• $13,5971
  • €15,31
  • 778.104
  • 1981.04
27 Ekim 2017 Cuma

Füturistik dünyada ‘benlik’ üzerine

Ridley Scott’un 82 yapımı kült filmi ‘Blade Runner’ tam 35 yıl aradan sonra belki de tahmin ettiğinden daha dikkat çekecek şekilde Türkiye’de vizyona girdi. Kuzey Amerika dışında bütün ülkelerde filmin dağıtımını sağlayan Sony Pictures’ın ‘yerel kültüre saygılı olmak için’ yaptığı düşünceli (!) sansürün de etkisiyle film, hayranlarının dışında pek bilgisi olmayanlar için birden bire ilgi odağı haline geldi. Aslına bakarsanız buradaki sıkıntı, dağıtımcı firmanın Türk izleyicisinin neyi izleyip neyi izlemeyeceği hakkında bir öngörüde bulunmasından ziyade, Sony Pictures’ın bile sinemanın bir sanat dalı olduğunu unutarak ticari kaygılarla hareket etmesinde değil miydi?

Tablovari halüsinatik gelecek

Gel gelelim film, bunca haklı tepkiye rağmen yine de beklentinin bir hayli üstünde bir devam filmi olarak 3 saat boyunca seyirciyi bir an bile sıkmadan gizemli, halüsinatik bir yolculuğa çıkarmayı başarıyor. İlk filmden bu yana gelişen bilgisayar efekt teknolojisini filmin felsefesiyle dengeli bir şekilde harmanlayarak yöneten Denis Villeneuve, Ridley Scott’un yönettiği ilk filmdeki dünyayı da tüm mükemmelliğiyle koruyor. Bu anlamda film, ‘Scario’ ve ‘Arrival’ın yönetmeni Villeneuve’ün ellerinde eserin kimyasından bir şey kaybetmeden karanlık, soğuk ama merak uyandıran görsel bir dünyada 35 yıl önce başlayan hikâyenin devamını anlatıyor.

Hem hayal hem gerçeğin peşinde

1982’de çekilen ilk filmde 2019 yılı tasvir edilirken; yeni filmde bir 30 yıl daha ileri giderek 2049 yılında yeni Blade Runner ile tanışıyoruz. Los Angeles Polis Departmanı’nda çalışan ve aslında kendi de replikant olan memur K. (Ryan Gosling) kendi türünün ilk örneklerini avlayıp yok etmeye çalışırken öldürdüğü eski model bir replikantın ardında bıraktığı ipuçlarını takip ederek hayalinin de ötesinde bir dünyayı ve aslında daha önce sorgulamadığı ‘içerdeki benliğini’ keşfediyor. ‘Blade Runnner 2049: Bıçak Sırtı’, Bir dedektif hikâyesi gibi başlayıp gerçeklere ulaşmaya çalışırken kendini tanıma ve filmde de geçtiği üzere ‘herkesin biraz hayal kurmaya hakkının olduğu’ bir dünyada insan olabilmenin, hissedebilmenin değerinden bahsediyor. Serinin ilk filminde Blade Runner’ı canlandıran Harrison Ford’un da yer aldığı yapımda Robin Wright, Jared Leto ve Slyvia Hoeks’ten sıkı performanslar izlerken Ryan Gosling’in memur K. karakterinin taşıdığı psikolojik açmazlara hayat verişi ve yarattığı aura unutulmayacak cinsten… Efsanevi görüntü yönetmeni Roger Deakins’in tablovari füturistik gelecek görüntüleri ve son kertede yönetmen Denis Villeneuve’un şaşırtan manevrasıyla ‘Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı’ Sony Pictures’a kızgınlığımıza rağmen unutulmayacaklar arasında yerini alıyor.

<p>Peki, Ümraniye Belediyesi'nin yeni projeleri neler olacak?  3. Ümraniye Kitap Fuarı için çalışmal

2. Ümraniye Kitap Fuarı yoğun ilgi gördü…

AFAD'dan Afganistan'daki ihtiyaç sahibi 2 bin aileye gıda yardımı

Antalya'yı fırtına vurdu! Dev dalgalar oluştu, ağaçlar devrildi

1,5 ton skunk ele geçirildi