• $17,9018
  • €18,3081
  • 1032.4
  • 2785.16
3 Kasım 2012 Cumartesi

Obama, Romney'e karşı!-2

ABD'de başkanlık seçimlerinde geri sayım başladı. Anketler, sonucun sürprizlere açık olduğunu gösteriyor. Adaylar arasındaki farklılık ve benzerlikleri kısaca ele alalım. Yazımın dünkü bölümünde ekonomi ve sağlık politikalarına yaklaşımlarını karşılaştırmıştım. Şimdi de sosyal meselelere bakışlarını ve dış politika hedeflerini değerlendirelim.
- Sosyal politikalar ve göçmenlere yönelik politikalarında da iki aday arasında bazı farklar var. Obama, kendisi de Afrika göçmeni bir aileden gelmesi dolayısıyla ABD'yi bir sığınak olarak gören göçmenlere karşı empati gösteriyor. ABD'nin bir göçmenlik ülkesi ve Amerikan uygarlığının da bir göçmen uygarlığı olduğu gerçeğinin farkında. Bu sebeple yasadışı göçün bile tam manasıyla karşısında durmayarak, belirli cezaları ödemek suretiyle yasal hale gelmesinden yana. Ayrıca göçmenlerin İngilizce öğrenmelerini teşvik etmeyi ve yasadışı göçmen çalıştıranlara yönelik cezaları daraltmayı öneriyor. Romney ise yasadışı göçmen trafiğine külliyen karşı. ABD'nin kuralları olduğuna ve hem ilkesel hem de güvenlik meseleleri nedeniyle göçün ancak yasal sınırlar içerisinde mümkün olmasına destek veriyor. ABD'de oldukça popüler olan bir başka konuda, eşcinsel evlilikler meselesinde ise Obama'nın bu tip evliliklere destek veren tavrına karşı, Romney teşvik edici olabileceği gerekçesiyle muhalefet ediyor. Buna karşın gaylerin cinsiyetlerini gizlemeden askerlik yapmaları konusunda adaylar hemfikirler.
DIŞ POLİTİKADA  KISMİ UYUM VAR
- Dış politika konusunda her iki adayın da ABD'yi dünyayı askeri
kontrolle yönetmek iddiasından uzak tutmak gibi bir yaklaşımları var. Temelde dış politikalar konusunda ayrışan Cumhuriyetçi ve Demokratlar arasında bu kez kısmi bir uyum var. Suriye'ye askeri müdahaleden iki taraf da kaçınıyor. Ancak Obama başından beri Irak'taki ABD askeri varlığına karşı çıkarken Romney, Irak'ta kalmanın kayıpları engellemek ve demokratik bir Irak'ı inşa etmek adına en hayırlı çözüm olduğu inancında. Lakin temelde ortaya çıkan görüntü ABD'nin hangi aday kazanırsa kazansın önümüzdeki dönemde daha içe dönük bir politika izleyeceği yönünde.

<p>Akşam Gazetesi Spor Yazarı Aydın Türkmen <span style='font-size: 1.6rem;'>ve Akşam Gazetesi Spor

G.Saray'ın Antalyaspor performansı nasıl?

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor