• $28,9267
  • €31,255
  • 1877.44
  • 8057.42
15 Ekim 2023 Pazar

Hamas üzerinden oluşturulmak istenen polemik

Geçtiğimiz hafta cumartesi günü İsrail'e karşı büyük bir saldırı başlatan Hamas güçlerinin bu eylemi çok geniş kesimlerce sorgulanmakta. Acaba Hamas diplomatik yollarla çözüme ulaşabilir miydi? Acaba herhangi bir savaş yapmadan İsrail'le Filistin sorununun çözümü mümkün olabilir miydi? Bir diğer önemli soru ise istihbarat örgütlerinin Hamas'ın yapacağı bu saldırıdan haberleri var mıydı?

Bu iki sorunun cevabı aynı zamanda Hamas'ın neden bu saldırıyı gerçekleştirdiğini göstermesi bakımından da son derece önemli. Geçtiğimiz hafta ABD istihbarat Teşkilatı CIA İlgili konuyla ilgili ABD Temsilciler Meclisi'ndeki bazı senatörlere üst düzey brifing verdi. Bu brifinge katılanlardan biri de Temsilciler Meclisi dış ilişkiler Komisyonu başkanı Michael McCaul'du. Toplantıdan hemen sonra bu senatörün yaptığı açıklama çok dikkat çekti. Senatör Mısır'ın üç gün önceden Hamasın böyle bir saldırı yapabileceğini İsrail'e bildirmiş olduğunu açıkladı. Aynı şekilde Beyaz Saray kaynakları CIA'nın Amerika başkanı Joe Biden'a saldırı öncesi iki kere Hamas'ın İsrail'e saldırı yapabileceğine dair bilgi notu sunduğunu bildirdiler. Bir başka kaynak ise İsrail gizli servisine bağlı iç istihbarat biriminin iki ay öncesinden konuyla ilgili İsrail Savunma Bakanlığını bilgilendirdiğini söyledi. Zaten en az iki yıldır Süren bu kadar kapsamlı hazırlığın İstihbarat örgütlerinin dikkatinden kaçmış olması çok da mantıklı değil. Gelelim diğer soruya. Hamas kaynakları İsrail'e yapılan saldırının sebebini; yıllardır İsrail'in Filistin halkına yaptığı zulümlere son vermek, İsrail'in işgal ettiği Filistin topraklarını kurtarmak ve dünya kamuoyunun dikkatini Filistin sorununa çekmek şeklinde ifade etmekteler. Ve yine Filistinlilerle yapılan görüşmelerde İsrail'le diplomatik çözümün mümkün olmadığı, artık başka bir çarenin kalmadığı, böyle esaret altında yaşamaktansa savaşarak ölmeyi tercih ettikleri ifade ediliyor. 1917 yılından beri İsrail'in bölgedeki İşgalci politikaları dikkate alındığında bu ifadelere hak vermemek pek de mümkün değil. O zaman İstihbarat servislerinin haberi varsa İsrail ve ABD tarafından Hamas'ın bu saldırılarına neden izin verildi sorusunun cevaplandırılması gerekiyor.

Kendini Filistin davası için adamış ve esaret altında yaşamaktansa savaşarak ölmeyi tercih eden Hamas örgütüne ve onların yöneticilerine hain damgasının vurulmasını doğru bulmadığım gibi vicdanen yakıştıramam da. Ancak bu konuda neredeyse dünyanın her yerinde ciddi algı operasyonları yapıldığını da belirtmem gerekiyor. Anlaşılan o ki Hamas'ın İsrail'e yapacağı olası saldırıdan istihbarat örgütlerinin haberi olmasına karşın küresel emperyal dış akıl bunu fırsata çevirmek istemiş olabilir. Bu kapsamda Hamas'ın saldırısının İsrail'in Gazze'yi tamamen işgal ve ilhak etmek için haklı bir gerekçe oluşturması beklenmiş olabilir. Ancak Hamas'ın saldırılarının ve gücünün beklenenden daha fazla olduğu görülünce İsrail basit işgal planlarını değiştirmek zorunda kalmış gibi görünüyor. Ve şu ana kadar ki yaşanan durum aslında İsrail'in ve onun arkasındaki küresel güçlerin şaşkınlıklarını göstermesi bakımından çok fazla ipucu verdi. Hep birlikte gördük ki Hamas'ın Gazze'de yapmış olduğu hazırlık öyle kolaylıkla açılabilecek ve normal klasik silahlarla Hamas'ın temizlenmesini sağlayabilecek bir durumun çok üzerinde. Dolayısıyla İsrail'in Gazze'ye yapabileceği olası saldırı halen İsrail'e çok büyük bedeller ödetebilecek kapasitede. Bu durum İsrail'i insanlık dışı yöntemlere ve uluslararası hukuk tarafından yasaklanmış silahları kullanmaya itebilir. Son olarak İsrail'in özellikle Gazze şeridinin kuzey bölümünün boşaltılmasını ısrarla istemesinin asıl sebebi bu bölgenin karşısına denk gelen deniz sahasında önemli bir doğal gaz rezervinin olmasıdır. Gazze şeridinin kuzeyine hâkim olursa Filistinlilerin hakkı olan doğal gaz sahasına da İsrail sahip olacağı için İsrail olası kara saldırısıyla hem Hamas'ı bu bölgeden temizlemeyi aynı zamanda bu önemli doğal gaz rezervine de el koymayı planlıyor.

<p>Olay, Üniversite Mahallesi'nde meydana geldi. İsmi öğrenilemeyen sürücü idaresindeki 78 AAN 796 p

Kontrolden çıkan otomobil dubaları kırdı...Kaza anı kamerada

İşgalci İsrail Batı Şeria'da ablukaya devam ediyor... Cenin Mülteci Kampı'na baskın

300 bin TL ile 350 bin TL arası! İşte adeta teklif yağan ikinci el otomobil modelleri…

Anadolu kökenli 41 eser Türkiye'ye dönüyor... Yurtdışına yasadışı yollarla kaçırılmışlardı