• $7,4382
  • €9,0474
  • 443.388
  • 1564.66
21 Eylül 2011 Çarşamba

41 bin kere maşallah

76 yaşındaki Hediye teyze, 6 aylık Ahmet bebek bile tribündeydi. Mor forma manidardı. Bir taraftar gecenin adını koydu: Acaba olay çıkarsak da bir maç ceza alsalar, yine maça geliriz!

Karar tartışıladursun, F.Bahçeli kadınlar ciddi bir mesaj verdiler futbolseverlere. Stat taşmıştı!
Maç skoru malum, oyun ortada; yorumlamaya gerek yok! İşin ilginç yanı belki de dünyada ilk defa bu kadar çok kadın bir arada futbol seyretti.
Kimse tahmin etmemişti; hiç kimse malum karar açıklanırken F.Bahçeli kadınların bu denli duyarlı olabileceğini ve Kadıköy'ü inletebileceğini düşünmemişti. Maç günü satışa çıkan (paralı olmasa da bir şekilde satışa çıktı biletler) ve sadece 3 noktada satılan veya dağıtılan biletlerin kadın taraftar tarafından kapışılacağını kim bilebilirdi ki?
Bir F.Bahçe mucizesi daha yaşandı dün Kadıköy'de. Saat henüz akşamüstü 4'tü ve Fenerium kapısının kuyruğunda en az 5 bin kişi bekliyordu...

ÜST KİMLİK FENERBAHÇE
Şortlu, başörtülü, Atatürkçü, şalvarlı kızlar, kadınlar yan yana şarkılarla türkülerle girdiler kapılardan içeri. Çocuklu çoluklu, yerlerini aldılar ve stat ilk anonsla sarsıldı; tam 41 bin küsur seyirci vardı içeride... 10 Temmuz'da yapılan yürüyüş için, 5 kişi gelse bile iyidir diyen sarı-lacivert çarpan yürekler binleri, hatta onbinleri bulmuştu. F.Bahçe-Manisaspor maçından önce de aynı söylem vardı, 'bir-iki bin kadın gelse iyidir'.

NE G.SARAY NE TRABZON
G.Saray'ın sezon açılışı ve Trabzon'un İnter galibiyeti aldığı maçın sonrasında Avni Aker'de bu kadar seyirci yoktu, hatırlatmak lazım!
Formalı kızlar, formasız teyzeler, mavi tişörtlü çocuklar, lacivert başörtülü genç kızlar hep bir ağızdan bağırdılar maç boyu, sesleri erkekler kadar gür çıkmadı elbette ama verilen mesaj bambaşka oldu. Ankara'dan 4 otobüs dolusu kadın geldiğini söylediler, bir grup ise ta Malatya'dan gelmişti. Seyredemeyecekleri maça karılarını ve çocuklarını getirmişti erkekler, hatta şöyle bir endişeleri de vardı; 'Eyvah bizim kombine biletleri saklamamız lazım, kadınlar bu işi severse biletlerimizi alırlar elimizden...
Maç başlamadan önce Aziz Yıldırım baskılı tişörtler dağıtıldı ve ilk ve en büyük alkış Başkan'a gitti.

BECERİLEMEYEN TEZAHÜRAT
F.Bahçe marşını ezbere bilen kadın seyirci hiç susmadı maç boyunca ama itiraf etmeliyim ki, 'sarı, lacivert, en büyük, Fener' diye bağırmayı beceremediler. Anonsçu 'Maraton sarı diyerek başlasın kale arkası lacivert diyecek' dedi durdu ama kimse nerede oturduğunu pek bilmiyordu!
Kapıdaki çanta aramalarının dert olacağını düşünmüştüm ama kadınlar çoklukla minik çantalarla gelmişlerdi, çakmak-anahtarlık taşıyan da yoktu.

SAKIN AĞZINIZI BOZMAYIN
Yaş ortalaması vermek mümkün değil, hemen sağımdaki Hediye teyze 76 yaşındaydı, solumdaki Ahmet bebek 6 aylıktı. Anneler ve kızları da oldukça fazlaydı, kim demiş futbol erkek oyunudur diye?
Yine karşılaşma başlamadan birkaç defa, 'Sevgili anneler çocuklarınızı yanınızdan ayırmayınız' anonsu yapıldı, daha önemlisi seyirci sıklıkla birbirini uyardı, 'Aman küfretmeyin, ağzını bozan olursa uyarın'!..

EN ÇOK SEVİLEN 3 OYUNCU
Genç kızların en çok sevdiği futbolcuların Gökhan Gönül, Volkan Demirel ve Caner olduğunu söylemeliyim. Bir taraftarın da 'Manisa bize jest olsun diye mi mor forma giydi acaba' diye sorması epey eğlendirdi etraftakileri. Yönetim Kurulu henüz maç başlamadan taraftara teşekkür etti, kadınların cevabı kocaman bir alkış oldu aynı dakikada.

'GOL OLUR' EDASIYLA...
Kadın seyircinin maçtan anlamayacağını kim söyleyebilir. Tamam tezahürat yapmada başarısız olabilirler ama hakemin kararlarına erkek seyirci kadar itiraz ettiler. Bir sıra önümdeki kadın pozisyonlardan önce 'Gol olur' dedi sürekli Rıdvan Dilmen edasıyla.
Bir de bu maça özel tişört talebi var, 20 Eylül Dünya F.Bahçeli Kadınlar Günü baskılı forma istiyorlar...
İlginç bir sohbete şahit oldum; 'Acaba olay çıkarsak da bir maç daha ceza alsalar?' dedi bir kadın, şaşkınlıkla baktığımı görünce, bana döndü ve 'Şekerim yine biz geliriz ceza durumunda' dedi... Kadın zekası bu, muhteşem işlemiyor mu?

<p><strong>'Reformlar kamuoyuna sunma aşamasına geldi'</strong></p><p><strong>BAŞKAN ERDOĞAN'DAN ÖNE

19 Ocak 2021 Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Prof. Dr. Nur Vergin'in cenaze törenine katıldı

Şuşa'ya giden ''Zafer Yolu'' eylülde hazır olacak