• $8,129
  • €9,7176
  • 456.418
  • 1378.37
22 Haziran 2018 Cuma

Soderbergh’in izinden

İlk kez 2001 yılında ‘Ocean’s 11’ filmi ile tanıştığımız, Steven Soderbergh imzalı Ocean’s serisi tamamen kadın oyunculardan oluşan bir spin-off ile 11 yıl aradan sonra geri döndü. Serinin başkarakteri Danny Ocean’ın kız kardeşi Debbie’nin planladığı bir mücevher soygununu izlediğimiz uyarlama filmi ‘Ocean’s 8’in yönetmen koltuğunda ise ‘Açlık Oyunları’ filminin yönetmeni Gary Ross yer alıyor.

Filmin matematiği Soderbergh’in elinden çıkma ilk 3 film ile oldukça benzer olup Cate Blanchett ve Sandra Bullock’un içinde bulunduğu yıldız oyuncu kadrosunun da varlığıyla eğlenceli, sürükleyici ama nispeten tahmin edilebilir bir hikâye örgüsü üzerine kurulu. Sanat simsarı eski sevgilisi yüzünden beş yıl hapis yatan Debbie Ocean, içerdeyken kurduğu muhteşem soygun planını hayata geçirmek üzere dışarı çıkar çıkmaz soluğu arkadaşı Lou’nun (Cate Blanchett) yanında alıyor. Her sene New York’ta gerçekleştirilen Met Gala’da eşi benzeri olmayan bir mücevheri çalmak üzere kurulan oyun planına alanında uzman ekip üyeleri de sırayla katılarak hazırlıklara başlanıyor. Hikâye, Soderbergh’in izlediği yaklaşımdan sapmadan birebir aynı tatta ilerlerken, kadın karakterlere özgü stereotype’lardan yararlanılarak her biri ayrı eğlenceli ve empati uyandıran karakterler yaratılmış.

BEKLENTİLERİ KARŞILIYOR

Cate Blanchett, Sandra Bullock, Anne Hathaway, Helena Bonham Carter, Sarah Paulson, Mindy Kaling, Rihanna ve Awkwafina’dan oluşan oyuncu kadrosunda, Bullock ve Hathaway’a nazaran Cate Blanchett hayranlık uyandıran ekran varlığıyla dikkat çekiyor. Kadrodaki her oyuncunun tek tek öne çıkmasından ziyade daha çok karakterde sırıtmamasına önem verildiğini hissediyoruz ancak yine de moda tasarımcısı Rose’u canlandıran Helena Bonham Carter bu kadar silik olmasaydı ve Rihanna’nın da sadece isim anlamında kadroya renk katmak dışında etkisi olsaydı daha unutulmaz bir film olabilirmiş. Ocean’s 8, serinin önceki filmlerinin vaat ettiği eğlenceyi sunarken türünün klişelerinin dışına çıkmayıp, seyirciyi çok da şaşırtmadan kendince güvenli bir alanda sona ulaşıyor. Bu anlamda 2001 senesinde Ocean’s 11’ın ilk çıktığında yakaladığı karizmatik duruş bu filmde kaçırılan bir fırsat olarak göze çarpıyor. Yine de ‘Ocean’s 8’ sıcak yaz günlerinde sinemanın serinliğine sığınıp izlenebilecek açık ara en eğlenceli alternatiflerden biri.

<p>Spor Toto Süper Lig'de Fenerbahçe konuk ettiği Gaziantep FK'yi 3-1 mağlup ederek şampiyonluk yarı

Fenerbahçe-Gaziantep FK Maç Yorumu

Güvenliğin dikkati, hayatını kurtardı

Polisin ikna çalışması sonucu teslim olan terörist ailesiyle buluşturuldu

Osmanlı döneminde padişahların iftar sofralarını süsleyen yemekler