• $32,5932
  • €34,7781
  • 2441.92
  • 9645.02
11 Ocak 2019 Cuma

İçerdeki yangınlar

Paul Dano komedi ve dramın bünyeye en iyi gelecek dozdaki muhteşem harmanı, 2006 yapımı ‘Little Miss Sunshine’ filmiyle tanıyıp, arada gördüğümüz irili ufaklı rollerin ardından, 60’ların ünlü Beach Boys grubunun vokalisti Brian Wilson’ı canlandırdığı ‘Love & Mercy’deki oyunculuğuyla dikkatimizi çekti. Dano, hayat arkadaşı Zoe Kazan ile birlikte Richard Ford’un romanından sinemaya uyarladığı ilk yönetmenlik denemesi ‘Yangın Yeri’ (Wild Life) ile bu kez hikâye anlatıcısı olarak karşımızda…

Başrollerini Jake Gyllenhaal, Carey Mulligan ve Ed Oxenbould’un paylaştığı film, 60’ların Amerikasında dönemin getirdiği ekonomik sıkıntıların da etkisiyle hayattan beklentisini, kendini gerçekleştirme isteğini geri plana atmış bir çift olan Jerry ve Jeanette’in birbirlerinden kopuşuyla çıkmaza giren ve dağılan bir aileyi konu alıyor.

Evin babası Jerry’nin iş hayatında bir türlü tutunamaması, aile içindeki dengeleri altüst ederken yine de eşi Jeanette ve 14 yaşındaki oğlu Joe kendi çabalarıyla ev bütçesine destek olmaya çalışıyor.

Ne var ki, hayattaki amacını sorgulayan Jerry ise yaşadıklarını tam olarak sindirmek ve biraz uzaklaşmak için bölgedeki büyük orman yangınını söndürme ekiplerine katılmak üzere ani bir kararla evden ayrılıyor.

Babasının gidişiyle annesiyle tek başına kalan ve hem duygularını hem de evi idare ederek zamanından erken olgunlaşan Joe’nun gözünden, yaşadıklarına tanıklık ettiğimiz film, ailedeki her bireyin hayatla ve kendi sorunlarıyla nasıl baş ettiğini gösteriyor.

Filmin en etkileyici yanı, hayatın zorluğu ve bazen hiç tahmin edemeyeceğimiz yönlere gidişini gözü yaşlı bir melodramdan ziyade duru bir gerçeklik ve sahici bir hissiyatla anlatması. Bu anlamda genç oyuncu Ed Oxenbould’un oyunculuğu fazlasıyla öne çıkıyor.

Küçük bir çocuğun içinde kopan fırtınalara rağmen hayata karşı güçlü durmaya çalışmasını duruşu, bakışı ve tüm halleriyle giyinen Ed Oxenbould ile hayal kırıklıklarından yeni bir hayat kurmaya çalışan kafası karışık, hisleri gelgitli Jeanette rolünde Carey Mulligan’ın karşılıklı sahneleri ise dikkate değer...

Yetenekli aktör Paul Dano’nun ilk yönetmenlik denemesi olan ‘Yangın Yeri’, hikâye anlatıcılığı, oyuncu yönetimi ve kamera kullanımı ile Dano’yu bundan sonra daha çok kamera arkasında göreceğiz hissi yaratıyor. ‘Yangın Yeri’ni vizyondayken kaçırmamanızı öneririm.

<p>İzmir'de bir kişi ayrıldığı kız arkadaşının ev adresine kapıda ödeme yöntemiyle çok sayıda yemek

Eski sevgiliden siparişli intikam!

Slovakya'nın en büyük buz mağarası eriyor

Enkaz kentte çiftçinin yüzünü güldüren hasat... Tarlada 70 TL'ye satılıyor

BİM 23 Nisan 2024 aktüel ürünler kataloğu