• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
6 Nisan 2018 Cuma

Kelebekler

Samimi, sahici ve bizden bir şeyleri görmeye ihtiyacımız var. Bazı hikâyeleri duymaya, bazı yaraları deşmeye ve nihayetinde iyileşmeye ihtiyacımız var. İşte belki de bu sebeple Tolga Karaçelik’in ‘Kelebekler’ filmini bu ihtiyacın bir yansıması olarak okumalıyız.

Bu sene Sundance Film Festivali’nde ‘En İyi Film’ seçilen ‘Kelebekler’, trajik bir olay sonucu birbirinden kopan üç kardeşin babalarının çağırması üzerine uzun yıllar sonra köylerine, kendilerine ve bırakıp gittikleri çocukluklarına geri dönüşünü konu alıyor. Filmde kendi yoluna gitmiş üç kardeşin, el yordamıyla kurdukları dünyalarında kendi travmalarıyla yüzleşmelerini ve hayal kırıklıklarını izliyoruz. Cemal, Kemal ve Suzan’ın, birbirlerini tam anlamıyla tanıyamamış üç kardeşin, yeniden bir bütünün parçası olabilme ve nihayet inandıklarını haykırabilme hikâyesi ‘Kelebekler’…

KOMEDİYLE DRAM BİRLİKTE

Komedi ile dramın iç içe geçtiği, anlık öfke patlamalarının ardından durulmuş gibi gözüküp altta kaynayan bir damarı gösteriyor bize yönetmen. Üstelik bu öyle sade ve derinlikli bir anlatım ki film boyunca ağırlığını hissettiğimiz baba figüründen kaçınmaya çalışırken aslında bir yandan hayıflanışı diğer taraftan da üstesinden gelinemeyen ve yeri doldurulamayan bir özlem duygusu ile baş edebilmeyi de görüyoruz. İzlediğimiz tüm ani çıkışların ve sinir buhranlarının aslında deşilmesi gereken yaraları göstermesi tesadüf değil ve her şey bu yaraların iyileşebileceğine inanmakla çözülmeye başlıyor. Bundan mütevellit, inanmadığı şeyi okumak istemeyen Hasanlar Köyü'nün imamı ve inanmadığı gerçekleri duymaktan sıkılmış olan muhtarın eşi adeta ‘aynalık’ görevi görüyor. Bu anlamda tıkır tıkır işleyen sade ama dolu bir metin var ve oyuncuların da performansıyla adeta hikâyeyi ayağa kaldırıp götürüyor.

YAN ROLLERE DİKKAT!

Yan rollerde yer alan Serkan Keskin ve Hakan Karsak adeta başrol oyuncularından sahne çalıyor. Yönetmen Tolga Karaçelik, samimiyeti sadeliğinde saklı ‘Kelebekler’ ile aile, aidiyet ve inanç kavramı üzerine bir kenarda kalamayacak kadar incelikli bir iş çıkarıyor.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor