• $13,1447
  • €14,9554
  • 756.641
  • 1811.21
13 Nisan 2018 Cuma

Medikal astroloji

Tıbbın babası olarak kabul edilen Hipokrat’ın “Astroloji bilmeyen hekimin kendine hekim demeye hakkı yoktur” sözü de medikal astrolojinin o dönemden günümüze gelen önemini göstermektedir. Güneş sisteminde yer alan gezegenlerin hayata dair her şeyde olduğu gibi sağlığımız üzerinde önemli etkileri vardır. Bunlar, bizlerin doğum haritamızda bulundukları ev burç ve birbirleriyle yaptıkları açılara göre sağlığımızla ilgili konularda bize rehberlik eder.

Her gezegen belli organları idare eder. Haritadaki sert etkileri, bunlarla ilgili rahatsızlıklara yol açar.

1) Koç baş bölgesi 2) Boğa boyuna 3) İkizler omuzlara 4) Yengeç göğüslere 5) Aslan kalbe 6) Başak mideye 7) Libra pelvise 8) Akrep cinsel uzuvlara 9)Yay kalçalara 10) Oğlak dizlere 11) Kova alt bacağa 12) Balık ayaklara tekabül eder. Bu da evrende Makrakozmoz ‘Büyük evren’ ve ‘’Mikrokozmos’’ (Küçük evren veya insan) görüşünün diğer bir ifadesidir.

Ay: Mide, rahim, lenf bezleri, memeler, sindirim sistemi ve vücut sıvılarını etkiler. Psikolojik bozukluklarla ilgisi vardır.

Merkür: Sinir sistemi, hareket organları, akciğerler, solunum organları, omuz ve köprücük kemiği.

Venüs: Böbrekler, boğaz ve üst solunum yolları, vücut güzelliği.

Güneş: Kalp, kan dolaşımı, vücut ısısı, sırt bölgesi, omurilik, safra kesesi.

Mars: Baş bölgesi, beyin, gözler ve öd kesesi. Ayrıca kesikler, ameliyatlar, kanamalar ve yaralarla ilgilidir.

Jüpiter: Karaciğer, kan, damarlar ve hormonlar.

Satürn: Yaşlılık, deri, kemik, dişler, dalak ve kemiklerin ihtiyacı olan kalsiyum. Uzun süre n, ağır hastalıklarla ilgilidir.

Uranüs: Bacaklar, ruhsal ve zihinsel rahatsızlıklar, hamilelikte görülen düşük olayları, kazalar, kırıklar, tehlikeler ve ani olaylarla ilgilidir.

Evrensel bir bilgi olan astrolojinin bir diğer uzmanlık alanı da medikal sağlık astrolojisidir. İnsan sağlığıyla ilgili güçlü ve zayıf bedensel özelliklerimiz, doğum haritamızdaki gezegenlerin konumları ve birbirlerine yaptıkları açılarla bellidir. Örneğin dış ve fiziksel görünüşümüzü gösteren doğum haritamızın yükselen çizgisinin altındaki 1. evde her şeyi büyütme ve genişletme özelliği olan Jüpiter gezegenin bulunması, o kişiyi yaşamı boyunca kolay kilo almaya ve şişman olmaya yönlendirecektir. Bunun tersi olarak aynı 1. evde genelde kısıtlayıcı ve disiplin verici özellikleri olan Satürn gezegeni bulunuyorsa, o kişi hayatı boyunca ince bir yapıda olacaktır. Öz burcu, yükseleni veya Ay burcunda kuvvetli Yengeç özellikleri taşıyan bir kişide hormonlar etkilenebilir ve buna bağlı olarak da kilo değişebilir. Haritamızdaki Yay burcu veya Jüpiter özellikleri, doğaya açılmayla ilgili etkiler verirken, kuvvetli bir Mars etkisi kasları, adaleleri çalıştırır. Neptün’ün ters etkisi alkol, ilaç-madde bağımlıları ortaya çıkarıp; doğal dengemizi bozmaya yol açabilir.

