• $16,8356
  • €17,5989
  • 979.887
  • 2405.98
5 Nisan 2019 Cuma

Nerede o eski Burton?

Tim Burton’un Disney klasiklerinden ‘Dumbo’yu yeniden çekeceğini duyunca Burton’ın uçsuz bucaksız hayal gücü bu kez bize neler anlatacak diye heyecanlanmıştım. ‘Beetlejuice’, ‘Edward Scissorhands’, ‘Corpse Bride’ ve ‘Charlie and The Chocolate Factory’ filmlerinin nevi şahsına münhasır yönetmeni, ‘Dumbo’ ile benim gibi sıkı takipçilerini hayali sükuta uğratırken, küçük izleyicilere ise salondan mutlu ayrılacakları tatlı bir film hediye etmişe benziyor.

Filmin konusuna gelince, kocaman garip kulakları yüzünden sirkte kimsenin umut görmediği yavru fil Dumbo’nun uçabildiğinin keşfedilmesiyle Dumbo’nun ünü etrafta duyulur. Görkemli eğlence parkı Dreamland’in sahibi Vandevere’in ilgisini çeken yavru fil ve Medici sirki çalışanları farkında olmadan büyük bir maceraya atılırlar. Tipik Burton imzası taşıyan kamera açıları, muhteşem bir renk paleti ile boyanmışçasına gökyüzü ve etkileyici görsel tasarıma rağmen filmin zamanı doğru kullanma ve metin anlamında bazı sorunları var. Filmde her şey çok hızlı olup bitiyor.

Dumbo’nun uçabildiğini öğrenmemizden hemen sonra bir bakmışız sevimli fil ilk gösterisine çıkıyor ve film, daha izleyicinin duygusunu derinleştiremeden konuyu paketliyor.

Bu kadar sıcak bir hikâyenin izleyici ile tam olarak bağ kuramaması filmin en önemli eksilerinden biri. Hâlbuki yavru fil Dumbo’nun kendi eşsizliğinin farkına varması ve onu farklı kılan özelliğini kabul ederek özgürleşme hikâyesinde daha Burtonvari bir anlatım kullanılabilirdi.

Eva Green ve Colin Farrel’a nazaran filmin oyunculuk hanesinde parlayan Michael Keaton ve Danny DeVito, ‘Batman Returns’ filminden yıllar sonra yine bir Burton filminde bu kez iyi ve kötü karakterleri değiş tokuş ederek karşımıza çıkıyor. Gönül isterdi ki bu yıldız oyuncu kadrosunu orijinal diliyle izleyebilseydik ancak ‘Dumbo’ sadece dublajlı olarak vizyonda…

STOK FAZLASI SÜPER KAHRAMAN

David Sandberg’in yönettiği ‘Shazam! 6 Güç’, 14 yaşındaki Billy Batson’un aniden mitolojik güçlerle donatılmış bir süper kahraman olan Shazam’a dönüşmesini konu alıyor.

Yetişkin bedeninde bir süper kahraman olmanın tadını çıkaran Billy, ancak süper kötü Dr Thaddeus Sivana ile karşılaştığında sahip olduğu gücün sorumluluğunu hisseder ve gerçek ailesinin yanındakilerden oluştuğunu fark eder. Hikâye oldukça bilindik sularda seyrediyor. Sorunlu bir gençlik, kafa karışıklığı, ardından içindeki gücü farkedip kendini ve gerçek yuvanı bulma hikâyesi…

Stok fazlası süper kahraman ‘Shazam’ süper kahraman dünyasının en çabuk unutulacak hikâyelerinden birine beyazperdede şans arıyor.

Ne var ki beklentiniz çıtır çerez bir süper kahraman filmi ise ‘Shazam’la üstüne fazla kafa yormadan iyi vakit geçirebilirsiniz.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı