• $16,7697
  • €17,5019
  • 976.425
  • 2443.77
30 Kasım 2012 Cuma

Yunanistan nefes aldı!

Bu hafta medyadaki beklentilerin tersine kötü haberlerle başladı. Önce OECD 2013 yılında dünya ekonomisinin altı ay önce yaptığı yüzde 2.2 büyümenin oldukça altında yüzde 1.4 oranında büyüyeceği tahminini açıkladı. Bu tahminin arkasında iki tane de belirsizlik kaynağı iyimser varsayım var. Yani bu kötümser tahmin bile ABD'de vergi ve kamu harcaması konusunda 2013'te ve erkenden anlaşma hasıl olacağını ve şu anda resesyonda olan 17 ülkeli euro bölgesinin de dünyayı bir kere daha resesyona itmeyecek şekilde bir toparlanma yaşayacağını varsayıyor. OECD euro bölgesinin 2013 yılında da küçük de olsa bir resesyon yaşayacağını ve ancak 2014 yılında pozitif büyümeye geçebileceğini düşünüyor. Genel Sekreter Gurria ise çoğunluğu Avrupa'da olan OECD ülkelerde 50 milyon kişilik bir işsiz ordusu olduğunu ve dünyanın resesyondan çıkışının daha evvelki resesyonlardan daha yavaş ve güçsüz olacağını vurguluyor.
Henüz tüm detayları bilinmeyen kurtarma planında iyimser olmak da zor. Aşağıda Yunanistan için hazırlanan son kurtarma operasyonu konusunda bildiklerimizi özetliyoruz.
10 YIL ÖTELENECEK
BİRİNCİSİ, euro bölgesi üyeleri Yunanistan'a verdikleri kurtarma operasyonu kredilerinin faizini bir puan düşürmeye ve vadelerini 15 yıl daha uzatmaya ve faizi ödemelerini on yıl ötelemeye  karar verdi.
İKİNCİSİ, IMF tarafından gerçekleştirilen ve kabul edilen yeni plan ve hesaplara dayanılarak hazırlanan ama detayları henüz açıklanmamış yeni yaklaşım çerçevesinde, şu anda 2012'de GSMH olarak yüzde 177 düzeyinde olan kamu borcu oranına (Yunanistan GSYİH sayısı 300 milyar dolar civarında) düşürülme takviminde değişiklik yapılıyor. Böylece 2020'de yüzde 144 olan kamu borç oranının IMF için kırmızı çizgi olan yüzde 120 düzeyine inmesi yeni hedef olarak alınacak ve sağlanabilmesi için yeni destek adımları atılacak. 2020 kamu borç oranı hedefi yüzde 124 düzeyine inebilecek ve 2022 tarihinde ise yüzde 110 oranının ulaşılabilecek. Bu Yunanistan en az  sekiz yıl daha kemer sıkacak demek.
İŞLER HåLå ÇOK ZOR
ÜÇÜNCÜSÜ, Yunanistan  kemerleri iyice sıktığı ve şartlara uyduğu takdirde alabileceği 44 milyar dolar kurtarma fonunun  34.4 milyon euroluk kısmını son dönemde sergilediği iyi hal nedeniyle nakit olarak yakında alabilecek. Yunanistan bu yardımı  25 milyar dolarlık kamu borcunu piyasadan satın almak için kurtararak borçluluk oranını düşürmüş olacak. Ayrıca Avrupa Merkez Bankası'nın portföyündeki Yunan bonoları üzerinden elde ettiği 10 milyar euro civarında kar da Yunanistan'a devredilecek. Bonoların ortalama piyasa değeri 28-34 cent arasına düştü. Bu yılın başında 200 milyar euroluk Yunanistan kamu borcu kağıt üstünde gönüllü olarak takas edilirken de zaten düşmüş olan piyasa fiyatlarının en alt düzeyinden anlaşma yapılmıştı. Piyasada özel kesim tarafından tutulan kamu borç bonoları toplamı 61.8 milyar euro kadar. Bunun 15.2 milyar kadarı bankalar, 8.6 milyar kadarı da emeklilik fonları tarafından tutulmakta. Geri kalanı da çoğu yabancı olan fonlarının elinde. Burada da yabancı yatırımcıların ne kadarının zararı kabullenip kabullenmeyecekleri önemli.
2001 krizi sonrasında Arjantin, bugün takası kabullenmeyenler tarafından mahkemelerde süründürülüyor ve milyarlarca dolar ceza ödemesi gerekiyor. Alacaklı bankalar da kayıplar nedeni nedeniyle ziyan yazıp daha fazla sermaye artırımı yapmaya mecbur kalmış olacaklar.
Yunanistan'da işler hala oldukça zor.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı

Yumurtayı sirkenin içinde bekletirseniz! Sonucu sizi çok şaşırtacak

Duvarın içinden gelen seslerin kaynağını öğrenince gözlerine inanamadı