• $9,5292
  • €11,1057
  • 548.226
  • 1509.2
10 Ağustos 2020 Pazartesi

Su içmeyi ihmal etmeyin!

Yaşam için oksijen ihtiyacı kadar önemli olan besin öğesi su! Vücudun en fazla ihtiyaç duyduğu makro besin öğesi olan ve yaklaşık beden ağırlığının yüzde 60-70’ini oluşturan su; gün içerisinde tüketilmesi gereken zorunlu ihtiyaçların başında yer almalıdır.

Susama hissimizin olmaması vücudumuzun suya ihtiyacı olmadığını göstermez. Yani çay, süt, meyve suyu gibi içecekler ve besinlerden sağlanabilir ancak unutulmamalıdır ki bu öğeler suyun yerini tutmaz.

Söylemek istediğim, çevremdeki gözlemlerime istinaden kendimize, özellikle çocuklar ve ileri yaştaki bireylere su içme alışkanlığı edinmelerini, susamadan önce su içmenin önemli olduğunu hatırlatmak ve bu alışkanlığı kazanmalarına yardımcı olmaktır.

Gün içinde alınan ve kaybedilen su miktarını dengelemek önemlidir. Yeterli miktarda su tüketimi yaz ayları ve fiziksel olarak aktif olan bireylerde oldukça önemlidir.

Özellikle aşırı terleyen, egzersiz yapan, ağır işlerde çalışan bireylerin yaz aylarında tükettikleri su miktarını arttırmaları gerekmektedir. Yani günlük alınan ve kaybedilen su miktarını dengelemek gerekir.

Kaybedilen sıvı telafi edilemez ise yaşam kalitesinde düşüş, fiziksel performans ve sağlık sorunları ile ciddi bir şekilde karşı karşıya kalmış oluruz. Bu yüzden özellikle yaz aylarında daha dikkatli tüketmemiz gereken bu önemli besin öğesini zorunlu ihtiyaç listemizin başında yer almasını sağlamalıyız. Ancak; unutulmamalıdır ki her şeyin fazlasının zarar olduğunu bildiğimiz gibi suyun da fazlası zararlıdır…!

YETERLİ MİKTARDA SU İÇMENİN BİR KAÇ ÖNEMLİ ROLÜ;

Besinlerin vücutta taşınmasını sağlar,

Vücut ısısını dengeler,

Ödemin vücuttan atılmasına yardımcı olur,

Metabolizmanın çalışmasını hızlandırır,

Cilt sağlığında önemli etkisi vardır,

Kasılma ve kramplarda önemlidir,

Sindirim problemlerinde önemli etkisi vardır,

Stres ve gerginliği azaltmaya yardımcı olur,

Vücut direnci ve bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur.

İşin özeti kendimizi sevelim su içmeyi ihmal etmeyelim!

KENDİNİ SEV HAREKETLİ KAL…

<p>Onlar Türkiye'nin Vurcu İHA'sı. Mehmetçiğin  kötü gün dostu. Yerli ve milli İHA sistemi Kargu.</p

Kargu Vurucu İHA'lar Teşkilat dizisinde marifetlerini sergiledi

Kepçe ile yol kapatıp drift yaptılar

Muğla'daki fosil alanında yeni buluntulara ulaşıldı

''UÇBEY''in ilk kez kullanıldığı operasyonda gri listedeki terörist vuruldu