• $9,5126
  • €11,0913
  • 546.251
  • 1455.42
1 Mayıs 2015 Cuma

Yunanistan’da işler karıştı

Yunanistan’da işler iyice karışıyor gibi. Geçtiğimiz hafta sonu Latvia’nın Riga kentinde Yunanistan pazarlık ekibi ile IMF, Avrupa Komisyonu ve de Euro Bölgesi Maliye Bakanları ve temsilcileri arasında önemli görüşmeler vardı. Ortaya bir sonuç çıkmadı. Halbuki bu toplantıda anlaşma hasıl olması önemli idi. Çünkü mayıs ayında Yunanistan 2 milyar euro ücret, maaş ve emeklilik ödemesi yapacaktı. Ayrıca 12 Mayıs tarihinde 750 milyon euro IMF’e ödenmesi gereken para vardı. Üstelik anlaşma hasıl olmayınca da 11 Mayıs’ta kritik bir son görüşme yapılması kararı alınmıştı.

Medyaya sızan haberler Maliye Bakanı Yanis Varoufakis ‘in ve ekibinin anlaşmanın önünü tıkayan yaklaşımlar içinde olduğu idi. Gene medyaya akseden bir habere göre de Merkel geçtiğimiz pazar günü Başkan Tsipras’a telefon ederek ikaz yapmıştı.
Sonuçta slı günü tüm medyada Varoufakis’in Maliye Bakanı olarak kaldığı ama ekibinin uzaklaştırıldığı manşete çıkıyordu. Varoufakis aslında zaten Syriza partisinin üyesi değildi. Uzun zamandır kemer sıkma olgusuna karşı akademik çalışmalara yapmış bir akademisyendi. Ama hayat tarzı ve olaylara yaklaşımı da pek bir akademisyen veya bürokrat şeklinde değildi.
Merkel ile telefon konuşmasının ertesi günü Başkan Alexis Tsipras çok önemli bir açıklama yaptı. Varoufakis Maliye Bakanı olarak görevde kalıyordu ama onun adamları kenara çekiliyor ve siyasette ve Maliye Bakanlığı’ndaki teknisyenler ekibe alınıyordu. Ekibe yeni alınan kişilerin hepsi Tsipras’ın adamları idi.
Varoufakis’in Genel Sekreteri konumunda olan Nicos Theocarakis görevden uzaklaştırılıyor, takımın başına Giorgio Houliarakis geliyordu. Giorgio Maliye Bakanlığı Baş iktisatçısı görevindeydi. Giorgio IMF, Avrupa Komisyonu ve euro bölgesi Maliye Bakanlıkları temsilcileri ile teknik görüşmeleri yönetecekti.
Diğer taraftan da Ekonomiden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı olan Euclid Tsakolatas takımın yeni koordinatörü olarak göreve geliyordu. Tsakolatas 55 yaşında ve Oxford mezunu tanınmış bir iktisatçı idi. En önemli özelliği ise yumuşak konuşan ve uzlaşma taraftarı ama çok bilgili olması idi.
Maliye Bakanı görevden alınmamıştı ama artık pasif bir görevi olacağı açıktı, Ayrıca Maliye Bakanı’nın kendi ekibi kenara çekilmiş, Tsipras yakınları ve kamu çalışanları göreve alınmıştı. Sonuçları bekleyip göreceğiz!
Yunanistan‘da son yapılan anketlerde vatandaşların yüzde 52 kadarı gidişattan memnun değil, yüzde 39 kadarı ise gidişattan memnun. Vatandaşların yüzde 32 kadarı bugün seçim olsa gene Syriza’ya oy vereceklerini söylüyorlar, yüzde 22 ise konservatif partiye oy veriyor.
Bir başka ankette ise vatandaşların yüzde 72 kadarı anlaşma yapılmasını istiyor, yüzde 23 ise anlaşma istemiyor. Yunanistan vatandaşlarının yüzde 73 kadarı euroda kalmayı isterken, yüzde 20 kadarı eski para Drahmi’yi tercih ediyor.
11 Mayıs’ta yapılacak toplantıda bir sonuç çıkmazsa işler daha da karışacak!

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu