• $31,5339
  • €34,3209
  • 2145.23
  • 8907.65
22 Şubat 2019 Cuma

Bilimin yeni umudu gülümsemek

Nasa, Mars görevi için espri yeteneği olan astronot aradığını duyurunca gülümsemenin hayattaki önemini düşündüm. İşlerin normal seyrinde devam edebilmesi için ekibin moralinin yüksek olması gerektiğini savunan Nasa ile aynı düşüncedeyim…

Gülmek ya da güldürmek insanı hayatta iyi hissettiren ilaçtır bana göre…

Hayatımızın birçok alanında tebessümün stresimizi azalttığı, hatta sağlığımıza birçok katkısı olduğu da uzmanlar tarafından kanıtlanmış.Hal böyleyken uzayda olsun dünya da olsun gülümsemek bizi iyi hissettirecektir.

Ancak kafama bir soru takıldı. Acaba ‘komik insan’ kriterleri arasında nasıl bir ayrım olacak?

Espri konularıyla mı verdiği enerjiyle mi? Seçilen kişi şimdiden merak konusu olurken kozmik çaplı komedi, belki yeni buluşlar için de bazı başlangıçlara sebebiyet verir.

DEPREME HAZIR MIYIZ ?

20 Şubat Çarşamba akşamı İstanbul’dan da hissedilen depremin şiddeti 5.3 olarak açıklandı. Şükür ki can kaybı olmadı. Uzun zaman sonra kendini hatırlatan deprem beni de korkutmadı değil. Ama şu bir gerçek ki Türkiye bir deprem ülkesi ve biz depremle yaşamaya alışmak zorundayız. 1999’daki 17 Ağustos depremi hâlâ hiç birimizin hafızalarından silinmedi. O kadar acı hatıralar bıraktı ki bu deprem, silemedik beynimizden.

İşte tam bu noktada deprem bir doğal afet ama önlem alınmaz ise çok büyük can kayıplarına mal oluyor. 99 depreminde kaçak binaların, hırsız müteahhitlerin, çarpık kentleşmenin eserleri depremin büyüklüğüne o kadar hız kattı ki,19 sene sonra şehirlerimiz, evlerimiz, binalarımız depreme hazır mı sorusu aklıma gelmiyor değil.

Bir ‘Demet’ talihsizlik

Sevgili Demet Akalın çok geçmiş olsun. Sadece bir hırsızlık olduğunu düşündüğümüz olay, çok ciddi ve travmatik olmuş.

Evin içinde 11 saat kalan bir eski çalışan, elinde kesici alet, evde Hira… Şükür ki yakalanmış. Evde Okan Kurt’un olması büyük şans. Ya bir erkek olmasa, Hira ve dadısı tek başına olsa.

Aklımıza bile getirmekten korktuğumuz bir olayın yaşanmadan bitmesi büyük şans. Allah beterinden korumuş.

<p></p><p>Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, 'Terörle mücadelede yurt içinde ve sınır ötesinde icra e

Bakan Güler, komutanlarla toplantı yaptı

Belçika'dan Gazzelilere yardım malzemeleri

ABD'yi kar fırtınası vurdu: Otoyollar kapalı

Gazze'ye uçaklarla insani yardım bırakıldı