• $17,8895
  • €18,2956
  • 1032.38
  • 2785.16
2 Kasım 2012 Cuma

Obama, Romney'e karşı!

ABD'de başkanlık seçimlerine sadece birkaç gün kaldı. Bir yandan Sandy Kasırgası'yla uğraşan halk, diğer yandan da oylama sonuçlarına kilitlenmiş durumda. Bundan birkaç ay öncesine kadar Obama'nın rahatlıkla ipi göğüsleyeceğini söyleyen kamuoyu anketleri, şimdilerde sonucun sürprizlere açık olduğunu gösteriyor. Obama, yeniden başkan seçilirse,  küresel ekonomik krize rağmen iktidarını koruyan ender siyasi profillerden birisi olacak. Bu profiller arasında Putin (Medvedev'in ekürisi anlamında) ve Erdoğan'ı da saymak gerekiyor. Görünen resim, ekonomik kriz bombasının Avrupa merkezinde patladığının bir kanıtı. En yüksek tahribat da o merkezde oluşmuş durumda.
KASIRGA 'EKONOMİSİ'
Obama, ekonomik krizin ilk dönemlerinde yaşadığı ciddi sıkıntıları atlatmış görünüyor. ABD ekonomisi önemli ölçüde toparlandı. 45 milyar doları aşan kasırga tahribatına rağmen önümüzdeki dönemde toparlanmanın sürmesi ve hatta kasırga sonrası tamirat ve rehabilitasyon aşamasının ekonomiye büyük canlılık getirmesi bekleniyor. Zaten Obama'nın Romney'e üstünlük sağladığı konulardan birisi de bu. Romney'in iktidara gelmesi halinde ekonomideki iyiye gidişin sürdürülemeyeceği iddiası yayılıyor. Adaylar arasındaki farklılık ve benzerliklere kısaca değinelim.

HANGİ ADAY NE DİYOR?
1-
ABD seçmenini en fazla ilgilendiren ekonomi, bütçe ve vergiler konusunda Obama'nın tavrı devleti biraz daha müdahil hale getirmek iken, Romney klasik bir Cumhuriyetçi duruşuna sahip. Ekonomik alanın her türlü etkiden arındırılmış bir piyasa mekanizmasıyla işlemesini savunuyor. Bu nedenle büyük iş çevrelerinden, özellikle de finans kesiminden önemli desteğe sahip. Seçim kampanyalarında toplanan bağışlar her iki aday için toplam 2 milyar doları bularak tarihi bir rekor kırmış durumda. Romney sayıca daha az olan büyük iş çevrelerinden yüksek miktarlarda bağış toplamışken, Obama'nın küçük destekçilerinin sayısı katlanarak büyüyor. Nitekim adayların duruşu ekonomik çevrelerin destek nedenlerini ortaya koyar nitelikte. Obama bir yandan imalat sektöründeki vergileri hafif-letip üretimi artırmak, diğer yandan kısa dönemde piyasayı canlandırmak adına vergileri azaltmaktan yana. Lakin uzun dönemde yine vergi politikalarını kullanarak harcamaları dengeleme yoluna gideceğini de açıklıyor. Romney ise, Bush dönemindeki vergi politikalarına destek vererek kurumsal vergileri düşürmek, şirketlerin yatırımlarının önünü açmak eğiliminde. Ayrıca bazı savunma içerikli olmayan harcamaları kısarak bütçe açığını dengelemek de politikaları arasında.

2- Obama'nın sağlık politikasındaki yaklaşımı ise artık neredeyse kendi imzası haline gelmiş durumda. ABD Yüksek Mahkemesi yargıçlarının 5'e 4 verdiği onayla 30 milyondan fazla sağlık sigortası olmayan insana sağladığı sağlık güvenliğiyle yoksulların desteğini arkasına alan ABD Başkanı, özellikle neo-Con çevrelerde sosyalist olmakla suçlanıyor. Romney ise bu politikanın ülke çapında uygulanabilir olmadığını düşünenlerden. Yeni yürürlüğe giren yasayı kaldırmayı, bireylerin kendi sağlık si-gortalarını yapmalarını ve devlete yük olmaktan çıkmalarını öneriyor.

Yazının devamı yarın...

<p>Akşam Gazetesi Spor Yazarı Aydın Türkmen <span style='font-size: 1.6rem;'>ve Akşam Gazetesi Spor

G.Saray'ın Antalyaspor performansı nasıl?

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor