• $7,3333
  • €8,8656
  • 406.921
  • 1551.33
08 Aralık 2010 Çarşamba

Rantçı taraftarları 'devlet' kolluyor

Doğan Sarıbeyoğlu
Doğan Sarıbeyoğlu
YAZARIN SAYFASI

Spordaki anarşi eksi günlerdeki gibi tekrar hayatımıza giriverdi ve amacı spor olan bir olayda kan akıttı. Şimdi beklenti devletin çıkaracağı anti terör yasasında.
Kanunun yasalaşması, etkin önlem olacak mı? Bence çok zor. Teröre kulüp yöneticilerinin yaklaşımındaki yozlaşma düzelmeden çare bulunamaz. Kulüp başkanları ve yöneticileri, rantiyeci taraftarlardan çekiniyorlar. Bu nedenden onlarla ilişkilerini iyi yürütmek istiyorlar. Para veriyorlar, ücretsiz bilet dağıtıyorlar, statta istedikleri yere oturmalarını görmezden geliyorlar. Polis terör yaratanların bazılarını yakalayıp karakola götürüyor olsa da arkadaşları kulüplerin etkin yöneticilerine baskı yaparak onları serbest bıraktırıyor.
Bu konu için Ankara kaynaklı ilişkiler bile zaman zaman hayata geçiriliyor. Bu yönetici yaklaşımı taraftarlarda korkusuzluk duygusu yaratıyor.
Son günlerde polislerin üniversiteli öğrencilere, masum gösterilerinden dolayı nasıl davrandığını gördük. Kanlı taraftar eylemlerindeyse ne kadar kibardılar.
Bence terörün önlenmesindeki en önemli çare yöneticilerin suçluların arkasında olmamalarının sağlanması.
Otobüslerle statlara toplu gidilmemeli. Yöneticilerin ayrıca kulüpler arası gerginliklere neden olan demeçler vermemeli.
Bir de küçük nüfuslu illerdeki sorunlar var. Valiler, polisler ve o ilin milletvekilleri suçluların kurtarılmasında aracı oluyor. Kanun nasıl olursa olsun uygulayıcıların çabalarıyla hayat bulmakta.

ORHAN AĞABEY'İ KAYBETTİK
Galatasaray camiası duayenlerinden birini kaybetti.
Karıncaezmez karakteri ile gönlümüzde çok değerli yeri vardı. Orhan Yüce'nin yetkinliklerini çok arayacağız. Ruhu şad olsun.

<p>Türkiye'nin merakla beklediği kontrollü normalleşme süreci başladı. Başkan Erdoğan Kabine toplant

Bir hafta sonra risk haritasında nasıl renkler göreceğiz?

İnşaatlardan arta kalan malzemeler hayvanlara yuva oluyor

Eski Türk boyları zamanında gezegenlerin Türkçe isimleri

Gizemli mektubun sırrı 300 yıl sonra çözüldü