• $15,6603
  • €16,3561
  • 906.226
  • 2393.41
10 Haziran 2013 Pazartesi

Zıtlaşma değil uzlaşma gerek!

Ülkemizdeki ciddi gerilim ve zıtlaşmanın  sonuçları tüm taraflar için kötü olabilir. Bugün dünyadan son günlerdeki iki dramatik zıtlaşma örneğini aktarmak  istiyorum. Bu örnekleri isteyen istediği gibi yorumlasın!  
Birinci örnek Fransa’dan.  Roland Garros tenis stadı Paris’in göbeğindedir. Fransız Tenis Federasyonu tenis tesisini genişletmek istemektedir. Tesis Paris’in merkezindeki 16’ıncı “arrondissement” bölgesindedir. Bulunduğu yer çok sıkışıktır. 1928 yılında yapılmış olan tesisin ana kortunun üstü örtülü değildir. Sık sık yağmur nedeni ile turnuvanın finali bile (geçen yıl olduğu gibi ) iki günde parça parça oynanmak zorunda kalabilmektedir. Mantık tenis tesislerini Paris’in göbeğinden çıkarmak ve yeterince geniş bir alanda  büyük ve modern tesisler yapılmasını emreder . Ama Paris Belediyesi ve Fransız Tenis Federasyonu tesisleri bulunduğu yerde genişletmek ve yenilemek istemektedir. İlk yapılan “yerinde genişletme” projesi mahkemelik olmuş ve reddedilmişti. Şimdi ikinci bir yerinde genişletme projesi ortada. 

OLİMPİYAT ACISI
Paris Belediyesi 2012 Olimpiyatları’nı benzer sorunlar yüzünden Londra’ya kaybetmekten rahatsız olmuştu. Şimdi de perestijli Roland Garros turnuvasının kent dışına taşınmasını istemiyor. Bu nedenle Belediye ve Federasyon 340 milyon euroluk yeni bir  yerinde genişletme projesi hazırladılar, Belediye bu yeni projeyi çabucak Kent Meclisi’nden geçirdi. Proje Roland Garros tenis tesisisini yerinde tutacak ama yüzde 50 büyütecek. Proje 2018 yılında bitecek. Turnuva 2018 yılına kadar her yıl zamanı geldiğinde inşaat durdurularak bugünkü yerinde oynananacak. Yeni projede stat bugünkü tesisin hemen yanındaki botanik bahçesinden alınacak yeşil alanda olacak.

Çevredekiler şikayetçi
Tabii o çevrede oturanlar şikayetçi. Tesisi büyütüldüğünde kalabalık , trafik, ve gürültü çok  daha fazla bir biçimde de artacak. Üstelik tarihi bir yeşil alan olan  ve Paris’teki Bois de Bologne gibi kentin son kalan nadir yeşil alanlarından biri de önemli boyutta küçülecek. Tam olarak 1898 yılında yapılmış olan botanik bahçe ve greenhouse tesisleri kentin ciğerleri olarak adlandırılıyor. Vatandaşların açtığı davada Mahkeme genişleme projesini  red edince yerel ahali havalara zıplamış. Şimdi Belediye ve Tenis Federasyonu yeniden  mahkeme kararını tersine çevirmek için çalışmakta. Ama çevreciler ile Belediye arasındaki çekişme mahkemede halledilecek.

Yılda 1000 kadın ölüyor
İkinci örnek ise San Salvador’dan. Şili, Dominik Cumhuriyeti, Haiti, Honduras, Nikaragua, Surinam ve El Salvador’da kürtaj yasak. Brezilya, Arjantin ve Kolombiya’da ise anne sağlığı için kürtaj yapılabilir. Takma adı Beatriz olan bir kadının (San Salvador’da yaşıyor) böbrek ve lupus hastalığı var ve hamile. Doktorlar bebeğin kafatası ve beyninin gelişmediğini ve biraz daha beklenirse de hem bebek hem de annenin öleceğini söylüyorlar. El Salvador Sağlık Bakanlığı bu durumda kadına destek kararı almış. Ama San Salvador Anayasa Mahkemesi 29 Mayıs’ta 2013 tarihinde kürtajın hiçbir şartta yapılamayacağı kuralını gündeme getirmiş. Bu kararın ertesi günü Inter American İnsan Hakları Mahkemesi doktorların tavsiyesine uyulması ve bebeğin alınması gerektiği kararı almış ve kürtaj emrini vermiş. Sonunda bir ara yol bulunmuş. Erken sezaryen ameliyatı yapılması kararı alınmış. Çünkü hamilelikte 20 hafta geçmiş olduğundan sezaryen kürtaj sayılamazmış. Uzun tartışmalar sonrasında nihayet 3 Haziran’da bebek sezaryenle alınmış ve birkaç saat sonra da ölmüş. Ama mahkemelerle uğraşmaktan geç kalındığından da şimdi de anne yoğun bakım ünitesinde ağır hasta olarak yatmakta. Latin Amerika’da bu şekilde yılda 1000 kadar kadının öldüğü istatistiği de mevcut!
Yukarıda söyledim, ben yorum yapmıyorum. İsteyen istediği yorumu yapar! 

<p>Arabesk müziğin önemli temsilcilerinden Ümit Yaşar, meslek hayatının ilk röportajını Akşam Gazete

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Farkında olmadan evinizi kirleten 8 eşya

Hayali pilot olmaktı! Hevesini gidermek için bakın ne yaptı?

Okul bahçesine inşa ettiler! ''böcek oteliyle'' canlıların yaşamını öğreniyorlar