• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
30 Kasım 2022 Çarşamba

HEDEFTEKİ ÜLKE TÜRKİYE

Ülkemize yönelik dış güçlerin yıkıcı ve bölücü faaliyetleri bitmiyor. Suriye'de beşinci harekata hazırlanıyorken içeride de sessiz sedasız ama bir o kadar çetin mücadeleler veriliyor. Bizler gündüz işimizde gece evimizde huzurlu ve mutlu yaşarken aslında çevremizdeki sessiz kahramanların polisimiz, jandarmamız, milli istihbarat teşkilatımızın başta terörist örgütler olmak üzere her türlü yasa dışı unsurla nasıl bir görünmez savaş içinde olduklarını pek de fark etmiyoruz.

RAKAMLARLA 'TERÖRLE MÜCADELE'

Bu haftaki yazımda asayiş olaylarına değinmeyeceğim ancak son iki yıldaki terörle mücadele istatistikleri son derece dikkat çekici. Bakınız, yurt içinde 2021 yılında PKK/PYD'nin 178, DEAŞ'ın 4 ve aşırı sol terör örgütlerinin ise 2 olmak üzere toplam 184 terör eylemi istihbarat ve güvenlik birimlerince engellendi. Teröristlerce bu eylemlerde kullanılmak üzere hazırlanmış çeşitli ağırlıklarda ve düzenekli olarak patlamaya hazır 170 patlayıcı madde, 1 adet bombalı araç ve 2 adet bombalı drone ele geçirildi. Bu eylemlerde kullanılmak üzere yaklaşık dört ton patlayıcı madde yapımında kullanılan malzeme 11 teröristle birlikte yakalandı. Bu teröristlerle birlikte çoğu uzun namlulu 443 adet silah 100 bin adet mermi/mühimmat, 216 adet el yapımı patlayıcı ele geçirildi. 2022 yılının ilk on ayında da durum aynı. 157 terör olayı engellendi. Yakalanan bir sürü gözü dönmüş cani ruhlu terörist, çok sayıda patlayıcılar, mermiler, bombalar, silahlar...

SESSİZ KAHRAMANLAR

İşte bu manzara ve bu tüyler ürperten tablo sömürgeci emperyalist dış güçlerin ülkemize biçtikleri kefenin sadece bir parçası. Şayet bu hainler ve beraberindeki bu kadar patlayıcılar, silahlar yakalanamamış olsaydı neler olacaktı. Ülkemizi nasıl kana bulayacaklardı, devletimizi nasıl bir kaosun içine atacaklardı. Hatırlatayım isterseniz 28 Ekim 2017 tarihinde İstanbul-Bayrampaşa'daki bir alışveriş merkezinde DEAŞ'lı teröristler tarafından yapılmak istenen saldırı engellenerek çok sayıda masum insanımızın hayatı kurtarıldı. Ve bu eylem şayet gerçekleşmiş olsaydı İstiklal caddesindeki eylemden çok daha yıkıcı olacaktı. Bütün bunları önleyen sessiz kahramanlara şükranlarımızı sunuyorum.

EMPERYALİSTLERİN TERÖR STRATEJİSİ

Gelelim harekât bölgelerine. Son iki haftadır PKK/PYD'li teröristlerin özellikle Irak'ın kuzeyinde operasyon yapan kahraman Mehmetçik'e yönelik saldırılarını artırdığını gözlemliyoruz. Özellikle kış şartları nedeniyle azalan görüş mesafesi ve zorlu arazi şartları zaman zaman teröristler için eylem fırsatı oluşturabiliyor. Son dönemde Irak'ın kuzeyindeki operasyonlarda şehit olan kahraman askerlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz. Maalesef Ortadoğu'da siyaset kalemle değil silahla çiziliyor. Bu coğrafyada yaşayabilmenin, var olabilmenin bedeli çoğu kez kanla ödeniyor. Terör örgütlerini taşeron olarak kullanan emperyalistlerin ve sahadaki teröristlerin buradaki amacı Suriye'deki TSK'nın operasyon baskısını azaltmak, Türkiye'nin dikkatini Irak'ın kuzeyine çekebilmek.

KARA HAREKATI NE ZAMAN?

Dikkat edilirse öncelikle Gaziantep ve Kilis hattında sınıra yakın yerlere havanlarla, roketlerle saldıran teröristler öncelikle bu tür taciz saldırılarıyla masum sivilleri katlederek Türkiye'yi olası operasyondan caydırmayı amaçladılar. Diğer bir amaç ise yeterli saha temizliği ve alan yumuşatılması yapılmadan TSK'nın Tel Rıfat, Mümbiç ve Ayn El Arap bölgelerine girmesi için adeta "gel gel" yaptılar. Türk ordusunun binlerce yıllık kadim savaş kültürü bir hedefe ne zaman ve hangi şartlarda girileceğini çok iyi bilir. TSK üç beş terörist artığının yaptıklarıyla taktik dinamikleri göz ardı etmez. Zaten öyle de oluyor. Muhtemel hedefler olarak düşünülen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın işaret ettiği yerlerde teröristlerin yaşam alanları onların fiziksel varlıklarıyla beraber yok ediliyor. Buna askerlikte harekât sahasının şekillendirilmesi denir. Bu tamamlandıktan sonra kara unsurlarımız alan girip gerekli temizlikleri Suriye Milli Ordusu güçleriyle yapacaklar. O günler geldiğinde tekrar yazarım ama şimdilik söyleyeceğim şey Türkiye'yi hedef alan bütün iç ve dış güçleredir. "Başaramayacaksınız". Diğer sözüm ise Tel Rıfat, Mümbiç ve Ayn El Arap'adır. "Kalk doğrul ve saygıyla selamla. Türk Ordusu Geliyor".

Dr. D. Eray GÜÇLÜER

Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi

<p>Denizli'deki suç örgütü operasyonunda yakalanan 21 şüpheliden 17'si tutuklandı. </p><p>İl Emniyet

Suç örgütüne yönelik operasyon: 17 kişi tutuklandı

Sağlık çalışanları Filistin için ''sessiz yürüyüş'' yaptı

Hak mahrumiyeti cezası bulunan başkan kiraladığı yük asansöründe takımının maçını izledi

Park halindeki araçta ceset bulundu! İstanbul Bahçelievler'de dehşet