• $32,2511
  • €35,0023
  • 2418.47
  • 10676.7
21 Nisan 2023 Cuma

Dünün yarını bugündür

Öncelikle mensubu olmaktan gurur duyduğum Akşam Gazetesi'nde yazmaya başlamama vesile olan kıymetli yöneticilerimize şükranlarımı sunuyorum. Kıymetli okurlarımla artık buradaki köşe yazılarımla buluşmaya devam edeceğim. Bugünkü yazımın başlığından da anlaşılacağı üzere geçmişte yaşananların toplumsal hafızada bıraktığı izler aynı zamanda o toplumların geleceğini de şekillendirmede önemli etkilere sahiptirler. Bu açıdan bakıldığında yakın geçmişte yaşananları hatırlayalım. Çok uzağa gitmeye gerek yok. Daha doksanlı yıllarda terörle mücadelede yaşadıklarımızı hatırlayalım.

Koalisyon dönemlerinde ülkemizin başına gelenleri hatırlayalım. Kendine güveni olmayan, neredeyse her bir buçuk yılda bir hükümetin değiştiği, sürekli dış borç alan, memur maaşlarını ödemek için bile IMF'den yardım dilenen bir ülke halinde olduğumuzu unutmayalım. Yaşadığımız kıtlıkları ve yoklukları unutmayalım. Evet, kaosları ve adeta milletimizin emperyalistlerce teslim alındığı o sıkıntılı günleri hafızalarımızdan asla silmememiz gerekiyor.

TÜRKİYE NEREYE GELDİ

Türkiye artık sadece kendisine yeten değil aynı zamanda küresel ölçekte etkileri olan bir ülke konumuna ulaştı. Başta savunma sanayii olmak üzere terörle mücadele, dış politika, istikrarlı büyüme ve diğer konularda Cumhuriyet tarihinin en üst seviyelerine erişti. Özellikle ulaşılan istihbarat ve operasyonel kapasite sayesinde terör canavarı yok edildi, arkasındaki emperyalist güçlere gereken cevap verildi. Tam da yüzüncü yılında Cumhuriyetimizin yeni vizyonu ve ülkemizi aydınlık yarınlara taşıyacak büyük projelerin hazırlandığı bir döneme tanıklık ettik ve etmeye de devam edeceğiz. Dün TCG Anadolu Gemisi, İMECE uydusu, bugün Karadeniz doğalgazı, yarın Akkuyu nükleer tesisi. Dahası var ve hepsi birer birer gelecek. Peki, bütün bunlar nasıl başarıldı diye soracak olursak "Muktedir Milli Siyasi İrade" şeklinde söylemek mümkün.

BUGÜN YARINI YAZMAMIZ GEREKİYOR

Ancak geçmişte yaşadıklarımızdan ders alırsak geleceğe daha güvenle bakabiliriz. Türkiye çok önemli bir yol ayrımında ve şer güçlerin bu kadar birleşerek siyasal sistemimize sızmaya çalıştığı başka bir döneme rast gelinmemiştir. Elbette hem iç hem de dışarıdan kaynaklanan birtakım ekonomik zorluklar yaşamaktayız. Ekonomik zorlukların çözüm yeri yine muktedir siyasi iradeden başkası olamaz. Ekonomik zorlukları aşmak elbette mümkün ancak eğer ülkemize tekrar terör ve tekrar istikrarsızlık gelirse geri dönüşü çok zor olur. Bu ülke yeniden ağır bedeller ödemek zorunda kalır.

Bugün PKK ve FETÖ'cüleri siyasal sistemimize 1994'te olduğu gibi yeniden sokmak isteyenlere milletimiz çok dikkat etmelidir. Ve bunların vaatleri dikkatle incelenmelidir. Türkiye'ye ne vaat ediyorlar? Aydınlık bir gelecek mi yoksa dipsiz kuyunun karanlığını mı? Elbette yüce milletimiz her şeyi görüyor ve not ediyor. Tek isteğim kötülüğün en büyük silahı olan zamanın getirdiği unutturmayı yaşamayalım. Geçmiş toplumsal hafızamızı her zaman canlı tutalım. Emperyalist kötülüğün panzehiri budur. Toplumsal hafızanın yaşaması ve her zaman canlı tutulması.

Bizler jeopolitik açıdan diğer uluslara benzemeyiz. Toplumsal olarak durumsal farkındalığımız aynı zamanda bekamızın ve gelecekte de yaşayabilmemizin garantisidir. Bunu anlamak için yakın çevremize bakmamız yeterlidir. Irak, Suriye, Ukrayna yeterli örnekler değil mi? Tam da ateş çemberinin ortasındayız. Şimdi geleceğimizi yazmak zamanıdır. Ve Türk evladı bu geleceği öyle bir sağlam yazacak ki bir daha kimse tarih kitabından asla silemeyecek. Buna inanıyorum. Yüce milletimizin ferasetine güveniyorum.

<p>19 Mayıs'ta İbrahim Reisi ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham  Aliyev birlikte baraj açılışı yaptı.

İRAN CUMHURBAŞKANI İBRAHİM REİSİ KİMDİR?

Kapış kapış gidiyor: 80.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri

2024 bekçi alımı ne zaman?

Serenay Sarıkaya Mardin'de!