• $18,1048
  • €18,2746
  • 1019.4
  • 3020.01
27 Şubat 2015 Cuma

Yunanistan’ın daha çok işi var

Euro Bölgesi Maliye Bakanları Yunanistan’ın borç konusundaki zaman talebini 4 ay için de olsa, kabul ettiler. Böylece Yunanistan’ın euro sisteminden çıkması konusu ortadan şimdilik de olsa kalktı. Ancak bazı konularda şüphe ve sorunlar da ortalığa dökülmeye başladı.

IMF Başkanı C. Lagarde yeni önlemler konusunda Tsipras’ın söylediklerinin yeterince detay içermediğini gündeme getirdi. Benzer şikayetler Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi ve AB Maliye Bakanları tarafından da vurgulandı. Şikayetçiler Yunan tarafına hafta sonuna kadar reformlar konusunda daha detaylı bilgi verilmesi talebiyle müracaat ettiler. Öyle gözüküyor ki 18 Avrupa ülkesi ile IMF ve Yunanistan arasındaki anlaşmanın detaylarına bakılabilmesi için daha uzun zaman görüşme gerekiyor.
Kaldı ki Yunanistan pazartesi günü verdiği reform listesini önce kendi parlamentosundan geçirecek ve kabul sağlayacak. Ama bu oldukça zor.
Bundan sonra da Avusturya, Estonya, Finlandiya , Almanya, Hollanda ve Slovakya da anlaşmayı parlamentolarından geçirecekler.
Lagarde emeklilik sistemi konusunda yapılacak reformlar, bazı sektörlerin liberalize edilmesi için gerekli adımların uygulamaya geçmesi, devlet varlıklarının özelleştirilmesi ve kamu yönetimi ve işgücü yasalarının reforme edilmesi gibi konularda Tsipras’ın yeterince kararlı gözükmediği kanısında. Bu önemli, çünkü Almanya ve Finlandiya gibi kurtarama operasyonuna çekimser yaklaşan ülkeler, Euro Bölgesi Kurtarma Fonundan ödemeler yapılabilmesi için IMF’in kabulünü ön şart olarak kabul ettirmişlerdi.
Ancak finansörlerin endişelerine rağmen Yunanistan’ın hisse senedi piyasası ve bono piyasası uçtu gitti ve Atina Borsası salı günü yüzde 9 daha yüksek kapandı.
Yunanistan’ın kısa vadede Avrupa ve IMF’ten ne kadar nakit ihtiyacı olduğu da konuşulmuyor, yani bilinmiyor. IMF geçmişte yaşanan kaos ortamında 2014 yılının ortasından bu yana ödemesi gereken bazı fonları da ödememiş. Haziran ayına kadar başka ödemeler de mevcut. Özetle IMF Şubat 2016 tarihine kadar yapılması gereken ödemeleri kapsamak için 20 milyar dolar kadar bir fonu kenara ayırmış, tutuyor. Bunlara ek olarak Avrupa tarafından ödenecek, Atina tarafından henüz tahsil edilmemiş 1.8 milyar euro da var. Ayrıca Yunan bonolarından Avrupa Merkez Bankası ve diğer Merkez Bankalarının alacağı 1.9 milyar faizler var. İlaveten Yunan bankalarını yere sağlam bastırmak için ayrılmış 10 milyar euroluk fon da mevcut. Yani parasal durum ve hesaplar karmaşık.
Ancak Yunanistan’ın da bir an evvel fonları kullanabilmesi için, yeni söz verdiği reformların detaylarını bu hafta sonuna kadar kağıda dökmesi gerekiyor. Tekrarlarsak, özelleştirme, emeklilik reformu , fakirlere minimum gelir yardımı, asgari ücret politikası gibi konular açıklık bekliyor.
Tabii sonra da Yunanistan’ın anlaşma çerçevesinde başlangıç adımlarını acilen atması da gerek. Bakalım neler olacak?

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi