• $30,9357
  • €33,478
  • 2012.84
  • 9344.97
6 Ağustos 2023 Pazar

Afrika'da tarihi dönüşüm

Ukrayna Savaşı aslında daha büyük küresel kırılmaların da habercisidir. Ukrayna Savaşı'nın sadece Ukrayna ile sınırlı kalmayacağını hem alan hem de etkileri bakımından çok daha geniş bir eksene yayılacağını her zaman söyledim. Rusya'nın Ukrayna'daki sıkışmışlığını aşabilmek adına çatışmaları kuzeye doğru genişletme stratejisine karşı ABD ve Batı dronlar ve insansız deniz araçları ile Karadeniz'de Rusya'yı sıkıştırmaya çalışıyor. Bunun bir adım ötesinde başta Fransa olmak üzere Avrupa ve ABD'nin Afrika'daki çıkarlarına darbe vurmak amacıyla Rusya, bazı Afrika ülkelerindeki emperyalistlerin güdümündeki yönetimleri değiştirebilmek için harekete geçti. Şu an çok sayıda Afrika ülkesinde sömürgeci Avrupa ülkeleri ile ABD yanlısı yönetimlere karşı bir takım ayaklanma tarzı girişimler başlamış durumda.

Afrika'daki bu hareketlenmeyi sadece Rusya'nın girişimlerine bağlamak çok da doğru olmayabilir ancak sürecin başlamasında Rusya'nın bir manivela etkisi yaptığını da söyleyebilirim. Küreselleşmiş dünyamızda uzun yıllardan beri Afrika hakları kendilerini sömüren emperyalist güçlerin farkındalar. Ancak öyle bir kıskaç altına alınmışlar ki kendisi çok zengin ama halkları çok fakir olan bu kıtada sadece sömürgeciliğin kuralları geçerlidir.

Afrika'da bir uyanış var. 1950'li yıllardan beri kolonizasyon anlaşmaları nedeniyle kendi dilini konuşamayan, kendi parasını kullanamayan, kendi eğitim ve ekonomik sistemine sahip olmayan, kısacası kendisi olamayan ülkelerin başkaldırılarına şahit oluyoruz. Bu uyanış Afrika halklarının özgürleşerek bağımsız ve milli olmalarıyla mı sonuçlanacak yoksa yine emperyalizm mi kazanacak bunu göreceğiz. Genellikle mevcut yönetimlere başkaldırı niteliğinde olan bu hareketlenmelerin sonucunda başta Fransa olmak üzere çoğu sömürgeci Avrupa ülkesi Afrika'da güç ve alan kaybedecek gibi görünüyor. Sadece Fransa'nın Afrika'dan sömürdüğü para yıllık 500 Milyar doların üzerindedir. Aynı şekilde Hollanda, Belçika, Danimarka gibi diğer Avrupa ülkeleri de yaptıkları paylaşımlar doğrultusunda yıllardır Afrika'yı sömürmekteler. Şayet Afrika'da başlayan bu kolektif sosyal hareketler başarılı olur ve Afrika toplumları kendi öz benliklerine kavuşarak kendi iradeleriyle kendilerini yönetmeye başlarlarsa, Avrupa ülkeleri çok büyük ekonomik kayıplara uğrayacakları için başta Fransa olmak üzere Avrupa'da ekonomik sorunlara bağlı birtakım sosyal içerikli olaylar meydana gelebilir.

Tam da bu dönemde Türkiye'nin yürütmekte olduğu Afrika açılımı ve Afrika politikası, hak ve özgürlük arayışları içerisinde olan Afrika halklarına büyük destek sağlayabilir. Şu an itibariyle Rusya'nın sömürgeci Avrupa ülkelerine karşı Afrika'nın muhalif kesimlerini destekleme politikasıyla Türkiye'nin insani açıdan destek sağlama ve ekonomik olarak kazan kazan çizgisinde yürüttüğü Afrika açılımı birbiriyle örtüşmekte. Rusya'dan farklı olarak Afrika halklarında büyük bir Türkiye sevgisi olduğunu, oradaki insanların Rusya'nın aksine Türkiye'ye büyük bir sempati duyduklarını görmekteyiz. Afrika ülkelerindeki olayların gelişimine bağlı olarak Türkiye'nin Afrika halkları ile daha yakın ilişki kurması ve iş birliğine gitmesi, Rusya'nın yumuşak güç olarak dengelenmesi ve daha güvenli politikaların oluşturulmasına da katkı sağlayabilir. Yakın sayılabilecek önümüzdeki bir dönemde önceden suni olarak ayrılmış ve ayrıştırılmış Afrika toplumlarının verecekleri mücadelede başarılı olma durumunda Afrika'nın Siyasal sınırlarında ve haritasında birtakım değişikliklerin olması da son derece muhtemel.

Afrika için çok önemli bir sürecin başında bulunuyoruz. Türkiye bu büyük değişime hazır olmalıdır. Bu kapsamda Türkiye zaten var olan yumuşak gücüne ilave olarak başta ulaşım ve iletişim etkinliğinin artırılması olmak üzere diğer milli güç unsurlarını da kullanarak Afrika açılımını genişletmeli, kardeş Afrika toplumlarıyla ekonomik, sosyal, siyasal ve diğer bağlarını daha da güçlendirmelidir.

<p></p><p>Marmara Denizi'nde, İmralı Adası'nın güneybatısında su alarak batan ve bir kişinin cansız

SAS komandoları ve balıkçılar kayıp gemicileri bulmak için seferber oldu

Kulağakaçan böcekleri neden evlere gelir? İşte onlardan kurtulmanın yolları…

ABD dergisi açıkladı! Türk Hava Kuvvetleri Almanya, İngiltere ve Fransa gibi ülkeleri geride bıraktı | 2024 yılı güncel liste...

Apple'dan pirinç uyarısı! Binlerce liranız çöpe gidebilir