25 Ağustos 2023 Cuma

Prigojin öldü mü?

Dün Moskova civarında meydana gelen uçak kazasında Prigojin ve Rus Özel Askeri Şirketi Wagner'e bağlı 10 kişinin öldüğü resmi olarak açıklandı. Ölenlerin tamamı Wagner'e bağlı üst düzey elemanlardı. İçlerinde Wagner'in asıl kurucusu olan Rus eski özel kuvvetler mensubu emekli Yarbay Dimitri Uçkin ve sonradan liderliği devralan Yevgeni Prigojin de bulunmaktaydı. Kim ne derse desin Wagner yöneticilerine karşı tam bir temizlik operasyonu yapıldı.

Wagner'e ait özel bir uçağın düşürülmesi suretiyle gerçekleştirilen bu suikast eyleminin asıl nedeni Wagner'in çok da bilinmeyen yönüyle ABD ve Batı istihbaratı ile işbirliği içerisinde geçtiğimiz haziran ayında Moskova'ya karşı bir başkaldırı eylemine girişmesiydi. Burada dikkatlerden kaçmaması gereken önemli diğer bir nokta ise bu kazada sadece Prigojin ölmedi, onunla birlikte Wagner içerisinde yer alan çok önemli kişiler de öldü. Yani Putin ve Rus derin devleti, Batı destekli Wagner başkaldırısının faturasını sadece Prigojin'e değil, diğer üst düzey yöneticilere de kesti. Dolayısıyla iki ay önce meydana gelen Wagner başkaldırısının düşünülenden çok daha karmaşık ve geniş kapsamlı olduğunu da söylememiz gerekir. Özellikle uçak kazası meydana geldiği andan itibaren Rus devlet yetkililerinin suskun kalması ama Rusya kaynaklı haber ajanslarının neredeyse dakikası dakikasına ve kesin bir şekilde kazayla ilgili bilgi vermeleri son derece manidardı. Rusya adeta bunu ben yaptım der gibi işaretler vermeye çalıştı. Elbette bunun sebebi Rusya'da vatan hainlerinin acımasızca ortadan kaldırıldığını ibretlik bir şekilde dünyaya göstermekti. Ama Rusya'da bunlar yaşanırken dış dünyadan gelen tepkiler de son derece manidardı. ABD'nin başkanı dahil çok önemli isimleri daha kaza olur olmaz açıklama yapmaya başladılar ve neredeyse Rusları haklı çıkaracak beyanatlar verdiler. Özet olarak biz bugüne kadar Prigojin'in arkasındaydık dediler. Ama hem ABD hem de Batı çok önemli bir mesaj daha verdiler. Özellikle bundan sonra da Wagner'e destek vereceklerini içeren sinyaller göndermiş olmalarını da unutmamak gerekir.

Neticede Prigojin öldü ama Prigojinizm yaşamaya devam ediyor. Burada anlatmak istediğim şey ABD ve Batı istihbaratının Rusya içine beklenenden daha fazla sızmış olduğunu görmemiz gerektiğidir. ABD ve Batı istihbaratı her zaman yedekli networkler şeklinde çalışır. O yüzden hedef sahada kurdukları sistemlerin teşkil edilmeleri biraz zaman alsa da ortadan kaldırılmaları çok kolay olmamaktadır. Prigojin'in ölmesi halinde sahaya sürebilecekleri başka Prigojinleri çoktan hazır etmişlerdir. Yeni Prigojinler ne zaman ve nasıl ortaya çıkar onu bilemeyiz ama önümüzdeki dönemde Wagner üzerinden Rusya'ya yönelik yeni sorunların ortaya çıkarılacağını söylemek mümkün. Bütün bu olayların Putin'in siyasi otoritesi ve Rus devlet sistemi üzerindeki etkilerini hep birlikte izleyeceğiz ancak Wagner isyanı ile başlatılan sürecin kısa sürede bitmesini eminim Sayın Putin bile beklemiyordur.

Türkiye Moskova'ya karşı Wagner isyanının Batı destekli gerçekleştiğini başından beri bildiği için Rusya'yı destekler bir tavır takındı. Doğru olan da buydu. Türkiye'de 15 Temmuz'u gerçekleştiren dış akıl şimdi de Rusya'da Wagner başkaldırısını organize etmeye çalışıyordu. Dolayısıyla Türkiye'nin ABD ve Batı emperyalizmine karşı Rusya'nın istikrarı yönünde tavır takınması sadece Rusya için değil, aynı zamanda ABD ve Batı içinde önemlidir.

<p>Krizler, yaptırımlar, savaşlar, ambargolar ve daha niceleri... Şöyle bir dünya haritasına göz att

TÜRKİYE YÜZYILI'NA ASIRLIK ARMAĞAN: BAYRAKTAR TB3

Kulağakaçan böcekleri neden evlere gelir? İşte onlardan kurtulmanın yolları…

ABD dergisi açıkladı! Türk Hava Kuvvetleri Almanya, İngiltere ve Fransa gibi ülkeleri geride bıraktı | 2024 yılı güncel liste...

Apple'dan pirinç uyarısı! Binlerce liranız çöpe gidebilir