• $8,6675
  • €10,1854
  • 491.686
  • 1391.91
23 Haziran 2015 Salı

Yunanistan’ın son dört haftası kaldı!

Bu yazı dün, yani pazartesi günü öğlen saatlerinde yazıldı. Bugün, salı günü de önemli ve en son bile olabilecek bir toplantı daha var. Kesin olan tek şey Yunanistan’ın borç verenlerle anlaşsa da, anlaşmasa da yıllar boyu çok zor günler yaşayacak olması.

Euro bölgesi teknik adı “currency ” veya para birliği olan bir sistemle yönetiliyor. ABD de ayni sistemle yönetiliyor. Ama ABD’de “eyalet” adıyla geçen eski küçük ülkeler federal bir hükümete bağlı. Avrupa’daki para birliğinde ise federal hükümet yok, çünkü Avrupalılar milliyetçilikten vazgeçemezler. Bu nedenle de Brüksel’de ve Strasburg’da parasal gücü ve siyasi etkinliği pek olmayan uyduruk bir yapı vardır. Bu nedenle de Yunanistan’a parasal yardım yani kredi verilirken ülkeden ülkeye borç olarak verilir. Halbuki ABD’de Kaliforniya veya New York her yıl batsa da federal hükümet keseyi açar ve federal vergilerden yüz milyar dolarları aşan desteği dayar ve konu biter.
Bugün Yunanistan krizi sanki sona gelinmiş havasında. Reuters Perşembe günü Euro bölgesinin maliye yetkilileriyle yapılan toplantıda hiçbir sonuca varılamadığını açıkça belirtti.

ECB muslukları kapatabilir

Bu durumda IMF’ın yöneticisi Christine Lagarde ve Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu’nu temsilen konuşan Benoit Coeure artık çözüm pek mümkün olamaz şeklinde negatif konuşmalar yaptılar. Bu durumda son ümit pazartesi günü yapılacak olan acil zirve toplantısına kaldı. Bu toplantıdan ne sonuç çıkacağı da bugün yani salı günü belli olacak. Ancak geri dönülemeyecek bir durumun ortaya çıkması büyük olasılıkla sizin bu yazıyı okuduğunuz salı günü değil daha sonra ortaya çıkacak.
Yunanistan’ın resmi alacaklılara ödeme yapamaması veya ülkeden para ve döviz çıkmaması için sermaye hareketi kontrolları getirmesi zaten çok kötü durumlar. Ama esas büyük felaket Avrupa Merkez Bankası’nın Yunanistan bankalarının ayakta kalmasını sağlayan likidite yardımlarını, hele mevduat sahipleri mevduatlarını çekerken durdurması, esas felaket olur. Peki bu ne zaman gerçekleşebilir? Bay Coeure bu hafta Yunan bankaları şubelerini çok zor açarlar demekte. Bayan Lagarde ise Yunanistan 30 Haziran’da IMF’e yapması gereken 1.6 milyar euroyu ödemezse ek süre alamaz diyor. Bu durumda da Yunan Hükümeti’nin tahvil ve bonoları teminat olarak geçerli olmaktan çıkar. Bu da Avrupa Merkez Bankası’nın musluklarını Yunan bankalarına kapatmasını getirir.
Reuters’e göre siyasiler gene de her zaman ülke iflasını ilan etmeyi geciktirirler. Merkez bankaları da iflas tanımını genelde yumuşatırlar. Dolayısıyla bankaların müflis ilan edilmesi aylarca gerçekleşmeyebilir.
Ama 20 Temmuz 2015 tarihinde Avrupa Merkez Bankası’nın kendisine ödenmesi gereken 3.5 milyar euroluk borç gerçekleştirilmezse, yani bankalar değil hükümetin kendisi borcunu ödeyemezse, Yunan bankalarına likidite verilmesi yapılamaz hale gelir.
Yani Reuters bugünden sonra felakete kabaca 4 hafta kaldı diyor!

<p>Temelini 2017'de Başkan Recep Tayyip  Erdoğan attı.</p><p>New York'un silüetinde yerini alan  yen

Yeni Türkevi binası açılışa hazır

Düzce'de üretilen elektrikli motosiklet ve bisikletler dünya yollarında

Sivas'ta, Hititler dönemine ait ''apartmanlar'' keşfedilmeyi bekliyor

1915 Çanakkale Köprüsü'nün tabliye montajları tamamlanma aşamasına geldi