• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
18 Haziran 2017 Pazar

Yellen'ın bilanço stratejisi ne?

ABD’de son dönemde birçok kişi ve şirket ABD Merkez Bankası FED’in bilançosunu ne zaman ve nasıl küçülteceğini merak ediyordu.

ABD’de bu hafta kısa vadeli faiz yükseltildi ama diğer yandan da FED bilançosunun küçültülmesine de başlanacağı ilan edildi. Tabii faizin yüzde 0.25 artırılması çok kimseyi düşündürmüyor, çünkü normal düzeyde ve de beklenen bir miktarda değişiklik.

Ama normal vatandaşlar FED bilançosunun nasıl ve de ne boyutta küçültüleceğini merak ediyorlardı. İlk başta, kriz ortamında FED bilançosu 700 milyar dolar büyüklüğündeyken, 2008'den sonra hızla 4.5 trilyon dolara yükselmişti. Bu çok büyük bir artış idi .

FED bilançosuna parasal genişleme için piyasadan alınan iki tür bono vardı. Biri Hazine'nin kamu bonoları, diğeri ise ipotek için kullanılan özel bonolar.

FED ABD hükümetinin tüm kamu bonolarının yüzde 15 kadarını bilançosuna almıştı. FED diğer taraftan da uzun vadeli özel bonoların da, üçte birini bilançosuna almıştı.

FED Başkanı Yellen yaptığı bilançoya yaklaşım açıklamasında, ancak 'federal funds' denen kısa vadeli faizin iyice normalleşmesi sonrasında bilançonun büyüklüğüne müdahale edilebileceğini de söyledi. Hemen değil dedi. Bonoların da, vadeleri dolduktan sonra yenilenmeyeceği de bildirildi..

İlk başta FED her ay 6 milyar dolar değerinde hazine bonosu ve de 4 milyar dolar değerinde ipotek bonolarını, yani toplam 10 milyar dolarlık bonoları vadelerinin dolması sonrası ortadan kaldıracak .

Ama daha sonra miktarlar artırılacak ve de her ayda, hazine bonolarının 30 milyar dolar ve ipotek bonolarının da toplam 20 milyar dolar, yani hepsinin toplamı 50 milyar dolara varan boyutta ortadan kaldırılacağı vurgulanıyor.

Ancak FED personeli bu miktar değişimlerinin son derece yavaş yapılacağını ve normal vatandaşların gidişatı pek yakından izleyemeyecekleri de söyleniyor.

Bu sayılar incelendiği zaman FED’in tüm bono stoğundan arzu ettiği miktarı ortadan kaldırmasının, yani bilançosundan çıkartmasının, gidişata göre 3 ile 5 yıl arasında bir zaman süreceğini düşünmek gerek. Ama bu sürede, ipotek faizleri oldukça yükselebilir ve de bu ortamda, mesela konut fiyatları oldukça spekülatif olarak artabilir ve de bu olgu da zaman olarak tam bir sonraki ABD seçimine rastlayabilir.

FED Başkanı Bayan Yellen ve iş arkadaşları ise, FED’in olabilecek, ortaya çıkabilecek her tür riski engelleyebilecek güç ve bilgiye sahip olduklarını söylüyorlar. Eğer Bayan Yellen ve iş arkadaşlarının çabaları FED’i bilanço küçültme sürecinde pürüzsüz tutarsa da, Yellen ve arkadaşları kesinlikle tarihe geçecekler.

<p>Bedir Acar: </p><p>'Kur'an'da iki yerde geçen ve Hz. Ya'kūb'un ikinci adı veya lakabı olan İ

Vicdan öldüğünde geriye ne kalır?

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı

İşgalci İsrail, içlerinde hamile bir kadınında bulunduğu ailenin tüm fertlerini öldürdü

Mehmetçiğin dikkati Doğu Akdeniz'de faciayı önledi