• $9,6568
  • €11,2135
  • 559.454
  • 1485.34
25 Kasım 2016 Cuma

Devam filmlerinin devamı...

JK Rowling’in yarattığı Harry Potter ve sihir evreni, 2001’den bu yana hayatımızda. Bu 15 senelik süre zarfında birbirinden ilgi çekici fantastik öğe serinin toplam 8 filminde kendine yer buldu. Harry Potter hayranlarının hatırlayacağı üzere, filmde ders kitabı olarak adı geçen ‘Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? ’Harry Potter’ın kitabı okumasından 70 yıl öncesinde kitabın yazarı olan genç kâşif Newt Scamander’in New York’ta yaşadığı maceralarını konu alıyor.

BAŞROLDE REDMAYNE

Filmin yönetmen koltuğunda, fantastik dünyaya uzak olmayan bir yönetmenin, Harry Potter serisinin son dört filmini yöneten David Yates’in olması bu dünyayı anlatabilmede bir avantaj iken, ne yazık ki Harry Potter filmlerindeki kadar bizi heyecanlandıracak bir olay örgüsüne rastlayamıyoruz. Fantastik yaratık uzmanı olan Newt Scamander’in araştırma için İngiltere’den New York’a gelişiyle birlikte, bavulunda taşıdığı gizemli dünyadan kaçan varlıkların peşine düştüğü hikâyede efektler izleyicide beklenen baş döndürücü etkiyapıyor. Film, başrolde yer alan Eddie Redmayne’in kesintisiz mükemmellikte oyunuyla akıp gidiyor ve merak uyandırıcı karakterlerin de yardımıyla film vaadini yerine getiriyor. Tabii bu başarıda Redmayne’in rolü kuşkusuz çok önemli… ‘Danimarkalı Kız’ ve ‘Her Şeyin Teorisi’ filmlerindeki unutulmaz performansıyla hatırlanan Oscar ödüllü oyuncunun ekran karizması sayesinde filmin en çok sarkan anlarında bile sıkılmaya fırsat bulamıyoruz. Colin Farell, Ezra Miller ve Katherine Waterston’ın yan rollerde yer aldığı film, bir Harry Potter olmasa da bu fantastik dünyayı sevenleri oldukça memnun edecek enteresan ve sevimli ayrıntılarla dolu.

Sürükleyici yapım

İlk Harry Potter kitabı ile aynı dönemde, 2001 yılında, ayrı bir kitap olarak yayımlanan romanın 5 filmlik bir seri olacağı konuşulurken, ciddi bir hayran kitlesi olan Harry Potter ve sihir evreninin öyle kolay kolay bitmeyeceğini de anlıyoruz. Ses getiren ve belli bir izleyici kitlesini peşinden sürükleyen yapımların, tamamen bitirilmemesi adına prequel (hikâyenin/karakterin geçmiş zamanı), sequel (hikâyenin/karakterin sonrası), spin-off’lar (yan öğelerin ayrı hikâyeleri) ile devam filmlerinin çekilmesine alışık olsak da bu yeni serinin sadık Harry Potter izleyicisine yeni bir şey sunması gerek. ‘Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?’ serisinin sonraki filmlerinde bizi neler bekliyor göreceğiz; ancak seriye başlamak adına ilk film bu türün sevenlerini büyülemek üzere şu an vizyonda seyircilerini bekliyor.

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

''Gıda Denetim Seferberliği'' kapsamında Trakya'da denetimler başladı

İstilacısı aslan balığı Ege'de de yayılıyor

Her sabah poğaça yiyenler dikkat! Bakın vücuda nasıl bir etkisi var