• $31,0059
  • €33,5895
  • 2017.78
  • 9312.12
18 Ağustos 2023 Cuma

Karadeniz'de füze denemeleri

Son iki hafta içerisinde Türkiye Karadeniz'de son derece gelişmiş füze sistemlerini başarıyla denedi. Bunların üçü silah sistemi birisi ise uzay amaçlı denemeydi. Karadeniz'de ilan edilen NAVTEX bölgelerinde silah sistemleri olarak Hisar-U, Siper ve Tayfun füze sistemlerinin yeni versiyonlarının test atışları yapıldı. Ayrıca Türkiye'nin ilk uzay füzesi "Sonda" yine aynı bölgede test edildi. Sonradan anladık ki Türkiye sessiz sedasız kendi uzay füzesini geliştirmiş ve bugün gururla ilk fırlatmasını yapmış. Biz uzaya sonda füzesiyle gideceğiz. Artık uzay yolu göründü ve kontrol merkezi de muhtemelen Gölbaşı olacak.

Türkiye'nin bu kadar önemli bir işi başarmış olmasının böyle sessiz sedasız kamuoyuna sunulmasını Roketsan'ın kıymetli yöneticilerinin erdemli ve yüksek seciyeli olmasına bağlıyorum. Roket bilimi dünyadaki en zor bilim dallarından biridir. Türkiye'nin uzay alanında yakalamış olduğu başarı sadece bizim için değil bölge jeopolitiği açısından da son derece önemlidir. Atmosfer yedi katmandan oluşur ve kalınlığı yaklaşık 550 kilometredir. Bir cismin dünyanın yer çekimi etkisinden kurtularak uzaya çıkabilmesi için saatte yaklaşık 11 bin kilometre hıza ulaşması gerekir. Sonda'nın bu ilk versiyonu bu hızı geçti ve 330 kilometre yüksekliğe ulaştı. Sonda'nın ikinci versiyonu birinci versiyonundan daha hızlı olacak ve 550 km irtifaya çıkacak. Yani uzaya gidecek. Gerçekten heyecan verici. Ve işin ilginç yanı bu sistemin altyapısı, fırlatma platformu, yazılımları, mühendisliği, her şeyi tamamen Roketsan tarafından gerçekleştirildi. Yani tamamen yerli ve milli. Bunu özellikle söylüyorum bazı çevreler çamur atmaya kalkmasınlar. İnşallah çok da uzun olmayan bir sürede uzayda olacağız. Bu arada bilgi vereyim Türkiye'nin astronot yetiştirme projesi kapsamında seçilen kardeşlerimiz eğitimlerine devam ediyorlar. Dolayısıyla uzay roketi geliştirme çalışmalarıyla bu füzeyi kullanacak astronotlarımızın yetiştirilmesi süreçleri birbiriyle paralel ve koordineli şekilde ilerlemekte. İşte devlet haklı diye buna derim.

Gelelim diğer hava savunma füzelerine. Hisar-U orta irtifa hava savunma füzesi olup menzili 100 kilometreye ulaştı. Siper füzesi yüksek irtifa hava savunma füzesi olup menzili 150 kilometreye ulaştı ve yakın gelecekte yaklaşık 4 yıl içerisinde menzili 600 kilometreye çıkacak. Tayfun füzesi karadan karaya taarruz füzesi olup menzili yeni deneme ile birlikte 1000 km'ye ulaştı. Belki bazılarımızın aklına gelebilir Türkiye neden bu kadar çok füze sistemleri ve diğer tank, uçak, gemi gibi savaş araçları üzerine yoğunlaştı? Bunun birinci nedeni dünya kaçınılmaz olarak üçüncü küresel kapışmaya doğru hızla sürükleniyor. Bu süreçte tarafsız kalabilmemiz ve yurdumuzu koruyabilmemiz için mutlaka savunma sanayiinde güçlü olmamız gerekiyor. Ukrayna özelinde Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'da olduğu gibi giderek daha fazla kırılmaların yaşandığı küresel sistemde paydaşlarımızla birlikte kendimizi koruyabilmemiz için dışa bağımlı olmadan bu sistemlere mutlaka sahip olmamız gerekiyor. En basitinden şayet elimizde bu füze sistemleri ve diğer savunma silahları olmasaydı Karadeniz'e yayılan Ukrayna savaşı şu ana kadar Türkiye'yi de çoktan içine çekmiş olabilirdi. Yine burada da Türk devlet aklını kutlamak gerek. Sadece kendimizin değil Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti- Azerbaycan ekseninin sağlam tutulabilmesi için mutlaka güçlü olmamız ve küresel güçlere karşı denge oluşturmamız şart. Ancak bu sayede aktif tarafsızlık politikasını yürütebilir, küresel kırılmaların yol açacağı risklere karşı kendimizi koruyabilir ve ortaya çıkabilecek fırsatlardan yararlanabiliriz.

Elbette son dönemde Karadeniz'de yapılan bu denemelerin politik amaçları olduğunu da söyleyebiliriz. Özellikle Ukrayna Savaşı'nın Karadeniz'e yayılma eğilimi gösterdiği bu dönemde yapılan bu denemeler taraflara kendi kıta sahanlığımızda savaş istemediğimizi, bize karşı olabilecek her türlü provokasyona müdahale edebilecek güç ve kabiliyette olduğumuzu göstermesi bakımından hayati önemdedir. İşte böyle bir ortamda bu füze denemeleri bizim için kötü niyetleri olanlara karşı son derece caydırıcı etki üretmektedir. Çünkü bu bizim savaşımız değil.

<p>Alınan bilgilere göre, Batman-Siirt çevre yolunda yaya geçidinden yolun karşısına geçmeye çalışan

Batman'da feci kaza kamerada: Otomobilin çarptığı genç kız metrelerce savruldu

60.000 TL'den başlıyor: Kapış kapış gidiyor! İşte ikinci el otomobiller…

BİM 23 Şubat 2024 aktüel ürünler kataloğu yayınlandı

Dünyanın en kirli halısı! Son halini gören gözlerine inanamıyor