• $13,4354
  • €15,2919
  • 790.385
  • 2011.16
26 Aralık 2016 Pazartesi

Yılın ülkesi hangisi ?

The Economist dergisi her yıl 'Yılın Ülkesini' seçer ve nedenini yayınlar. 2016'da da dergi Çin ve Kanada gibi iki büyük ülkeyi ve de Estonya, İzlanda ve Kolombiya gibi üç adet daha mütevazı ülkeyi aday olarak incelemişti. Dergi, kriter olarak o yıl en çok gelişme yaşayan ülke olmayı göz önüne alıyor.

Estonya tüm NATO ülkeleri arasında Avrupa’nın en fakir ve küçük ülkelerinden biri olmasına rağmen GSYİH sayısının yüzde 2 kadarını kendi ülkesini savunmaya harcayan tek ülke. Aynı zamanda öğrencileri, bilimsel eğitimde başarı testinde (Pisa) elde ettiği sonuçlarla en yüksek performans sergileyen 1-2 ülkeden biri.

Adaylardan diğeri de küçük bir ülke olmasına rağmen (330 bin nüfuslu) futbol takımı, İngiltere'yi yenen İzlanda idi. İzlanda zengin olmamasına rağmen, gene de en hızlı büyüyen ülkeydi zamanda.

Çin de ilgi çekiyordu. Örneğin Çin’de 14 milyon taşra insanı 2016'da kurtarılmıştı .

Kanada ise göçmenlere açık, dış ticarete açık ve cahil popülizmine bulaşmamış bir ülke. Vatandaşlarının beşte biri de dış alemde doğmuştu. Başbakanı Justin Trudeau da aslında bir kar kayağı antrenörüydü.

Ancak The Economist yılın ülkesi olarak Kolombiyayı seçti. Çünkü Kolombiya Hükümeti 2016'da kimsenin inanmadığı bir durumda; 50 yıldır savaştığı ve 220 bin kadar insanını öldüren Marksist FARC gerillaları ile sulhte büyük ölçüde başarılı olmuştu.

Kolombiya Başkanı Juan Manuel Santos Calderon, FARC'la anlaşma yaptı ve referandumla anlaşmayı halkına sundu. Bu arada gerillalar da anlaşma henüz gerçekleşmeden önce bile silahlarını teslim etme girişimindeler. Her ne kadar sorun tam çözülmemiş olsa da şu anda sulh açısından gelinen yer tüm alternatiflerden daha iyi bir yer.

Kolombiya 47.2 milyon nüfusu olan bir ülke. 400 bin kadar vatandaşı geçmişte FARC’ın teröründen kaçarak komşu Venezuela ve de Ekvatora göç etti. Nüfusun yüzde 77 kadarı ise kentsel ortamda ellerinden geldiği kadar sorunsuz yaşamaya çalışıyor. Sulh kesin olarak kabul edilirse 'Christopher Columbus’un ruhu şahlanır' ülke şaha kalkar deniyor.

Kolombiya 1810 yılından beri bağımsızdı ama 50 yıldır da gerillalarla savaştaydı. Ülke genelde yüzde 3-4 civarında yıllık büyüme yaşamaktaydı, çünkü bol miktarda petrolü da olan bir ülke. Satın alma gücü ile değerlendirilen GSYİH sayısı 2015 yılında 667 milyar dolar idi. Piyasa kurları ile de 293 milyar dolar kadar bir GSYİH var. Kişi başına gelir de, satın alma gücü ile ölçüldüğünde 13 800 dolar kadar. Nüfusun yüzde 27 kadarı fakirlik içinde ama, FARC sorunu tamamen ortadan kalkar ve global petrol fiyatları da biraz yükselirse, Kolombiya 2017 yılında büyük ekonomik atılım yapma potansiyeline sahip bir ülke.

<p> </p>

'Galatasaray küme düşebilir'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı