• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
17 Ocak 2012 Salı

'Altın Küre'yi soydum başucuma koydum

MuhteŞem kıyafetlerin sergilendiği, birbirinden anlamlı mesajların verildiği, orta karar filmlerin nefis tanıtımlarla 'başyapıt' gibi pazarlanarak yarıştığı bir 'Altın Küre' daha gördük ahir ömrümüzde. Geçtiğimiz haftalarda 'Zekanın sorgulanmadığı tek meslek oyunculuktur' diyerek ilginç bir açıklama yapan George Clooney'nin, sinema/ drama kategorisinde En İyi Erkek Oyuncu dalında ödül aldığı gece, elbette kırmızı halı seremonisiyle başladı. Kırmızı halıda yürürken en çok alkış alanların az sonra ödüllendirilmesi ilginçti, sanırım Hollywood Yabancı Basın Birliği, vatandaşla aynı fikirdeydi bu defa. Clooney, En İyi Yönetmen olarak da adaydı ve dedikodulara göre asında yönetmenlikte daha çok başarılı ama bu alanda ön plana çıkmasını istemeyenler arkasından kulis çevirmekte. Hollywood'u sadece kırmızı halıdan ibaret sanmamak lazım, orada dönen dolapları anlatacak filmleri ancak Clooney gibi adamlar çeker ama kim seyreder Hollywood'un berbat yüzünü? George Clooney, ödülünü aldı ve diğer adaylara teşekkür etti. Özellikle Brad Pitt'e yaptığı hayır işlerinden ve her zaman bir mesajı olan filmde yer almayı tercih etmesinden ötürü teşekkür etti. Bu arada Brad Pitt, geçirdiği ufak bir sakatlıktan ötürü bastonla yürüdü halı boyunca ama güzel karısı hiç elini bırakmadı. Angelina Jolie 'In The Land of Blood and Honey' filmiyle yönetmenliği denemişti geçen yıl ve Basın Birliği 'En İyi Yabancı Film' dalında adaylar arasında göstermişti filmi. Jolie, Bosna için endişeyi dile getirdi; Lara Croft olarak ünlenen bir oyuncunun savaş karşıtı bir iyi niyet elçisine dönüşmesi ne güzel... Hollywood için de Angelina için de büyük adımlar ve çok güzel hareketler bunlar... Güzellikler geçidi gibiydi ödül töreni öncesi, Charlize Theron, Angelina Jolie, Natalie Portman, Sofia Vergara, Salma Hayek, Madonna, Kate Winslet ve Claire Danes kuğu gibi süzüldüler gece boyunca. Artık adetten sayılıyor, kıyafet ve mücevher markası vermek. Bir anlamda modacıların da yarışı izleniyor, film sektörü dışında kıyasıya bir kavga daha var yani.

YABANCI FİLMLER BİZE YABANCI DEĞİL
Yönetmenlik yaptığı ilk filmi 'W.E' ile En İyi Şarkı ödülünü kazanan 'yönetmen' Madonna, En İyi Yabancı Film ödülünü verdi. Ödül beklendiği üzere İran'a gitti. Yapımcıların 'İran halkının sevgi dolu olduğunu bütün dünya bilsin' demesi de, her kazananı ayakta alkışlayan seçkin davetlinin bu kez yerinden kalkmaması da manidardı. Madonna 'Ben yabancı filmlerle, Fellini'yle Godart'la büyüdüm' diyerek bu kategoriyi bir daha onurlandırdı.
Sinema/drama kategorisinde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü Meryl Streep kazandı ve 'İngiltere'ye gelip de tarihlerini mahvetmeme izin verdikleri için çok teşekkür ederim' dedi.
ABD'nin ödül törenlerinin en güzel yanı işte bu samimi açıklamalar ve mükemmel organizasyon. Bizim asla yapamayacağımız şeyler yani; daha iyi film de çekeriz, daha iyi oyuncularımız da olur ama tevazu/mütevazılık söz konusu olunca sınıfça ikmale kalırız... En fazla portakalı soyarız başucumuza koyarız... O esnada biri senaryo yazar, biri filmi çeker, biri oynar, biri ödül alır, bütün dünya seyreder; bizimki de 'Hani bana hani bana' der...

İstanbul'un fethinin 569. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Okçular Vakfı tarafından düzenlenen 10.

150 yıl sonra dikilen ilk menzil taşı

7 bin yıllık buğday Diyarbakır'da boy gösterdi! Çiftçiler 'Buğday sorunu kalmayacak' dedi

Lamborghini Sian FKP 37 modeli İstanbul'da! LEGO'ları kullanarak yaptılar

Azerbaycan'da TEKNOFEST heyecanı! Başkan Erdoğan festivalde konuşma yaptı