• $8,0926
  • €9,74
  • 461.898
  • 1377.23
30 Mart 2011 Çarşamba

G.Saray'da hukuk savaşı başlıyor

Doğan Sarıbeyoğlu
Doğan Sarıbeyoğlu
YAZARIN SAYFASI

Birkaç aydır hem gazetemde hem de katıldığım radyo programlarında 'Kulübün tüzüğü hem var hem yok' diyerek bunun sıkıntı yaratacağını anlatmaya çalıştım. Bunlar kulübün hukuksal arenaya girmemesi için yapılan uyarılardı. Başkan Polat dernekler kanununa tabi olan tüzüklerin hangisinin hukuksal alanda geçerli olacağını dernekler masasından öğrenmiş olsaydı belki bugün adliye koridorlarında olunmazdı.

HUKUK SAVAŞI ÇIKAR!
Yeni tüzükte bir madde var; (G1-3) 'Kulübü yönetenlerin sahip olduğu haklar, 31.12.2011 tarihine kadar koruma altındadır' diyor. Yapılacak seçimde kimsenin seçilme hakkına mani olunamayacağını belirtiyor.
Eski tüzükte ise (156. madde) ibra edilmeme konumu kongrede yazılı bir önerge ile müracaat zorunluluğu istiyor ve önergenin kabulünden sonra mutlaka kapalı oylama şartı koyuyor. İbralama işlemi yapılabiliyor hadi çık bakalım işin içinden şimdi nasıl çıkacaksın.
Yeni tüzük zaten mahkemede. Hakim 22 Mayıs'ta karar verecek. Bu karar tüzük iptali de olabilir. O zaman yeni tüzüğe göre yapılan eylemlerin geçerliliği ne olacak? Buyrun hukuk savaşına.

SEÇİM BEKLENMELİYDİ
Cemal Özgörkey ve Haldun Üstünel yeni tüzük, dernekler masasında onaylanmadan önce istifa ettikleri için konumları farklı. Yeni tüzüğün kapsamı dışında kalıyorlar. İbralama işlemi eski tüzük kurallarına uygun yapılmadığı için de cezalandırılamazlar.
Buradaki her şey, tüzük maddeleri hukukçulara yorumlatılarak yazıldı. Son karar mahkemeden alınacağa benziyor. Galatasaray bu defa hukuk arenasına girecek gibi. Polat ve yönetimi (Özgörkey ve Üstünel hariç) hukuk alanında haklarını alabilirler. Onlara kızmaya kimsenin hakkı yok. Seçime girerler, genel kurul istediği faturayı kesip görevlerine son verebilir.

<h3>'AYNI FİKİR VE GÖRÜŞ SAHİPLERİ AYNI SİYASİ PARTİNİN UZANTILARI DÜN NE YAPIYORLARSA BUGÜNDE ONU Y

İftira atarak yapılmak istenen ne?

Nemrut Krater Gölü çevresinde açılan kardelenler görsel şölen sunuyor

Pakistan'da Türk mimarın imzasını taşıyan eser: Faysal Camisi

Türk Yıldızları, Hatay senalarında! Gökyüzünde muhteşem şov