• $9,5973
  • €11,1679
  • 556.247
  • 1492.93
4 Nisan 2015 Cumartesi

Yunanistan’da ciddi nakit sıkıntısı

Yunanistan bir türlü ekonomik önlem planlarını açık ve seçik listeleyemediğinden sürekli tartışma yaratmakta ve kimseyi ikna edememekte. Yunanistan dün de euro bölgesi yöneticilerine, bu yıl 6 milyar euro kadar gelir sağlayacak bazı reform yaklaşımlarının listesini verdi. Bu adım nakit sıkıntısı sonucu iflas etmeden 7.2 milyar euroluk bir kurtarma fonunun alabilmek için atılması gereken bir adımdı.

Yunanistan’ın hazırladığı 26 sayfalık yeni reform dokümanı medyanın eline de geçmiş bulunuyor. Medyadaki haberlere göre, listede vergi kaçağı konusunun üzerine iyice eğilen ve yeni gelir de üretecek olan adımlar bulunuyordu. Örneğin yurtdışına fon transferi yapanların incelenmesi sonrası sağlanacak 875 milyon euro veya yeni bir “milli piyango” yaklaşımından elde edilecek 600 milyon euroluk gelir gibi kalemler listede göze çarpmakta idi.
Aslında Atina Hükümeti ile Avrupa Birliği Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF kontrolörleri arasındaki ilişkiler son günlerde biraz iyileşmiş durumda ve Yunan tarafı gelecek hafta bazı kesin anlaşmalara varılabileceği kanısını gündeme getiriyor.
Yunanistan’ın verdiği reform listesinin başlangıcında “bu dokümanın hedefi Yunanistan’ın kısa vadede sorumluluklarını yerine getirmesini sağlayacak nakit fon sağlamaktır” ibaresi yer almakta.
Ancak bir evvelki Yunanistan reform listesi konusunda “yeterince detaylı değil” şeklinde bir değerlendirme yapan Troyka kontrolörleri salı günkü toplantıda da anlaşma üretemediklerinden “Atina’nın daha yüksek dozda kooperasyon yapması gerektiği” değerlendirmesiyle toplantıdan ayrılmışlardı.
Genel havanın giderek yumuşuyor olmasına ve Avrupa Birliği temsilcilerini ikna eden bazı adımların atılmış olmasına rağmen 24 Nisan’daki Avrupa Maliye Bakanları toplantısından evvel bir anlaşma hasıl olmasını beklenmiyor. Bu da Yunanistan’ın nakit açısından iyice sıkışması anlamına gelecek şeklinde bir değerlendirme ortada.
Yunanistan 9 Nisan tarihinde IMF’e 450 milyon dolar ödemek mecburiyetinde. Nakit sağlamak için Yunan emeklilik siteminde bazı temel değişiklikler yapılması ve emek piyasasında bazı önlemlerin alınması gerekiyor, ama tersine reform listesi bu yıl 1.1 milyar euro ek harcama içeriyor. Bu da 12 emekli aylığı ödemek yerine 13 aylık emekli maaşını 12 ayda ödemek gibi önlemler nedeniyle ortaya çıkıyor. Salt bu adım 600 milyon euro ek harcama gerektiriyor. Veya sıfır bütçe açığı ilkesi de bir kenara itiliyor ve bu da 326 milyon euroluk ek açık yaratıyor. Minimum ücretin yavaşça da olsa artırılması gibi daha önce üzerinde “durdurulması” anlaşması yapılmış bazı konuları de tersine çeviriyor. Büyük tartışma da hâlâ özelleştirme adımları konusunda yapılmakta. Syriza partisinin koalisyon ortakları özelleştirmelere tamamen karşı, ama Syriza tarafı da üzerinde anlaşılmış olan bazı özelleştirme adımlarının fon yaratma açısından kesin zorunlu olduğunu kabul etmekte.
Önümüzdeki 9 Nisan’a kadar anlaşma hasıl olmazsa Yunanistan IMF borcu ile başlayarak, bir kere daha iç ve dışa ödeme yapamamak durumuna düşecek!

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Yer siyah gök beyaz! İşte Beşiktaş'ın Galatasaray galibiyetinden en özel kareler

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri