• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
26 Ekim 2018 Cuma

Müslüm Baba

‘O hiç baba olamadı ama herkes ona baba dedi’ diyordu aylar önce izlediğimiz ilk tanıtım teaser’ında ve arkadan yükselen Chopin’den Spring Waltz’ın da etkisiyle filmle bu ilk tanışma bile içimizi sızlatmaya yetecek gibiydi.

Can Ulkay ve Kekeç Hakan Kırvavaç’ın yönetmenliğini yaptığı ‘Müslüm’ filmi nihayet bugün vizyonda. Cümlelere hatta sayfalara sığmayacak türden bir film üstelik… Sarsıcı, etkileyici, büyük başarıların ardında akıl almaz acıları da yaşamış büyük bir tevazu ustasının, gerçek bir sanatçının yaşam hikâyesi var bu kez beyazperdede. Film, babasının annesini öldürdüğüne tanık olan bir çocuğun gözünden hüznün müziğini ve yasına derman bulduğu sevgi ile tanışmasını konu alırken, yaşadıklarına rağmen özünü koruyabilmiş ve içindeki iyiliği daha da büyütebilmiş bir adamın öyküsünü anlatıyor seyirciye. Müslüm Gürses’in inişli çıkışlı, acı dolu hayatını kaçımız bilirdik veya onu son dönemdeki popüler cover’larından tanıyan bizler bir filmle bu kadar şaşırıp hüzünlenip duygulanacağımızı tahmin edebilir miydik bilemiyorum ama sanıyorum pek çoğumuz bu filmi izledikten sonra akıllarında bambaşka bir Müslüm Gürses ile sinema salonundan ayrılacak.

Kalp söyler, kâinat dinler

Timuçin Esen’in Müslüm rolünü oynamaktan ziyade ete kemiğe büründürdüğü ve mimikleriyle hareketleriyle bize adeta Müslüm Gürses’i izlettiği muazzam performansı, Muhterem Nur rolündeki Zerrin Tekindor’la karşılıklı sahnelerinde daha da devleşiyor. Erkan Can, Şahin Kendirci, Ayça Bingöl ve Turgut Tunçalp’in yer aldığı sağlam oyuncu kadrosunun yanı sıra sanat yönetimindeki kusursuzluk ve açılış sekanslarının kurgusal etkileyiciliği Hakan Günday ile Gürhan Özçiftçi’nin senaryosu ile birleşince uzun süre akıllardan çıkmayacak yapım izliyoruz.

Babasının dayağından ve zulmünden kaçarak sığındığı Adana Halkevi’nde tanıştığı bağlama ustası Limoncu Ali’nin Müslüm’e söylediği ‘Kaçtığın için mi geldin yoksa kovaladığın için mi? cümlesi kovalamaktan endişe ettiği hayalleri için kimlere daha farklı anlamlar ifade edecek bu bile bir filmin etkisini tartışmak açısından güzel. Son söz olarak kaçırmayın demek bile az kalır…

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi