• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
6 Nisan 2018 Cuma

Türk İslam Kültürü’nde müneccimbaşılık

Osmanlılardan önceki Türk ve İslam devletlerinin yöneticileri yanlarında müneccimler bulundurmuşlardır. Ancak müessese olarak devletin bir kurumu olarak sadece Osmanlı İmparatorluğu’nda müneccimler yer almıştır.

Bu ilim ile uğraşan kişilere verilen ad olan ‘müneccim’ ile hem astrologlar hem de astronomlar kastedilmiştir.

Osmanlılardan önce Abbasilerin ikinci döneminde bir kısım halifeler, emirler veya hükümdarlar yanlarında müneccimler bulundurmuşlar ve özellikle ordunun savaş meydanına çıkacağı anı hep müneccimler belirlemişlerdir. Selçuklu sultanları döneminde müneccimlerin savaş meydanlarına kadar gittiği bilinmektedir. Keza İlhanlı hükümdarları da ne kadar hükümranlık süreceklerinden tutun da yapılacak önemli işlerde uğurlu ve uğursuz saatlerin tespitinde hep müneccimlere başvurmuşlardır.

Osmanlı Devleti’nde de müneccimler aynı şekilde sarayda bulunmakla beraber; 15’inci yüzyılın sonlarında ‘müneccimbaşılık’ müessesesi devletin bir kurumu olarak çalışmaya başlamıştır. Ali Kuşci, Fatih Sultan Mehmet’in daveti üzerine İstanbul’a saraya gelmiş ve önemli hizmetlerde bulunmuştur. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un fethinde yine müneccimlere danıştığı ve son saldırı zamanını da onlara göre belirlediği çeşitli yazılı eserlerde anlatılmaktadır. Sultan II. Beyazid döneminde müneccimbaşılık teşkilatının var olduğu günümüze kadar gelen yazılı eserlerden anlaşılmaktadır.

Birçok müneccim ve müneccimbaşının isimlerine bu eserlerde rastlanılmaktadır. Bunlardan en meşhur olanlardan birisi de Takyüddin’dir.

Müneccimbaşlarının bu görevlerinin dışında kadılık ve müderrislik görevlerini de yaptıkları günümüze kadar gelen yazılı eserlerden anlaşılmaktadır.

Müneccimbaşılık kurumu Topkapı Sarayı ve Bab-ı Ali de bulunmuştur. Müneccimbaşlarının göreve atanmaları veya alınmaları hekimbaşlarının inhası ile olurdu. Ancak hem hekimbaşı hem de müneccimbaşı Silahtar Ağa’ya bağlıydılar. Osmanlı döneminde 37 müneccimbaşının görev yaptığı 24 tanesinin ölümüne kadar bu görevde kaldığı; dokuz tanesinin azledildiği (görevden alındığı); diğerlerinin ise başka görevlere atandığı bilinmektedir.

Mekteb-i Fenn-i Nücum adı altında bir de okul olduğu yine günümüze kadar gelen yazılı eserlerden anlaşılmaktadır. Son müneccimbaşı Hüseyin Hilmi Efendi’dir. Müneccimbaşı sarayda İlmiye sınıfında hizmetli olarak kabul edilmektedir.

Türk İslam Kültürü ve Osmanlı’da müneccimbaşılık ile ilgili araştırmalarım geniş kapsamlı bir kitap olarak kısa bir süre sonra siz değerli okuyucularımla paylaşılacak.

KOÇ

Finansal konularda risklerden uzak durmalı alım satımlar aileyi ilgilendiren miras ortak yatırım planlarında ön planda ve yönlendirici olmalısınız. Özel yaşamınızda ise bekar Koçlar evlilik kararınızı gerçekleştirebilirsiniz.

BOĞA

Gökyüzü maddi manevi sıkıntılardan bolluk ve başarıya çıkacağınız bir haftayı müjdeliyor. İş ve özel yaşamınızda çarpıcı gelişmeler yaşayacak size karşı düşmanca davranışlar içinde olan kişilerin mağlubiyetlerine şahitlik edeceksiniz.

İKİZLER

İş ve eğitim hayatınızla ilgili endişelendiğiniz konularda yaşanan olumlu gelişmelerle şükredecek ve korkularınızı arkanızda bırakacaksınız. Arkadaşlarınızdan destek görecek maddi manevi sahip olduğunuz özel şeyleri daha iyi sahipleneceksiniz.

YENGEÇ

Güçlü ve enerjisi yüksek bir hafta karşılıyor sizleri. Aşk ve iş hayatınızda yaşanacak keyifli etkilerle adeta yeniden doğacak ve hayatınızı yeniden yapılandıracaksınız. Bekar Yengeçler şans bu hafta yüzünüze gülerken kendinize güvenin.

ASLAN

İş hayatınızda yeni teklifler alabilir farklı ortamlarda bulunabilir imkansız olarak gördüğünüz konuların mimarı olabilirsiniz. Daha önce tereddütle yaklaştığınız konularda hakimiyetiniz ve çalışkanlığınızla başarılı bir çıkış yakalayabilirsiniz.

BAŞAK

İş hayatınızda büyük bir başarı yakalayabilirsiniz. Konuşmayı bir yana bırakıp eyleme geçmeli ve kazanmalısınız. Özel yaşamınızda ise evli Başak’lar arkadaşlarınızın boş boğazlığından kaynaklanan sorunlarla uğraşabilirsiniz.

TERAZİ

Bu hafta yatırımlar ve finansal konularda olabildiğince az risk almalı ve gerçekçi davranarak hareket etmelisiniz. İşbirlikleri yeni fikir ve projelere açık olmalı fakat yeni tanıdığınız kişilere dikkat etmelisiniz.

AKREP

İş hayatınızda haklının haksızın ortaya çıkacağı adaletin işleyeceği güçlü bir haftadasınız. Üzerinize oynanan oyunlar ortaya çıkacak ve herkes ektiğini biçecek sizi de içine almaya çalıştıkları oyunlarının içine kendileri düşecekler.

YAY

Yüksek enerjili tempolu bir hafta karşılıyor sizleri. Azimli ve çalışkan olduğunuz sürece iş hayatınızda istikrar sizden yana olacak. Özel yaşamınızda eş ya da sevgilinizle kıskançlıklar yüzünden ciddi tartışmalar yaşayabilirsiniz.

OĞLAK

Gökyüzü iş hayatınızda yaşadığınız zorluklar arkanızdan geliyor ve yerini olumlu gelişmelere bırakıyor. Aklınızı bilgi deneyim ve özgüvenle birleştirmeli ve hedeflerinize doğru kararlılıkla ilerlemelisiniz.

KOVA

Yakınlarınız ve kardeşlerinizle ciddi gerginlikler yaşayabilir öfkeyle yanlış kararlar alma eğiliminde olabilirsiniz. Sizlere önerim sakin olmalı ve sağduyunun peşinden gitmelisiniz.

BALIK

Haftanın ilk 2 günü iş hayatınızda var olan şartları korumalı yeni bir oluşum ya da girişimin içine girmeden önce kazanım ve kayıplarınızı akıllıca değerlendirerek kararlar almalısınız.

<p>Haber: Ayşe Gültekin </p><p>'İSTANBUL BİR OKULSA BEYOĞLU BUNUN MERKEZİ' </p><p>Beyo

Kültür ve sanatın kalbi Beyoğlu

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor