• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
8 Mart 2019 Cuma

Aranan kan: Captain Marvel

Marvel Sinematik Evreni’nin henüz tanışmadığımız ilk üyesi ve ‘Avengers: End Game’ için aranan kan ‘Captain Marvel’ ile tanışma zamanı!

Captain Marvel’e dönüşecek olan Vers’in dünyaya yani diğer adıyla C-53 gezegeninde bir blockbuster video dükkânının çatısından düşmesiyle hikâyenin başladığı yere gidiyoruz.

Film, Vers ya da dünyadaki adıyla Carol Danvers’ın Captain Marvel’e dönüşümünden önce, kendini keşfetme hikâyesini merkezine alırken S.H.I.E.L.D. ve Avengers’ın doğuş hikâyesini de anlatıyor.

Gezegenler arasında Kree ile Skull ırkları arasındaki savaşta düşman kabul edilen Skull’ların peşinden giden Carol Danvers hatırlayamadığı geçmişinin bölük parçalarını da birleştirmeye çalışıyor.

Belki de bir süper kahramanı yolundan alıkoyabilecek tek şey olan duygularını kontrol edememeyi umursamıyor ve peşinden gittiği düşman (yani Skull’lar) sayesinde gerçek kimliğini bulması için kendisine izin veriyor.

Çocukluktan yetişkinliğe kadar tüm örselenmişlikleri, kusurları ve sıradan addedilmesi aslında karakterin kendi gücünü fark etmesi açısından itici güç haline geliyor ve Captain Marvel doğuyor.

Foton patlaması, ışınlanma gibi bolca havalı CGI efektleri bir yana Samuel L. Jackson’ın gençleştirilmiş Nick Fury hali ve çılgın kedi Goose bence filme asıl renk katanlardan.

Brie Larson, herkesi etkileyecek bir başrol olmasa da Captain Marvel’in hem asker hem de pilot oluşunu inandırıcı kılıyor ancak karakterin çok katmanlı oluşunun yansıtılmasında biraz eksik kaldığını düşünüyorum.

‘Captain Marvel’, Marvel evreninin en etkileyici filmi olmasa da anlattığı hikâyede birçok konuyu birden dengeli bir şekilde işleyebiliyor ve aklımızı başımızdan almasa da beklentileri karşılıyor.

FARHADİ'NİN SIRLAR KUTUSU

Bugün vizyona giren diğer film İranlı yönetmen Asghar Farhadi’nin son yapımı ‘Herkes Biliyor’ (Everybody Knows). Film, Laura’nın yıllar sonra kız kardeşinin düğünü için iki çocuğuyla birlikte İspanya’da ailesinin yaşadığı köye dönüşünün heyecanı ve düğün coşkusuyla başlar.

Düğün esnasında Laura’nın büyük kızı Irene’nin kaçırılmasıyla asıl hikâye başlar. Farhadi, yine bir aile sırrını filmin merkezine taşıyor ve kayıp vakasının düğümünü çözdüğü her ilmekte, aileden herkesin hatta öz babanın bile kaçırılmada parmağı olduğu düşüncesini atıyor zihnimize…

Yoksa her şey bir oyun olabilir mi? Kendi başına gelse yine aynısını mı yapardın?

ETKİLEYİCİ BİR HİKAYE

Asghar Farhadi, seyirciyi kendi iç sesiyle baş başa bırakacak sorular soruyor ve gerçeği öğrenmenin getirdiği bedel üzerinden ‘doğru’ davranışı düşündürtüyor.

Yönetmenin önceki filmleri kadar derinlikli olmasa da ‘Herkes Biliyor’ Farhadi’nin kendi coğrafyası dışında anlattığı etkileyici bir hikâye.

Başrolde Penelope Cruz ve Javier Bardem’in kimyası, canlandırdıkları karakterlerin etkileşimlerine, inandırıcılıklarına olumlu yansırken Ricardo Darin eli kolu bağlı bir babanın psikolojisini, hüznünü gerçekçi bir performansla sunuyor.

<p>Şanlıurfa'da silah ve mühimmat kaçakçılarına yönelik operasyonda 5 şüpheli gözaltına alındı. İl J

Şanlıurfa'da silah kaçakçılığı operasyonu: 5 gözaltı

Filistinlilerin kefenleri Beyaz Saray önünde

70 bin TL'den başlıyor: Kaçıran pişman oluyor! İşte adeta kapış kapış giden otomobiller

Tokat'ta bir garaj alev alev yandı! 4 araç kullanılamaz hale geldi