• $13,4433
  • €15,27
  • 772.764
  • 1809.65
20 Nisan 2018 Cuma

Ne kadar korkacağız?

‘The Office’ dizisiyle başlayan göz aşinalığımız irili ufaklı sinema filmleri ile kendisini takip ederek devam etti ve şimdi bir bakmışız korku-gerilim türündeki yeni filmi ‘Sessiz Bir Yer’ (A Quite Place) ile karşımızda... John Krasinski oyunculukla başlayıp yönetmenliğe dümeni kırmakla kalmayıp zor bir janrada ciddi iş çıkarabilmesiyle son zamanlarda aldığı övgüyü fazlasıyla hak ediyor.

SESSİZLİK İÇİNDE YAŞAM

Filmi, ailesi ve üç çocuğuyla birlikte terk edilmiş bir kırsalda en küçük bir ses dahi çıkarmadan sadece işaret dilini kullanarak, sese duyarlı yaratıklara karşı hayatta kalma üzerine kurulu bir hikâye olarak özetleyebiliriz. Tabii böyle bir ortamda çocuklarla birlikte üstelik ‘sessizlik içinde’ hayatta kalabilmek işin en vurucu ve filmin de dinamiğini oluşturan noktası. Çünkü biliyoruz ki bir yerde fren patlayacak ama nerde?

DAHA SESSİZ OLAMAZDI

Yönetmen koltuğunda yer almanın yanı sıra senaryosunda da adını gördüğümüz ve başrollerinde eşi Emily Blunt ile birlikte izlediğimiz Krasinski, ‘Sessiz Bir Yer’ ile korku-gerilim türünün en temiz noktalarında dolaşıp işin hakkını veriyor. Film izleyiciyi merakta bırakırken şüphe ve tereddüt duygularını da dâhil etmeyi unutmuyor. Bir sonraki sahneyi ve yaratıklara yakalanma ihtimallerini tahmin etmek hayli gerginlik yaratırken hikâye örgüsü, sonradan kendini haklı çıkaran mantıklı açıklamalarla film sırasında aklımızdan geçen soru işaretlerini de yanıtlamış oluyor. Film ilerledikçe oyuncu çift Emily Blunt ve John Krasinski’ye eşlik eden çocuk oyuncuların da samimi performanslarıyla adeta mükemmele oynuyor.

GERİLİM YARATIYOR

Korku-gerilim türündeki filmlerden beklenilen ‘tamam da ne kadar korkacağız’, ‘yeteri kadar korkutucu mu?’ soruları ‘Sessiz Bir Yer’ ile kendiliğinden cevap buluyor ve ilk başta da belirttiğimiz gibi türünün en temiz noktalarında dolaşıp, yan yollara sapmadan, hileye başvurmadan ‘hayatta kalma’ ve ‘karşı koyma’ üzerine kayda değer ve gerçekten gerilim yaratacak bir duruş sergiliyor.

<p>Peki, Omicron varyantından korkmalı mıyız? Yeni varyantın özellikleri neler? Omicron varyantı aşı

Omicron varyatından korkmalı mıyız?

2021'e damga vuran ''Yılın Fotoğrafları'' oylaması başladı

Ankara'ya mevsimin ilk karı yağdı

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler