• $13,7733
  • €15,6174
  • 789.691
  • 2045.13
29 Ekim 2020 Perşembe

Terörün yeni boyutu

Hatay’a bağlı cennet köşesi güzel İskenderun ilçemiz, iki hafta önce PKK’lar tarafından çıkarılan orman yangınlarından sonra, üç gün önce de paramotorlarla Suriye’den sızan PKK’lı teröristlerin eylem girişimlerine sahne oldu.

Hemen akabinde İskenderun’un değişik yerlerinde teröristlerce yeniden çıkarılan yangınlar kısa sürede söndürüldü. Son bir ayda İskenderun merkezli olarak aslında Türkiye’ye operasyon yapılmaya çalışıldı. PKK’lı teröristlerin Hatay bölgesindeki hareketlenmelerini başta İstanbul olmak üzere ülkemizin çeşitli şehirlerindeki IŞİD operasyonları takip etti.

Ve hepimizin bildiği gibi Türk mallarına dışarıda boykot yapılması, İslam düşmanlığı altında Fransa merkezli Müslümanlara saldırıların başlaması, sözde karikatür denen ahlak yoksunu medya tetikçiliği üzerinden C.B. Erdoğan’ın hedef alınması…

Asıl soru şu bunların hepsinin son bir ayda aniden ortaya çıkması tesadüf mü? Tabii ki değil. Ülkemiz çok yönlü ve çok boyutlu küresel saldırılar altındadır. Afrika’dan Doğu Akdeniz’e, Ortadoğu’dan Kafkaslara kadar geniş bir coğrafyadaki pek çok alanda giriştiği jeopolitik mücadelenin sonucudur bu saldırılar.

Ve bu saldırılar bundan sonra da zaman zaman tekrarlanacak gibi görünüyor, çünkü hala Türkiye’nin kendi jeopolitik hinterlandında sağladığı stratejik durum üstünlüğünü kabul edemeyenler var. O yüzden bu olayları sadece bu olaylar üzerinden okumak yanlış olur. Bütünlüğüne bakmak lazım.

PKK’lı teröristlerce gerçekleştirilen paramotorlu eylemleri analiz edecek olursak öncelikle paramotorlarla eylem yapabilme PKK’nın kendi kapasitesinin üzerinde olan bir durumdur. PKK bu eylem için Suriye’de eğitilmiş, belirlenen hedeflere, Cumhuriyet Bayramımızı coşkuyla kutlayacağımız tam da bu zamanda yönlendirilmiştir.

Özellikle pusu, saldırı, taciz gibi klasik eylem kabiliyeti kalmayan ve sınırlarımızdan yurt içine karadan sızamayan eli kanlı terör örgütünün eylemsizliğini aşabilmek için bir süredir yeni yöntemler aradığını biliyoruz.

Geçtiğimiz yıl PKK’lıların Irak’ın kuzeyinden komuta edilen dronlarla yaptığı saldırı girişimi TSK unsurlarımız tarafından önlendi. Bu dronların birçoğu bölgede görevli askeri unsurlarımızca havada vurularak imha edildiler. Daha sonra Pençe operasyon alanında yine Irak’ın kuzeyinde iki adet paramotor ele geçirildi.

Sessiz ve hafif olması, özellikle gece şartlarında tespit edilmelerinin güç olması gibi nedenlerden dolayı paramotorların terörist eylemlerde tercih edildiğini görmekteyiz. Ancak asıl mesele başta Mümbiç olmak üzere Kamışlı, Ayn El-Arab ve Tel Rıfat bölgelerinin halen PKK’lılar için adeta yaşam alanları olmaları, buralarda teröristlerin varlıklarını devam ettirmeleri. Bu kapsamda ne Rusya’nın ne de ABD ve Batılı diğer güçlerin yapılan mutabakatlara uyduklarını söylemek çok güç.

MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ TERÖR BARONLARINA EN GÜZEL CEVAP

Hatta buradaki terörist aparatlar üzerinden el altından Türkiye’ye siyasi mesajlar vermeye çalıştıkları bile söylenebilir. Dolayısıyla bundan sonra olası dronlu ve paramotorlu saldırıların önüne geçilebilmesi için alçak irtifa ve düşük süratli hava araçlarının tespitine imkan sağlayacak teknolojinin geliştirilmesi önem arz etmektedir.

Bu sayede sızma girişiminde bulunan dron veya paramotorların havada tespit edilmesi ve vurulması mümkün hale gelecektir. Bu teknolojinin alt yapısı Türkiye’de mevcut. Bu nedenle kısa sürede sonuç alınacağını düşünüyorum. Ayrıca istihbarat gayretlerinin yoğunlaştırılması, özellikle PKK’ya paramotor ve dron temininde aracılık yapan taşeronların sahada etkisizleştirilmesi bu tür saldırıların önlenmesine katkı sağlayacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki milli birlik ve beraberliğimiz teröre ve terör baronlarına karşı verilecek en önemli cevaptır.

Bu vesileyle tarihten silinmek istenen milletimizin 97 yıl önce emperyalistlere verdiği en önemli cevap olan Cumhuriyetimizin İlanını bir kez daha kutluyorum, büyük Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anıyorum. Çok yaşa Türkiye’m.

Dr. D. Eray GÜÇLÜER

Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi

<p class='MsoNormal'>Eda Cabul sordu, Hukukçu Cüneyd  Altıparmak cevapladı.</p>

FİYATLAR NEDEN ARTIYOR?

Akkuyu NGS'nin birinci ünitesinde pompa istasyonunun temeli inşa ediliyor

2022 yılında teslimatı yapılacak silah ve araçlar

Akdeniz'de 62 türün nesli tehlike altında