KOÇ

Yükselen KOÇ: Baş bölgesini yönetir ve baş ağrılarına neden olur. Salgı bezlerinin adrenalin salgılamasıyla bedene enerji ve coşku yüklenir. Fiziksel yapıları sağlam olur. Hastalıkları kolay atlatabilirler. Aceleci olmalarından kazalara açıktır.

BOĞA

Yükselen BOĞA: Ense ve boğaz bölgesi hassas olur; soğuk algınlıkları ve anjine kolay yakalanırlar; çabuk kilo alırlar; genellikler sağlıklı bir yapıya sahiptirler. Troid bezi, yutak, ses telleri, bademcikler, kulaklarla ilgili sağlık sorunları sık görülür.

İKİZLER

Yükselen İKİZLER: İkizler sinir sistemini omuz ve kolları yönetir. Kişiler huzursuz ve sinirli olurlar. Soğuk algınlığı ve bronşitle kemik kırılmalarına karşı dikkatli olmaları gerekir. Özellikle zatürreye karşı duyarlıdırlar. Sindirim sistemleri çok çalışır.

YENGEÇ

Yükselen YENGEÇ: Yengeç burcu mide ve bağırsakları yönetir. Kuruntulu ve huzursuz olduklarından mide ve bağırsak sorunları çekerler. Hastalıklarını abartırlar. Beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekir. Hava değişikliklerinden çabuk etkilenirler.

ASLAN

Yükselen ASLAN: Aslan burcu kalbi omurgayı ve sırtı yönetir. Orta yaşlarda kendilerine dikkat etmezlerse kalp sorunları görünebilir. Fiziksel yapıları sağlamdır ve hastalıkları yenerler. Kalp krizi riskleri oldukça fazladır.

BAŞAK

Yükselen BAŞAK: Başak burcu sinir sistemini ve bağırsakları yönetir. Yengeçlere benzer şekilde mide hastalıklarına açıktırlar. Dengeli bir beslenme gerekir. Bazıları hastalık hastası olurlar. Hastalandıklarında ilgi isterler.

TERAZİ

Yükselen TERAZİ: Terazi burcu böbrekleri yönetir. Sağlıklı görünüşlerine karşı kolay hastalanırlar. Romatizma ve sırt ağrısına neden olacak davranışlardan kaçınmaları gerekir. Teraziler kötü birer hasta olurlar ve bunun üzerine ilgi isterler.

AKREP

Yükselen AKREP: Akrep burcu cinsel organları yönetir. Aynı zamanda mideyi de yönettiği için sindirim sistemleri bozulabilir. Cinsel dürtülerin aşırı olmasında da zorlaşabilirler. Yine de acıya dayanıklı ve iyi huylu hastadırlar.

YAY

Yükselen YAY: Yay burcu karaciğeri uylukları ve dişleri yönetir. Ayrıca sinir sistemleri de hassastır. Enerjilerinin yüksek ve sabırsız olmaları kazalara neden olur. Genellikle romatizma ağrıları olur ve fiziklerini korumaya özen gösterirler.

OĞLAK

Yükselen OĞLAK: Oğlak burcu dişleri ve kemikleri yönetir. Romatizma ve diş sorunlarıyla karşılaşırlar. Mantıklı birer hasta olarak tedavinin tüm kurallarına uyarlar. Sinirsel gerginlikleri de bu insanları rahatsız edebilir.

KOVA

Yükselen KOVA: Kova burcu dolaşım sistemini yönetir. Bu kişiler için varis olasıdır. Bunların genellikle bir sağlık sorunları olmaz. Zihinsel korunma yardımıyla hastalıklardan zarar görmezler. Uysal hastalardır.

BALIK

Yükselen BALIK: Balık burcu ayakları yönetir. Rahat bir ayakkabı giymeye özen gösterirler. Alkole ve ilaçlara karşı hassas bir bünyeleri vardır. Orta yaşlardan sonra şişmanlamaya yatkındırlar. Hastalandıklarında bazen huysuz olurlar.

<p> </p>

Sergen Yalçın'ın istifasına ret kararı

Konya'da kum fırtınası zincirleme kazaya neden oldu

Van'da aracın çarptığı ayı tedaviye alındı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Kasım 2021)