• $33,0781
  • €36,1637
  • 2608.64
  • 11139.5
28 Haziran 2024 Cuma

Kalbim Kabe'de kaldı

Yaklaşık iki haftalık hac yolculuğunu tamamlayarak canım vatanıma döndüm. Allah gitmek isteyip de gidemeyenlere de kutsal topraklara gitmeyi ve hac görevlerini yerine getirmeyi nasip etsin. Kabe'yi tavaf etmenin, Hazreti Peygamber'in mescidini görmenin, kutsal topraklarda gezmenin ayrı bir havası ve manevi derinliği var. Bunu yaşamak nasip oldu.

ORTAK POLİTİKA

Bundan yaklaşık üç ay kadar önce Ankara'daki Suudi Arabistan Büyükelçiliğinden beni aradılar ve Suudi Arabistan Hac Bakanlığı'nın beni hac için Suudi Arabistan'a davet etmek istediğini söylediler. Güzel bir davet gerçekten. Ben de kabul ettim. Ama sonra aklıma geldi ve beni neden davet ettiniz diye sordum. Büyükelçilikteki görevli de bana bir televizyon programında Gazze ile ilgili yaptığım bir konuşma ve Filistin'i desteklemem nedeniyle davet edildiğimi söyledi. Bu da güzel tabii ki ama daha kıymetli bir şey var burada aslında. O da Suudi Arabistan'ın Gazze ile ilgili devlet politikasını birinci ağızdan öğrenmiş olmam. Dolayısıyla bazı küçük nüanslar olsa da Suudi Arabistan ve Türkiye Gazze ve Filistin halkına destek konusunda aslında aynı yerde duruyorlar. Ayrıca Suudi Arabistan'ın Türk vatandaşları için hac konusunda özel kontenjan açmış olması da Türkiye'ye bakışını yansıtması bakımından son derece önemli.

DOSTLUK VE ORTAK POLİTİKA GELİŞTİRİLEBİLİR

Elbette iki hafta boyunca hac görevlerini yerine getirirken aynı zamanda güvenlik ve dış politik açıdan iki ülke ilişkilerini değerlendirme fırsatı da buldum. Suudi yetkililerin Türk savunma sanayiine olan ilgileri her geçen gün artıyor. Örneğin daha önceden çöl şartlarına göre modifiye edilmiş Altay Tankları almak istediklerini biliyorum. Ayrıca haziran ayında rutin faaliyetler nedeniyle Suudi Arabistan'da bulunan milli ve yerli bir Türk savaş gemisinin Suudi askeri heyetince ziyaret edildiğini ve ziyaret sonrası Türkiye'den savaş gemisi almak için talepte bulunmaya hazırlandıklarına dair açık kaynak bilgilerine ulaştım. Elbette dost ve kardeş Suudi Arabistan'la kazan kazan temelinde başta savunma ve ekonomi olmak üzere çok yönlü faaliyetlerin geliştirilmesi son derece mümkündür ve yapılmalıdır da. Tarihi, kültürel ve dini bağlarımız olan Suudi Arabistan'la ilişkilerin geliştirilmesi son derece önemli. Şayet biz yapmazsak bu boşluğu başta ABD ve İngiltere olmak üzere diğer ülkeler dolduruyorlar. Gıdadan alt yapıya, otomotivden kimya sanayiine kadar bütün alanlarda Suudi Arabistan'la işbirliği yapabilmek için oldukça geniş fırsat alanları olduğunu söyleyebilirim. Türkiye ile Suudi Arabistan arasında politik, ekonomik, askeri ve diğer alanlarda daha güçlü işbirliklerinin geliştirilmesi sadece iki ülke açısından değil, aynı zamanda Ortadoğu ve Avrasya jeopolitiği açısından da son derece önemlidir.

İYİ NİYETLİ VE DOST CANLISI İNSANLAR

Suudi Arabistan'da hac nedeniyle hac aylarında çok büyük bir insan birikmesi oluyor. Düşünün milyonlarca Müslüman hacı olmak için belirli tarihlerde Mekke ve Medine'ye akın ediyorlar. Hacı adaylarının aynı gerekli ritüelleri sınırlı bir süre içinde buralarda yapmaları gerekiyor. Dolayısıyla ciddi bir alt yapı ihtiyacı var ve Suudi Arabistan'ın alt yapıyı daha da geliştirmesi son derece önemlidir. Ancak görevlilerin ve sorumlu kişilerin gerçekten iyi niyetle sorunları çözmek ve yardımcı olmak için çabaladıklarını da söylemem gerekiyor. Bu bağlamda özellikle Türk inşaat ve bilişim firmaları için oldukça önemli fırsat alanları bulunduğunu da hatırlatmak isterim.

SUUDİ ARABİSTAN'IN DEĞİŞEN YÜZÜ

Suudi Arabistan'da bulunduğum süre içerisinde dikkatimi çeken diğer bir konu da Arabistan'ın daha modern ve geçmişe göre daha çağdaş sayılabilecek toplumsal değişim sürecinde olmasıydı. Evet gerçekten de o bilindik kadın erkek arasındaki uçurumun çoğu yerde kapanmış olduğunu gördüm. Geleneksel kıyafetler tabii ki Suudi Arabistan'ın kültürünü yansıtan önemli semboller ancak bu kültürel örüntüler içerisinde kadının ve kız çocuklarının yeri öncekinden çok farklı. Aynı şekilde bunu insanların yaşam tarzlarında, mimari ve ticari faaliyetlerde de görmek mümkün. Bu olgulardaki pozitif gelişmeler doğal olarak Ortadoğu'nun kalbi sayılabilecek Suudi Arabistan'ın diğer Arap ülkelerini de etkileyeceği ve tüm İslam dünyasında önemli gelişmeleri tetikleyebileceği anlamına gelmektedir. Bu vesileyle bizleri davet eden Suudi Arabistan Büyükelçiliğine ve tüm Suudi yetkililere teşekkürlerimi sunuyorum.

<p>İstanbul Gayrettepe'de tadilatta olan gece kulübünde meydana gelen ve 29 kişinin yaşamını yitirme

Beşiktaş'ta 29 kişinin can verdiği yangının yeni görüntüleri ortaya çıktı

Üniversite tercihi yapacaklar dikkat! İşte en çok para kazandıran meslekler

Kıbrıs Barış Harekatı'nın az bilinen fotoğrafları! İlk kez göreceksiniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (18 Temmuz 2024)