• $9,2816
  • €10,7641
  • 526.387
  • 1413.8
27 Nisan 2015 Pazartesi

Yunanistan karışabilir!

24 Nisan en son Yunanistan ve Troyka (Troyka IMF, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası demek ) arasındaki en son ve önemli görüşmelerin tarihi idi. Yani geçtiğimiz cuma günü! Pazartesi günü yani siz bu yazıyı okurken bazı şeyler açıklığa kavuşmuş bulunacak. Her şey, her türlü sonuç da olabilir! Yunanistan’ı finanse edenler artık Yunanistan’a hiç güvenmiyorlar. Syriza Partisi'nin siyasette acemiliği de iyice ortaya çıkmış durumda. Bu durumda Avrupalılar Yunanistan’ın eurodan çıkması türü bir sonuçtan endişelenmeyi de büyük ölçüde bıraktılar ve öfkeliler. Üstelik iki taraf arasındaki pazarlık da mantık çerçevesinden çıkmış durumda.

Medyaya en son yansıyan gerçek, aslında esas pazarlığın Alman Maliye Bakanı 72 yaşındaki ve bir suikast sonucu 25 yıldır bir tekerlekli iskemleye mahkum Wolfgang Schauble ile Atina Üniversitesi Profesörlüğünden siyasetçiliğe atlamış olan, işe motosikletle giden, geceleri Atina’nın şık barlarında bulunan, hafta sonları da eşinin bir adada bulunan lüks villasında geçiren Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis arasında geçtiği.

Kontrol Merkel'de değil...

Schauble yapısal reform ve mali kemer sıkma yaklaşımını en üstte tutan bir Alman. Schauble her zaman federalist bir Avrupa taraftarı olarak tanınmış biri idi. Yani tüm Avrupa’nın tek bir ülke haline gelmesi taraftarı idi, yani milliyetçiliğin unutulmasını savunuyordu. Bir vergi uzmanı avukat olarak hayata başlayan Schauble 1972 yılında Hristiyan Demokrat Partisi'nin milletvekili olarak siyasete girmiş, 1980 yılında Helmut Kohl’un Özel Kalem Müdürü olmuş, 1990 yılında İçişleri Bakanlığına geçmiş ve iki Almanya’nın birleşmesi görüşmelerini yürüten kişi olmuştu. Birleşmeden 9 gün sonra sonra kafadan hasta biri onu suratı ve omurgasından kurşunlamış ve belden aşağı paralize hale getirmişti, tekerlekli iskemleye mahkum etmişti. Üç ay sonra paralize olmuş olsa da, çalışmaya başlayan Schauble başkentin Bonn’dan Berlin’e taşınmasını savunarak partisinin en önemli üyesi haline gelmişti. Kohl 1998 yılında seçimi kaybetti. Schauble de partinin resmi lideri oldu. Ama o günlerde Parti Genel Sekreteri olan Merkel Schauble’yi kenara iterek 2000 yılında partinin başına geçti. Merkel 2004 yılında onu Cumhurbaşkanı yapmadı, ama sonrasında onu Maliye Bakanı yaptı. Almanya’nın hükümet bütçesini krizde dengede tutan Schauble, Yunanistan görüşmelerinde de tüm Avrupa adına konuşan kişi oldu. Özetle Schauble’nin kabul etmediği hiçbir çözüm Avrupa tarafından kabul edilemez. Kontrol Merkel’de değil, büyük çapta Schauble’de!
Tabii Yunanistan tarafında da Tsipras değil Varoufakis görüşmeleri yürüten en önemli kişi. Deri ceketle ve pantolonun dışına sarkan spor gömlekle Avrupa liderleri ile görüşen Varoufakis’in hayat tarzı ülke dışına para kaçırıp vergi ödemeyenlerin sosyal tercihlerine çok yakın. Brükselde ve Frankfurttaki görüşmelerde Yanis’in devamlı engel çıkarttığı Schauble tarafından vurgulanıyor. Tsipras’a bağlı olan Başbakan Yardımcısı Dragasakis de Yunan medyasına göre daha çok Troyka ile anlaşma taraftarı ama Yannis Varoufakis onun ve diğer profesyonellerin Atina’da Maliye Bakanlığı'nın işlerine bulaşmalarını da engelliyor. Varoufakis’in kendisi daha çok sadece zaman kazanmak için çakışmakta. Sonuçta mayıs ayı kapıya gelmişken de ortada bir uzlaşma olmayacak gibi.

Yunanistan aslında ne istiyor?

Schauble Avrupa adına reform ve kemer sıkma derken, Varoufakis de Yunanistan adına geçici yaklaşımlar ve önlemler yapmakta. Varoufakis en son devlet dairelerine ellerinde son kalan nakdi Yunanistan Merkez Bankası'na aktarmalarını emrederek bir iki haftayı daha idare etme girişimi yapmıştı. Bazıları Varoufakisin Yunanistan’ın euro sistemi içinde kalmasını istemediği kanaatine varmış bulunuyorlar. Tabii doğru mu bilmiyoruz!

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Haftanın gündemine oturan en önemli gelişmelerden biri Uzay Yolu

Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor | TeknoZone #5

Çanakkale Boğazı tek yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı

Dünyanın en değerli 100 markası belli oldu!

Temizlik işçileri greve gitti sokaklar çöp yığınları ile doldu