• $13,4682
  • €15,3388
  • 770.222
  • 1857.4
2 Ekim 2017 Pazartesi

Yeni FED adayı Warsh mu?

Donald Trump ABD’de Merkez Bankası Başkanlığı için alternatif adayları yakından inceliyor. Hatırlanacağı gibi 2018 yılının başında şubat ayında, kesinleşecek bir kararla şu andaki Başkan Bayan Yellen ya bir dönem daha Başkan olarak kalacak, ya da çok sayıdaki Başkan adaylardan biri Yellen’in yerine göreve atanacak.

Trump son olarak Başkan adayı Kevin Marsh ile görüştü. Marsh birçok kimse tarafından en güçlü FED Başkanı adayı olarak görülüyor. Warsh şu anda Stanford Üniversitesi’nde öğretim üyesi bir profesör. Ama Marsh’ın kayınpederi de Donald Trump’ın yakın arkadaşlarından biri olan Ronald Lauder! Ayrıca Marsh kendisi de FED’başına geçebilmek için kampanya yapmakta.

Tabii birçok kişi de uzun zamandır FED Başkanlığı için Beyaz Sarayın baş ekonomisti Gary Cohn’u esas aday olarak düşünmekte idi. Ama Cohn’un, Trump’ın Charlottesville de konoşarak ırkçılara destek vermesi sonrası,Cohn’un da Financial Times’a bir beyanat vererek Trump’ı yüksek dozda eleştirmesi de esas aday olarak görülmekte olan Cohn’un adaylıktan uzak görülmeye başlamasına yol açmıştı.

Janet Yellen atanma konusunda konuşulduğu ve soru sorulduğu zaman kendisinin işine baktığını ve de Başkan Trump’ı 2017 yılı başında gördükten sonra bir daha görüşmediklerini söylüyor.

Diğer taraftan Warsh ise, Trump’ın politikalarını destekleyen birkaç beyanat verdiği gibi, FED’in ve Yellen’in şu andaki politikalarını ise eleştiriyor. Bunu da mayıs ayından beri yapmakta.

Walsh Haziran ayında beş sayfalık bir rapor yazarak ve de yanına da iki FED adayı olan Glenn Hubbard ve de John Taylor ’ı ve de Stanford Üniversitesinden John Cogan’ı alarak yaptığı eleştirilerde, Trump daha önce yapacağını söylediği kural reformlarını uyguladığı taktirde ve de özellikle de şirketlerin vergi yükleri azaltıldığı taktirde, ülkenin yüzde 3 büyümesinin gayet olağan olduğunu gündeme getirmekte.

Bono alıp satanlar, Warsh’ın Yellenden daha sıkı para politikası yaklaşımı yapabileceğini söyleyerek, zaten Trump’ın Yellen’i bir daha atamama taraftarı olduğunu sık sık gündeme getirmekte idi. Ve eğer yeni bir aday göreve atanacaksa, Warsh yeni FED Başkanını açıklamanın birkaç hafta içinde topluma açıklanması gerektiğini ve de Parlamentodan yeni atamayı desteklemesi için zaman gerektiğini de hatırlatıyordu.

Bay Walsh finansal kriz döneminde FED’in yönetim kurulunda görev yapmıştı ve de Başkan Bernanke zamanında piyasa ile diyaloğu kuran kişi rolüne soyunmuştu.

Beyaz Saray Başkan TRump’ın FED Başkanlığı konusunda görüştüğü ilk adayın Warsh olduğunu da açıkladı. Walsh’un Başkan ile FED konusundaki görüşmesini ilk gündeme getiren de Wall Street Journal olmuş.

Bakalım ne olacak?

<p class='MsoNormal'>Peki, Başkan Erdoğan grup konuşmasında hangi mesajları  verdi? Asgari ücretin n

Başkan Erdoğan açıkladı: Asgari ücrette tarihi zam

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı