• $ 8,173
  • € 9,6758
  • 501.502
  • 1152.63
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Sadece yürüyüşler yeterli mi?

Sizlere önceki yazılarımda yürüyüşlerin vücudumuza faydalarından ve doğal alışkanlıklarımız arasında yer alan etkili bir egzersiz modeli olduğundan bahsetmiştim. Ancak sadece (programlı) yürüyüşler sağlıklı bir vücuda ve doğru bir postüre sahip olmamız için yeterli değildir. Yaşam kalitemizi, rutin günlük işlerimizi, bedensel sağlığımızı koruyabilmemiz için sadece yürüyüşler ile egzersizimizi sınırlandırmamalıyız.

Yürüyüşler, her ne kadar kalp-damar sağlığı açısından vücudumuz için önemli bir etkiye sahip olsa da gün içerisinde yapılması gereken ev veya iş yaşantısında kas-iskelet sisteminin kuvvet çalışmaları ile desteklendirilmeye ihtiyacı vardır.

Bu durumu daha sağlıklı bir egzersiz programına dönüştürmek için yürüyüşler, genel kas kuvvetini yani vücut için gerekli olan kuvveti artırıcı çalışmalar ile haftada en az 2-3 kez basit kuvvet egzersizleri ile programlandırılmalıdır.

Kuvvet bir dirence karşı koyabilme veya direncin üstesinden gelebilme yeteneğidir. Kuvvet çalışmalarında kaslarımızın dinlenik olmasında yarar vardır. Bu nedenle önce kuvvet egzersizleri sonrasında yürüyüş ile egzersizinizi programlamanızı öneririm. Yürüyüş öncesinde yapacağınız kuvvet egzersizleri yürüyüşten alacağınız verimi de artıracaktır.

Kuvvet egzersizleri uygulanırken vücudun doğru açıda olduğundan, kasların birbirlerine eşit oranda ağırlık aktardığından emin olmalıyız. Gerekiyorsa bir egzersiz uzmanından destek alarak çalışmanızı öneririm. Tüm bu etkenleri dikkate alarak hazırlanan planlı bir egzersiz programı; kuvvet egzersizinde direnç ve kuvvet kazanımının gerçekleşmesine yardımcı olacaktır.

Örneğin;

8-10 tekrar Lunge

10-12 tekrar Squat

12-15 tekrar Crunch

30-45 saniye Plank

12-15 tekrar Shoulder Bridge

Hareketleri 2’şer set, setler arası 45-60 saniye dinlenerek uygulayabilirsiniz.

Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi döneminde kuvvet egzersizleri sağlık açısından önemli etkiye sahiptir diyebiliriz…

Kendini sev hareketli kal...

Pandeminin kitap sektörüne etkisi

Pandeminin kitap sektörüne etkisi

Bel fıtığı olduğunuzu gösteren 5 belirti

Bel fıtığı olduğunuzu gösteren 5 belirti

1966 model cipi 25 bin lira harcayarak yeniledi! herkes onun peşine düştü

1966 model cipi 25 bin lira harcayarak yeniledi! herkes onun peşine düştü

Sevda Demirel Hande Ataizi'ne neden tokat attı? 'Bugün olsa yine aynı şe

Sevda Demirel Hande Ataizi'ne neden tokat attı? 'Bugün olsa yine aynı şeyi yaparım'