• $28,9246
  • €31,3332
  • 1887.86
  • 8087.24
22 Mart 2019 Cuma

Öteki de biziz

Yazar ve yönetmen Jordan Peele, geçtiğimiz sene Akademi’nin en iyi senaryo ödülüyle taçlandırdığı ‘Kapan’ filminden sonra bu kez ayrıcalıklı olan ile ötekileştirilen arasında süregelen sözsüz çatışmayı ele aldığı ‘Biz’ (Us) filmi ile yine seyirciye metafor dolu sıkı bir gerilim vaat ediyor.

Peele kendi yazıp yönettiği ‘Biz’ filminde artık daha fazla konuşulur hale gelen ötekileştirilme meselesine eğiliyor. Hikâyeye gelince, 86 yazında Santa Cruz Plajı’nda yaşadığı bir travmayı bir türlü unutamayan Adelaide, yıllar sonra kendi ailesiyle gittiği sahilde ürkütücü tesadüflerle karşılaşmaya başlar. Akşam evlerinin girişinde karşılarına çıkan siluetler ise Adelaide’in peşini bırakmayan paranoyasının ete kemiğe bürünmüş halidir. Adelaide, eşi Gabe, çocukları Zora ve Jason, hayatta kalmak için kendilerinin tıpatıp aynısı olan kötücül versiyonlarını yenmek zorundadırlar.

METAFOR KARMAŞASI

Sakin bir tempoda başlayan film, her sekansta izleyiciyi biraz daha koltuğunun sınırları içinde mıhlanıp kalmaya zorluyor. Gerilim unsuru olarak karanlıktan ve siyah beyaz gölge oyunlarından faydalanan ‘Biz’, sinematografi olarak türün en bilinen örneklerinden numaralarla huzursuz edicilikte kusursuz bir ortam yaratmayı başarıyor. Bu kusursuz gerilimde evin babasının yersiz şakalarıyla aralara serpiştirilen dozajı yerinde mizah bir rahat nefes aldırırken, filmin sonundaki twist ile yine biraz daha akıllar karışıyor. Oyuncu kadrosundan özellikle Lupita Nyong’o’nun iyi ve şeytani iki rolde de inandırıcı oyunculuğuyla filmin ruhuna çok şey kattığını söylemek gerek. Jordan Peele’nin bu filmle Amerika’da yaşanan sosyal ayrımcılığa, önemsenmeyen ve ötekileştirilenlere (ki filmin İngilizce adının ‘US’ olması da manidar) atıfta bulunduğu anlaşılıyor. Ancak diğer taraftan metafor üstüne metafor yüklü anlatımıyla, o korkulan öteki yüzün de biz olduğumuzu ve hatta ötekinin aslen kendi yaratımımız olduğunu vurgulayarak daha derin bir açılım getiriyor ve iğneyi de çuvaldızı da kendine, hepimize batırıyor. ‘Biz’ filmi, altının ne kadar dolu olduğu ile ilgili izleyicileri ikiye bölecek gibi gözükse de sağlam bir gerilim izlemek isteyenlerin beklentilerini karşılayacaktır.

MIRAI'NİN BÜYÜLÜ DÜNYASI

Mamoru Hosoda yönetmenliğindeki animasyon filmi ‘Mirai’, dört yaşındaki Kun’un kız kardeşi Mirai’nin doğumundan sonra biraz kıskançlık, biraz huzursuzluk yaşarken büyülü bir hayal dünyasına adım atmasını konu alıyor. Mirai, sevimli çizgilerinin yanı sıra kardeşliğin anlamına ve bir aile olarak büyümeye dair söyledikleriyle küçükler kadar büyüklere de hitap ediyor.

<p>Beşiktaş Kulübü'nün olağanüstü seçimli genel kurulunda 7 bin 271 oy alarak siyah-beyazlı kulübün

Hasan Arat: Türkiye'ye örnek olsun

Türkiye'nin tek su altı deniz parkı! Yıldızkoy'da mikroplastik tespit edildi

6 Aralık 2023 ŞOK aktüel ürünler kataloğu

Merapi Yanardağı kül püskürttü! Patlamalar nedeniyle 11 dağcı hayatını kaybetti