• $9,6009
  • €11,1976
  • 553.725
  • 1479.93
3 Ağustos 2018 Cuma

Bedirhan’ın acısını yüreğimde taşıyorum

Bebek öldüren dünyayı öldürmüş sayılır. Hiç bir dilde, hiç bir dinde affı olmaz. Ne adına yaptığınızı iddia ederseniz edin, sadece katilliğiniz tescillenir.

Yanına 11 aylık yavrusu Bedirhan’ı alan anne Nurcan Karakaya, Hakkari üs bölgesinde görevini yapmakta olan eşini ziyaret ettikten sonra hain bir pusuya düştü. Teröristlerin yola döşedikleri patlayıcı anne ve 11 aylık yavrusunu şehit etti. Günahsız Bedirhan iki kez cennetlik oldu.

Bir anne ve yavrusunu yola döşedikleri patlayıcılarla şehit eden bu teröristler, çirkin yüzlerini bir kez daha göstermiş oldu.

Yıllardır binlerce masum insanın kanına elini bulayan bu teröristler, bebek katilini bile mubah görüyor. Böylesi bir katliamın hangi inançtan olursa olsun herkesin yüreğini sızlatacağı bir gerçek.

Minik Bedirhan’ın o ufacık vücudu belki bombalardan korunamadı ama terörizme karşı mücadeleye güç verdi. Şehit Bedirhan bebek terörün ne derece kötü, ne derece kör bir şey olduğunu gösterdi.

Allah özellikle babası ve yakınlarına sabır versin. Bir anne olarak Bedirhan’ın acısını yüreğimde taşıyorum. Ve umarım bu bebeğin kanını akıtanlar çok kısa sürede cezasını bulur.

Yemesi Turkish ödemesi Euro!

Bizim de birçoğumuz gibi yaz deyince aklımıza ilk gelen tatil beldesi Bodrum oluyor.

Mini tatiller yapıyoruz, çoluk çocuk... Hepimizin kendine göre belirlediği bir tatil anlayışı ve standartı var.

Herkes kendi bütçesine göre kalacağı yeri, ne kadar para harcayabileceğini, süresini bir şekilde belirleyip kış aylarının vermiş olduğu kasveti, iş hayatının stresini atmak, biraz nefes almak aile ve dostlarımızla zaman geçirmek için soluğu tatil beldelerinde alıyoruz.

Birçoğumuz belki kalacağımız yerden, belki yol masrafımızdan, giyeceğimiz kıyafetlerden ödün veriyoruz ama yeme içme konusunda kendimizi kısmak istemiyoruz… Anladığımız da o ki; bu durumu tesis sahipleri, işletmeciler de çok iyi bildikleri için ürün fiyatlamalarını ederinden fazla etiketliyorlar.

Aslına bakarsanız yıllar içerisinde ne kadar söylensek de bu duruma da alışır olduk... Ne yapalım çoğumuz yılda bir tatil yapıyoruz…

İşletmecilerde koca bir yılda üç aylık sezonda gelir elde etmeye çalışıyorlar… vs. diyerek kendimizi karşılıklı avutuyoruz...

Fakat bu yıl birçok tesisin mönüsünde her şeyin karşılığının Euro olarak yazılması biz yerli tatilcilere artık yapılan büyük bir haksızlık diye düşünmeye başladım.

Turist için Euro olan hesaplar son derece normal olabilir belki de ucuz bile…

Fakat Euro almış başını gitmişken, fiyatların yüksek olması da bir yana döviz olarak kazanç sağlamadığımız memleketimizde hesabı Euro ödemek haksızlık doğrusu.

Hele ki son yediğim ve hesabını Euro olarak ödeme sürpriziyle karşılaştığım, yerli malı yurdun malı lahmacun adisyonundan sonra düşündüm ki dilerim, biricik lahmacunumuz da bizde bıraktığı damak tadı ve fiyat karşılığıyla inşallah dış ülkelerde boy göstererek karşılık bulur. İçimize bir parçada olsa su serpilir...

SMA HASTALARINA FARKINDALIK

Anne olduktan sonra farkındalık dozumuz, her anne gibi giderek yükselen bir ivme kazanıyor olması, tüm çocuklara olan bakışımı da had safhaya ulaştırdı.

Dünyada doğan her bebeğin cinsiyeti, dili, ırkı, dini ne olursa olsun en iyi şartlarda yaşamalarını hep gülmelerini mutlu olmalarını diliyor ve istiyorum. Haliyle TV, gazete vs. yerlerde gördüğüm çocuklarla ilgili haberlere kayıtsız kalmam mümkün olamıyor.

İşte son zamanlarda sosyal medyada başlatılan bir kampanyayla dikkatimizi çeken, çocukların ve ailelerin kâbusu olan SMA hastalığına bende değinmek istiyorum. Gevşek bebek sendromu denilen bu hastalıkla tüm dünya mücadele ediyor. Hastalık tamamen

genetik olup çocukluk döneminde kendisini göstermeye başlıyor. Henüz kesin bir tedavisi yok. Hastaların çok iyi bakılması gerekiyor. İlaçları çok pahalı...

En ağır safhada olan SMA tip 1 hastalarının bir dozuna 175 bin dolar ödemeleri gerekiyor. Üstüne üstelik maalesef bu masraflar henüz devlet tarafından karşılanmıyor. Şimdi başlatılan bu kampanyayla umut ediyoruz ki, Sağlık Bakanlığı bu yasayı onaylar ve hastane köşelerinde bir umut bekleyen aileler ve çocuklarının içine bir nebze de olsa su serpilir.

Önlem olarak da bence arık çiftler evlenmeden önce nasıl ki kan uyuşmazlığı testi yapılıyorsa buna ilave SMA testi de zorunlu bir hale gelmeli diyorum.

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi