• $18,0768
  • €18,272
  • 1020.21
  • 3020.01
26 Nisan 2017 Çarşamba

Yunanistan gene zorda

Geçtiğimiz hafta IMF ve Dünya Bankası'nın yıllık toplantısı Washington’da yapıldı. IMF’ın son yıllardaki en büyük sorunu ise Yunanistan’ın finansal durumu olmuştu ve Yunanistan bu yıl da gündemde idi.

Yunanistan’ın kamu borcu şu anda 326 milyar euro. Borç Yunanistan’ın GSYİH sayısının yüzde 180 kadarına yükselmiş bulunuyor. Kaldı ki 2016'nın sonunda Yunanistan ilk defa kamu bütçesinde kendine göre yüksek dozda fazla yaratmıştı. Ama yaratılan bütçe fazlası Yunanistan’ın GSYİH sayısının sadece yüzde 3.9 kadarı idi. Dolayısıyla Yunanistan’ın kamu bütçe fazlaları ile finansal durumunu düzeltmesi IMF tarafından pek mümkün değil diye düşünülmekte idi.

IMF bu durumda kendisini çok zorlayacak bir kurtarma operasyonuna mecburen ortak olmuştu denilebilirdi. IMF temsilcileri ise Yunanistan’ın durumunda kurtarıcı taraf Avrupa olmalı idi diye düşünüyordu. Çünkü Yunanistan’ın borcunun yüzde 80 kadarı Avrupa’ya borçtu. Bu nedenle Yunanistan borcu, IMF değil Avrupa tarafından desteklenmek zorunda deniliyordu.

Yunanistan şu anda IMF’e 30 milyar euro borçlu. 1944 yılında kurulan IMF ise, bugüne kadarki tüm geçmişte Yunanistan’a verdiği kredinin 30’da biri kadar bile, Yunanistan’dan yıllık standard katkı ödemesi alamamıştı.

IMF’in Yunanistan ve Avrupa’nın krizinde aşırı yük aldığı konulu bir kitap da C.Randall Henning adlı global bir uzman tarafından son dönemde yazılmış, 'Tangled Governance, International Regime Complexity,The Troika and the Euro Crisis' adlı yeni kitapta Yunanistan’ın da durumu vurgulanmıştı.

Yunanistan‘ın durumu Washington’da açık seçik konuşulmuyor ama kapalı kapılar arkasında Euclid Tsakalatos adlı Yunanistan Maliye Bakanı, birçok IMF ve ülke uzmanı ile konuşuyor. Tsakalatos "IMF Başkanı Christine Lagarde ve IMF ve ülke yetkilileri ile konuştuk ve yapıcı görüşmeler yaptık!" da diyor.

Ama Yunanistanın finansörleri arasındaki Almanya ve Kuzey Avrupa ülkeleri de, ancak IMF Yunanistan’a yeni borç verme konusunda adım atarsa biz de adım atarız demekte. Çeşitli raporlarda ise Avrupa’nın Yunanistan’a 100 milyar euro boyutunda yeni bir kredi açmasının gerekeceği de vurgulanıyor.

Yunanistan’ın durumu yeniden kötüleşti demek gerçekçi olur! Yunanistan’ın durumunun ne kadar zor olduğunu ortaya çıkartan bir rapor da büyük çapta Jeromin Zettelmayer adlı uzman tarafından hazırlanmıştı. Kamu borcu konusunda uzman olan Zettelmayer Almanya’nın da ekonomik danışmanı idi.

Diğer taraftan da Zettlemayer’in raporu bu ay Peterson Institute for İnternational Economics tarafından da yayımlanmıştı. Hem IMF hem de Yunanistan ve Avrupa yetkilileri, yani Yunanistan sorunundaki tüm taraflar, raporu yakından incelemişlerdi. IMF de raporu inceledikten sonra Yunanistan konusunda çok endişeli konuşmaya başlamıştı. 36 sayfalık raporu okuyanların hepsi ümitsiz oluyordu.

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi