HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 5,6026
  • 6,4481
  • 220.126
  • 98.991

Kabul gördüysek tamam!

Türk oyuncuların yurtdışında yaptığı işleri gördükçe sanki daha fazla gururlanıyoruz. Adeta yeteneğin tescillenmesi, zaten bilinen ve farkında olunan bir yetkinliğin kabul görmesi gibi bir şey bu… Haluk Bilginer’i başrolüne taşıyan ‘Forget About Nick’ (Eski Kocamız) için de aynı hissiyatla filme gittim. Alman yönetmen Margaret von Trotta’nın yönettiği, başrollerinde Ingrid Bolso Berdali ve Katja Reimann’ın yer aldığı yapım, aynı adam tarafından başka bir kadın için terk edilmiş, Maria ve Jade’nin zorunluluk sonucu aynı evde yaşamaya başlamaları sonrasında gelişen olayları konu alıyor.

Erimeye yüz tutan karlı sokaklarıyla aralarda gördüğümüz New York’u arka planına alan filmde asıl hikâye paylaşılamayan bir apartman dairesinde geçiyor. Tiyatro sahnesi mantığıyla tek bir mekanda asıl olan biteni izlerken iki kadın arasında intikam gayesiyle başlayan zıtlaşmalar yavaş yavaş yerini empati kurabilmeye ve dayanışmaya bırakıyor.

HALUK BİLGİNER VE DİĞERLERİ

Jade için ilk eşi Maria’dan ayrıldıktan tam 10 yıl sonra aynı sebeple ayrılık gününün şimdi de ikinci eş Jade için gelip çatması her iki kadın için de kaderin bir oyunu sanki... Tabii bu arada umursamaz ve gizemli Nick rolünde izlediğimiz Haluk Bilginer’in film boyunca çok az görünmesine rağmen doğal ve samimi oyunculuğuyla sahneyi başroldeki diğer iki oyuncudan çaldığını söylemek mümkün.

Yönetmenin ilk İngilizce filmi olması sebebiyle de diyaloglardaki sorunlar filmin temposunu yer yer düşürmekle birlikte Ingrid Bolso Berdali ve Katja Reimann’ın izlediği metod oyunculuğunu Bilginer’in performansıyla kıyasladığımızda en başında bahsettiğimiz ‘yeteneğin aslında kendine her yerde yer bulduğu ve farkındalık yarattığı’nın tam karşılığını bu filmde görüyoruz. ‘Forget About Nick’ filmin başından sonuna karakterlerin gelişimini anlatmada izlediği zor ama ısrarlı yol ile akılda kalırken, tiyatro severleri de içine alabilecek bir anlatım şekliyle öne çıkıyor.

İstanbul´da ani gelişen olaylara müdahale edebilmesi için yaklaşık 16 bin polis ve bekçiye komando e

Görüntüler İstanbul´dan: 16 bin kişiye komando eğitimi verildi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Yerli helikopter motoru TS1400'ün detayları belli oldu

Nvidia "Ay'a çıkılmadı" teorisine son noktayı koydu

En Çok Okunanlar