• $13,5513
  • €15,1222
  • 777.583
  • 1983.18
3 Kasım 2020 Salı

Egzersizde ölçü nedir?

Egzersizi düzenli bir şekilde yapan insan sayısı her geçen gün artsa da gelişen teknoloji ile birlikte yaşam kolaylığı olarak gördüğümüz hareketsizliğe yol açan birçok olumsuz örnekleri sıralayabiliriz. Mesela bir tuşla alışveriş yaparak istediğimiz her türlü ihtiyaçlarımıza ulaşabilmemiz bizlere kolay gibi görünse de hareketsiz bir yaşama davetiye çıkarmış oluyoruz. Çünkü beden hareket için yaratılmıştır. Unutulmamalıdır ki fiziksel iyilik bedeni sağlıklı kılan bütün davranışları içerir. Egzersizde ölçü kişinin yaşı, vücut ağırlığı, egzersiz geçmişi, seviyesi, yaşam tarzı ve benzeri parametrelere bağlıdır.

Peki ya ölçü nedir?

Parametreler dahilinde hedefi bir ölçek olarak gösterebiliriz. Örneğin hedefimiz elit sporcu olmak ve bir müsabaka dahilinde derece yapmak ise; alanında uzman antrenörler tarafından planlanmış, yüksek şiddetli (%80-%100) bir antrenmanın ölçüsü her gün hatta günde çift antrenmana bile ulaşılabilir.

Ancak hedefimiz yaşam kalitemizi korumak, sağlıklı bir birey olmak, günlük yaşam temposuna ayak uydurmak ve kilo kontrolü sağlamak ise her gün ılımlı egzersizler (%40-%60 şiddetle) yaparak fiziksel uygunluğu ve sağlık üzerine olumlu etkinliğini yakalayabiliriz.

Yüksek şiddetli egzersizler bilinenin tam tersi ne vücudumuzu gereğinden fazla yoracak, eklemlerimiz ve omurgamız üzerindeki yükü arttıracaktır. Bu yüzdendir ki yapılan amaca uygun etkin bir egzersiz programı hedeflerimize ulaşmamızı sağlayacaktır.

Vücudumuz bu tempoya alıştığında ise gerek saatleri, gerek günleri, gerekse egzersiz içeriğini değiştirerek vücudumuzun ihtiyacı olan fiziksel uygunluğu devam ettirebiliriz.

Bu faktörler göz önünde bulundurularak kişinin hedeflerine göre planlanan egzersizde sonuç almak kaçınılmaz olur.

Hedefini belirle harekete geç

Kendini sev hareketli kal...

<p> </p>

Muhalefet liderleri neden Sedef Kabaş'ı savundu?

Lahiti açan öldü! Firavunun mezarında lanet mi var?

Türkiye'den vize istemeyen ülkeler hangileri? Vizesiz kaç gün kalınabiliyor

Her gün yumurta yerseniz ne olur? İşte cevabı