• $18,0876
  • €18,1625
  • 1016.26
  • 3020.2
2 Ağustos 2019 Cuma

La Casa De Papel sınıfta kaldı

La Casa De Papel’cilerden misiniz? Şahsen ben sıkı bir takipçisiyim. İlk iki sezonu neredeyse defalarca izledim. Hayatımdaki en sevdiğim birkaç şarkıyı sorsalar ‘Bella Ciao’ ilk üçtedir diyebilirim. Tabii ki ‘19 Temmuz gelse de yeni sezonu seyretsem’ diye diye koca yazın ilk yarısını beklemekle geçirdim. Aynı gün Papel karşısında geçti. Belki sadece 3. sezonu izleyenler için yine çok heyecanlı, dinamik vs. idi tıpkı eşimde yarattığı hisler gibi… Ama olmadı be La Casa De Papel, hevesim kursağımda kaldı. Zorlama senaryo. Bıraksaydınız dedirtti bana… Ben yeni bir banka soygununu bu kadar zorlama çekmelerindense parayı nasıl harcadıklarını, yollarına nasıl devam ettiklerini izlemeyi tercih ederdim.

SİVRİSİNEK DEYİP GEÇMEYİN

Yaz aylarının gelmesiyle haşereler de çoğaldı. Özellikle sivrisinekler yazın kâbusumuz olmaya devam ediyor. Sivrisinek deyip geçmemek lazım aslında…

Tehlikeli virüslerin taşıyıcısı olan sivrisineklerin yeni belası Nil batı virüsü… Ölümcül olabilen bu virüse İstanbul’un bazı semtlerinde yakalanan vatandaşlarımız olmuş. Demek ki o zaman tedbir almalıyız.

Virüs, göçmen kuşlarla temas eden sivrisineklerin, virüsün çoğalmasını tamamladıktan sonra bir insanı ısırdığında hastalığı bulaştırma özelliğine sahip olabiliyor. Korunma yolu tabii ki sivrisineklerle mücadele... Sivrisinekler ile mücadelede kişisel olarak yapabileceğimiz işler sinek koruyucuların kullanılması, camların tellendirilmesi, sineklerin yoğun olduğu bölgelerde mümkün olduğunca temastan kaçınılması gibi genel tedbirler.

Tabii burada belediyelere de çok iş düşüyor.

Belediyelerin şu dönemde canlı, yani erişkin sineklerin öldürülmesi için düzenli şekilde ilaçlama çalışmaları yapması, mevcut ilaçlama çalışmalarının ise artırılmasıyla kendimiz ve ailemizi koruma altına alabiliriz. Tedbiri elden bırakmayalım diyor sağlıklı günler diliyorum.

<p> </p>

Kritik zirvede neler konuşuldu?

Köpek saldırısından kurtardı! Şimdi de yalnız kalmasın diye yanında işe götürüyor

Antik kentteki kazılarda bulundu! 2'nci yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor

Son anları kameraya yakalandı! Ölmeden saniyeler önce çekilen fotoğraflar ve hikayeleri