• $17,9687
  • €18,5165
  • 1032.41
  • 2868.31
28 Haziran 2019 Cuma

The Beatles'ın olmadığı bir dünya

Danny Boyle’un yönetmenliğini yaptığı ‘Yesterday’, kimsenin The Beatles grubunu hatırlamadığı bir dünyayı umutsuz bir müzisyenin derdine derman olarak karşımıza getirirken, filmin tümüne yayılmış bu ironiden doğan popüler kültür taşlaması hızlı tüketilecek light kıvamda bir komedi sunuyor.

Filmin konusuna gelince, öğretmenliği bırakarak müzisyenlik hayallerinin peşinden giden Jack Malik, tüm dünyada aynı anda kısacık bir zaman diliminde gerçekleşen güç kesintisi sırasında bir trafik kazası geçirir. Sadece ön dişlerini kaybettiğini düşündüğü nispeten bu basit kaza sonucunda aslında tüm dünyanın daha önemli bir şeyi kaybettiğini anlar. Yaşanan elektrik kesintisi uzay-zaman bilincinde değişime neden olarak The Beatles grubunun hiç varolmadığı bir gerçeklik yaratmıştır ve bu gerçeklik Jack’in müzik kariyeri için hayal bile edemediği bir dünyanın kapılarını açar. Hem çocukluk arkadaşı hem de menajeri olan Ellie’ye, ailesine ve tüm çevresine kendi yazdığını söylediği The Beatles şarkılarıyla tahmin edemediği bir hızda üne kavuşur ancak tüm şarkı sözlerini de hatırlayamaz. Filmde yan rollerde karşımıza çıkan ve yine kendisini oynayan İngiliz müzisyen Ed Sheeran’ın bir sahnede Jack’e ‘Hey Jude’ şarkısını nasıl yazdığını sorması gibi aslında her eserin bir hikâyesi vardır. Gitmediği sokaklar, tanımadığı kişiler üzerine yazılan hikayeleri anlatmaya çalışan Jack, aslında bu hikayelerin ona ait olmadığını ve bu yüzden de hiçbir zaman tam olarak anlatamayacağını anlar. Evet, bu efsanevi şarkıları dünyanın duymasına ihtiyaç vardır ama belki de eserlerden ziyade dünyayı algılayışımızı değiştiren o eserlere hayat verenlerdir. Filmin asıl sürprizi ise bu noktada seyircinin karşısına çıkıyor.

Eğlenceli ancak eksik

‘Notting Hill’, ‘Love Actually’ ve ‘Bridget Jones‘s Diary’ filmlerinin senaryo yazarı Richard Curtis’in kaleme aldığı ‘Yesterday’, olay örgüsünün içinde pürüzsüzce harmanlanan sevimli anektotlar ve arka arkaya güldüren ayrıntılarıyla sürükleyici bir hikâye ancak hikayeyi geliştirirken seyirciyi eğlendirmek amaçlı verdiği bazı fantastik noktaları mantıklı bir açıklamayla birleştiremiyor. Spoiler vermeden minik bir örnekle, mesela gerçeklikten silinen sadece The Beatles mı? The Beatles’dan esinlenerek doğan Oasis grubu da filmde hiç var olmayan gruplardan ki bu oldukça anlaşılabilir, zekice bir bağlantı; ancak Coca Cola’nın olmayıp sadece Pepsi’nin olduğu bir dünya filmdeki reklam ve sponsorluk çalışmalarını sanki biraz fazla seyirciye hissettiriyor. Başrollerde yer alan Himesh Patel, vücut dili ve mimikleriyle filmin mizahi tarafını parlatmada oldukça iyi bir seçim iken partneri Ellie rolünde Lily James ortalama bir oyunculuk sergiliyor. Bence filmin en iyi performansı ise kısa rolüne rağmen baba rolündeki Sanjeev Bhaskar’a ait.

Hafızayla ilgili mesajına hizmet eden zekice planlanmış kurgusu (Jack’in şarkı sözlerini hatırlamaya çalıştığı sahneler) ve eğlenceli anlatımıyla ‘Yesterday’, hafta sonu için iyi vakit geçirmeyi garanti eden bir yapım.

<p>Kelebek camı, bazı otomobillerde ön  kapıda, bazılarında arka kapıda, bazılarında ise her iki

Otomobillerin Arka Kapısında Yer Alan Kelebek Camı Ne İşe Yarar?

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?

'Şimdi Beşir düşünsün!' Aşk-ı Memnu'nun Cemile'si Pelin Ermiş'e kim 40 yaşında der ki...

Tom Cruise hayranlarına müjde! Müzikal film projesine hazırlanıyor