• $17,0412
  • €17,49
  • 964.556
  • 2371.25
24 Mayıs 2019 Cuma

Bollywood esintili Aladdin

Bu sene izlediğimiz Mary Poppins ve Dumbo’dan sonra Disney, klasik animasyon filmlerinin live-action (canlı-aksiyon) uyarlamalarına bir yenisini daha ekliyor. ‘Aladdin ve Sihirli Lambasının’ hikayesi bu kez canlı kanlı karşımızda! ‘Snatch’, ‘Lock, Stock and Two Smoking Barrels’ gibi kült filmlerin yönetmeni Guy Ritchie’nin yönettiği film, lambadan çıkan dev mavi Cin rolünde Will Smith’in varlığıyla eğlenceli bir serüvene dönüşüyor.

Binbir Gece Masalları arasında yer alan ‘Aladdin’in Sihirli Lambası’ masalını sanıyorum bilmeyen yoktur. Agrabah sokaklarının iyi yürekli hırsızı, diğer adıyla sokak faresi Aladdin, Prenses Yasemin’e aşkı için Sultan’ın veziri Cafer’in tehdidiyle Mucizeler Mağarası’na girip sihirli lambayı alarak Cafer’e götürmeyi göze alır ve masal da böyle başlar. Guy Ritchie ve John August’un senaryosunda masalın ana omurgası korunurken karakterlerle ilgili bazı yan hikayeler eklenmiş.

Örneğin Prenses Yasemin karakterine biraz daha derinlik katabilmek için, kendisine uygun bir taliple evlenmek yerine babasından sonra sultan olup ülkeyi yönetme isteğine güçlü bir vurgu yapılmış ancak filmdeki müziklerde yer almasının dışında bu bilgiyi destekleyecek ve seyircinin bağ kurabileceği detayları göremiyoruz.

Filmin genel ambiansı ve müzikli dansları Arap esintisi olmaktan çok Bollywood’u hatırlatsa da Mena Massoud ve Naomi Scott’un Aladdin ve Prenses Yasemin rolündeki karşılıklı kimyası ise filmin enerjisine olumlu yansıyor.

Mucizeler Mağarası’nda bulduğu sihirli lambayla hayatı değişen Aladdin’in başına gelenleri anlatan film, izlemeye doyulmayacak renkli Agrabah şehri ve saray manzarasına eşlik eden uçmalı kaçmalı dans ve aksiyon sahneleriyle adeta büyülü bir dünyanın kapılarını açıyor. Ne var ki mest eden bu görselliğe rağmen hikaye bazı yerlerde tıkanıyor ve filmin temposu düşüyor. Yönetmenin, filmin başındaki aksiyon sahnesinde anlatıyı hızlandırmak için kullandığı hızlı montaj dışında Guy Ritchie trademark’ı hemen hemen hiç gözümüze çarpmıyor. Bu anlamda ‘Aladdin’ filmi, hayranlarının görmeyi beklediği türden bir Guy Ritchie filmi değil. Filmlerinde tek adam olmayı seven Will Smith’in başrolde kendisine eşlik eden Massoud ve Scott’tan fazlaca sahne çalıp filmin en eğlenceli ve etkileyici anlarında yine tek adam olarak karşımıza çıkması ise şahane!

AİLECE FESTİVALE

Haftasonu için çoluk çocuk ailece yapılacak bir başka etkinlik ise bu sene ikincisi düzenlenen Yaratıcı Çocuk Festivali.

25-26 Mayıs tarihlerinde KüçükÇiftlik Park’ta gerçekleştirilecek festival, sihirbazlık gösterilerinden kukla tiyatrosuna, yaratıcı atölyelerden Nil Karaibrahimgil, Sunay Akın, Varol Yaşaroğlu ve Dr.Özgür Bolat gibi isimlerin katılımıyla ilham verici söyleşilere kadar çocuklar kadar büyüklerin de ilgisini çekecek bir programla geliyor.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı