• $32,5775
  • €35,0055
  • 2426.59
  • 9722.09
20 Ağustos 2023 Pazar

Kıbrıs'ta BM provokasyonu

18 Ağustos 2023 tarihinde Kıbrıs adasında Birleşmiş Milletler'in kontrolündeki ara bölgede bulunan Pile köyüne yol yapma çalışması esnasında meydana gelen olaylar, Birleşmiş Milletlerin tarafsızlığını yeniden sorgulanır hale getirdi. Pile köyü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimini birbirinden ayıran ve yeşil hat olarak adlandırılan BM barış gücü kontrolündeki alanda bulunmaktadır. Bu köyde Rumlar ve Türkler birlikte yaşamaktalar. Bir yıl önce Pile köyüne yol yapılması projesi KKTC tarafından Birleşmiş Milletler'e deklere edilmiş olmasına rağmen Rumların Türklerin Rum topraklarını işgal etmek istediğini bahane ederek birleşmiş milletleri harekete geçirmesiyle bir provokasyona dönüştü. Birleşmiş Milletler'de her zamanki yanlı tutumunu takınarak yol yapım çalışmalarını engellemeye çalıştı. Türk güvenlik birimleri ve yol yapım ekipleri Birleşmiş Milletler barış gücü askerlerinin yolu kapatmak için koydukları beton Blokları, BM araçlarını ve çelik dikenli telleri onların anladıkları dilden ve usulüne uygun şekilde kaldırarak yol yapımının devam etmesini sağladılar. Rumlar eminim bundan sonra da benzer provokasyonlara devam edecekler. Ancak hiç kimse nerede olursa olsun Kuzey Kıbrıslı soydaşlarımızın ve yine dünyanın neresinde olursa olsun Türk vatandaşlarının yalnız bırakılacağını düşünmesin.

Bu olayı biraz daha derinlemesine analiz edecek olursak arka planda Rum ve Yunan acizliğini görmek mümkün. Artık ne Yunanlıların ne de Rumların Türkiye'ye karşı ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne yönelik kriz çıkarabilmek kabiliyetleri eskisi kadar kolay değil. Bakınız şayet bu olay 10 yıl önce olsaydı şu an Yunan, ABD ve Avrupa donanmaları Doğu Akdeniz'de ve Kıbrıs civarında, hatta Ege'de pozisyon almış olurlardı. Ama gördüğünüz gibi hiçbir şey olmuyor. Bu olayla birlikte dünya sadece sinsi Rum kışkırtmacılığını ve tarafsız olması gereken BM'nin yanlılığını bir kere daha görmüş oldu. Yine hatırlayın Maraş'ın iskana açılmasında büyük gürültüler çıkaran Rumların daha sonra nasıl suspus olduğunu hep beraber gördük. Biraz daha geçmişe gidelim Türk bayrağını indirmeye çalışan bir Rum meczubun başına neler geldiğini hep birlikte izledik. Rumlar ve Yunanlılar ve hatta bunların arkasındaki emperyalist güçler tarihten hiç ders almıyorlar ama biz Türkler dersimize çok iyi çalışıyoruz.

Birleşmiş Milletler'in Rumları destekleyen taraflı tutumları her zaman olduğu gibi bundan sonra da devam edecek. O yüzden artık adada Birleşmiş Milletler Barış gücünün varlığının gerekli olup olmadığı sorgulanmalıdır. Çünkü bu tür yeşil hat olarak adlandırılan ara bölgeler daha çok savaşan taraflar arasında uygulanan bir yöntemdir. Artık savaş filan yok. Ayrıca adada iki devletli çözümün benimsenmiş olması ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin devlet olarak tanınması noktasında kaydedilen önemli gelişmeler, BM'nin oradaki varlığının da gereksiz olduğunu düşündürmektedir. Birleşmiş Milletler kontrolündeki ara bölge yerine iki devletin resmi sınırları belirlenerek BM'nin bölgedeki varlığına son verilmelidir. Zaten Birleşmiş Milletler adı altında emperyalist güçlerin adadaki üstlenmeleri jeostratejik açıdan da istikrarsızlık yaratmaktadır. Örneğin ikinci körfez savaşında Kıbrıs'taki İngiliz üstlerine gelen ABD ve İngiliz uçakları Irak'ı bombalamak için Kıbrıs Adası'nı kullanmışlardı. Yine özellikle Suriye'deki terör varlıklarını desteklemek ve Suriye'deki teröristlerle iş birliği yapan, ABD ve diğer emperyalist güçlerin askerlerine ani ve yakın hava desteği sağlamak için halen Kıbrıs Adası kullanılmaktadır. Emperyalist güçler adada olduğu müddetçe ne Doğu Akdeniz'e ne de Ortadoğu'ya huzur gelmeyeceğini düşünüyorum. Ayrıca Türkiye için de risk teşkil etmekteler. Yeni bir küresel kapışmaya doğru hızla sürüklenen dünyamızda emperyalist güçlerin Asya-Pasifik'e ve Çin'e doğru güç kaydırmaları, Kıbrıs'tan ve yakın jeopolitik hinterlandığından emperyalist artıkların temizlenmesi için yeni fırsatlar ortaya çıkarabilir. Türkiye bunu yakının takip etmeli ve fırsatlar ortaya çıktığında da gereğini yapmalıdır.

<p></p><p>Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Dizayn Proje Ofisi Müdürlüğü (DPO), Cumhurbaşkanı Recep Tayyi

Yeni 'milli uçak gemisi' tasarlanıyor! TCG Anadolu'dan daha büyük...

Atalarını andılar... Anzak Koyu'nda geleneksel ''Şafak Ayini''

Kaçıran pişman oluyor: 100.000 TL ile 250.000 TL arası! İşte ikinci el araba modelleri…

Uçan araba 'AirCar' ilk yolculu uçuşunu tamamladı