• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
11 Mayıs 2018 Cuma

Aşk mı Takıntı mı?

Onur Ünlü’nün yeni filmi bugün izleyici ile buluşuyor. Adana Film Festivali’nden ‘En İyi Film’, ‘En İyi Yönetmen’, ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ve ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ olmak üzere dört ödül ile birden dönen ‘Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok’ ile daha önce duymadığımız bir hikâyeyi dinlemeye başlıyoruz.

Üzerine düşündürten hikâye

Cinayet dedektifi Salim’i tanımaya çalışıyoruz önce… İçine kapanık, takıntılı, tamamen kör olacağını öğrenmesinin ardından endişesi takıntılarının önüne geçiyor ve üzerinde çalıştığı davada öldürülen kişinin eşi Handan’ın da kör bir piyanist olmasıyla Salim’in dengesini iyice bozuluyor. Bir tarafta çözmesi gereken bir cinayet davası diğer tarafta gizemli, seksi, sır dolu bir kadın. Aşk mı takıntı mı adlandıramadığı bir şekilde Handan’ın peşinden giden Salim bu cinayeti aydınlatabilecek mi merak ediyoruz. Tabii asıl çözmeye çalıştığı cinayet mi yoksa kendi sıkıntılı dünyası mı? Ansızın karşısına çıkan Handan’ın kör olması yetmezmiş gibi katil zanlısının eşi Leyla’nın da kör oluşu ona bir şeyler anlatıyor olabilir mi? Gittikçe görme yitişini kaybeden ve kaybettikçe başka açılardan daha da görmeye başlayan bir Salim. Nerden bakarsanız enteresan bir hikâye… Karakterleri, olay örgüsü ve özellikle de görüntü yönetmenliğiyle Onur Ünlü daha önceki filmlerinin biraz dışına çıkarak izleyiciyi hem şaşırtmayı hem de rahat koltuğunda hareketsiz bırakmayı tercih etmiş. Özellikle kullandığı koyu renk paleti ve siyah-beyaz gölge oyunlarıyla bezeli etkileyici sekanslarıyla, izledikten sonra üzerine düşündürten, görüntü yönetmenliği sağlam bir film izliyoruz.

Fatih Artman’ın oyunculuk sınavı

Demet Evgar ve Fatih Artman’ın başrollerinde yer aldığı ‘Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok’, izleyiciye delilik ve dâhilik gibi aşkı, takıntıyı ve bu ikisi arasındaki o ince çizgiyi sorgulatıyor. Öyle sanıyorum ki izleyen herkes farklı bir şeyler çıkaracaktır filmden… Bu arada Fatih Artman’ın görmeye alıştığımız rollerin dışında Salim karakteriyle adeta bir oyunculuk sınavı verdiğini ve bu sınavdan da başarıyla çıktığını söylemek gerek.

<p>Bedir Acar: </p><p>'Kur'an'da iki yerde geçen ve Hz. Ya'kūb'un ikinci adı veya lakabı olan İ

Vicdan öldüğünde geriye ne kalır?

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı

İşgalci İsrail, içlerinde hamile bir kadınında bulunduğu ailenin tüm fertlerini öldürdü

Mehmetçiğin dikkati Doğu Akdeniz'de faciayı önledi