; Cunda'da yaşıyordu ve kocasını Midilli'den Dikili'ye taşınan bir Yunan afete kaptırmıştı. Daha doğrusu adam her iki kadını da uzun süre idare etmişti ancak, olay ortaya çıktığında üzüntü tam üç kişilikti, kocamandı; sadakat, güven ve en önemlisi aşk yara almıştı.
Sonunda Midillili kadın memleketine geri dönmüş ama herkes burulmuştu bir defa, kim ne kadar mutlu oldu olayın ardından bilemem...
İki kişilik aşkı yaşamayı beceremeyen, karılarını mutlu etmekten aciz hatta bunu gereksiz ve anlamsız bulan, jest yapmaktan anlamayan, 14 Şubat'la kısıtlanmış çiçek seremonisini bir anlamı olmayan gül buketiyle taçlandıran yurdumuz erkeği, bakalım, kalbini ikiye bölünce ortaya ne çıkacak? Ha 'Tüm bunları beceriyorsa varsın üç kişilik aşklar yaşasın' anlamı da çıkarmayın son cümleden, bozuşuruz. 'Yedi Kocalı Hürmüz'e gülmeyi beceremeyen ve belki de bir daha sahnelemeyecek olan zihniyete, 'Acaba iki kocalı bir kadının aşkını anlatan dizi çekilse nasıl olur?' diye sormayacağım... Aşk yıpranmasın yeter.

BOYNER KIZLARI'NIN SAF GÜZELLİĞİ ÜZERİNE
Instagram, takipçi sayısı hızla artan bir fotoğraf paylaşma sitesi bildiğiniz üzere. Takip ve takdir ettiğim kullanıcılarından biri de geçtiğimiz günlerde 'Görünürün Ötesinde' adlı sergisiyle büyük beğeni toplayan Elif Boyner'in ikiz kardeşi Ayşe Boyner. Ayşe, yine geçtiğimiz günlerde Instagram'a kardeşiyle beraber çektiği bir fotoğraflarını eklemişti, buraya kadar her şey normal. Ancak altına eklediği not şaşırttı beni. Kardeşini ve kendisini çirkin bulanlardan ve bu yüzden eleştirenlerden bahsederek, güzellikle ilgili düşüncelerini samimiyetle paylaşmıştı, belli ki incinmişti. Sonradan sildi bahsettiğim fotoğrafı ve notu. İnsanların hadsizliğine ve terbiyesizliğine inanamadım, dünya güzeli iki kız kardeşi sırf onlar kadar şanslı olmadıklarını düşündükleri için 'Çirkinsiniz' diyerek yaralamaya çalışan nasıl bir vicdana sahip olabilir acaba?
ELİF VE AYŞE'YE ÇİRKİN DİYENLER KİM?
Yunan mitolojisinde Afrodit temsil eder güzelliği. İlginç olan Afrodit heykellerine bakınca öyle pek de güzel olmadığını görmektir! Öyle ya, ayva göbekli, küçük memeli, uzun yüzlü, ince dudaklı ve Grek burunludur Afrodit. 'Bir şeyi kırk kere söyleyince olur' derler ya o hesap, milyon yıldır 'Güzel' dedik Afrodit Abla'ya, haliyle öyle de kazındı beyinlere. Güzellik zaman içinde şekil değiştirdi, formdan forma girdi ve bugün güzellikle alakalı genel-geçer inanış, 'barbi' formatında kurgulanmış, kopya bedenler.
Ayşe ve kardeşi Elif'i bu tarz gelişmemiş bir alt kültürden geldiği için beğenmeyen bakış açısı ne yazık ki toplumda yerleşmek için kendini zorlamakta. Sanattan uzak yetişen bu zihniyet şunun farkında değil, Elif ve Ayşe dün de güzeldi, bugün de güzel, yarın da güzel kalacak. Sahi o notu yazıp 'Elif ve Ayşe'ye çirkin' diyenler, siz kimsiniz?

<p class='MsoNormal'>Top ustası bu sevimli köpeği mutlaka 'GÖRMELİSİN'</p>

Top ustası sevimli köpeği GÖRMELİSİN

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti